Ravimite hüvitamine
Ravimite soodustused
Tervisekassa tasub teatud ulatuses retseptiravimite eest, mille tõhusust on eelnevalt põhjalikult hinnatud ning mis sellest tulenevalt on otsustatud kanda soodusravimite nimekirja. Nendele ravimitele kehtib 50, 75, 90 või 100% soodusmäär. Kõrgem soodusmäär on raskete ja krooniliste haiguste raviks vajalikel peamistel ravimitel ning suuremad soodustused kehtivad ka teatud elanikkonnagruppidele (vanadus- ja töövõimetuspensionärid).
Iga retseptiravimi eest tuleb ostjal tasuda retseptitasu 3,5 eurot.
Ülejäänud ravimi hinnale kehtib Tervisekassa soodustus vastavalt määratud protsendile. See tähendab, et patsient tasub kohustusliku omaosalusena soodustusest ülejääva osa.
Kui turul on palju sama toimeainega erinevate tootjate ravimeid, kehtestatakse kogu sama toimeainega ravimite grupile piirhind, millest arvutatakse Tervisekassa soodustus. Näiteks kui apteegis on valikus sama toimeainega ravimeid hinnaga 5.60, 8.30, 10.50, 12.80, siis määratakse piirhinnaks reeglina hinnalt teise soodsaima ravimi hind (selle näite puhul 8.30) ja Tervisekassa soodusprotsent arvutatakse sellest summast. Kui ravimi ostja eelistab kallimat ravimit, siis tuleb lisaks alusmäärale (3,5 eurot) ja kohustuslikule omaosalusele tasuda apteegis ka piirhinda ületav osa. Seega tasub apteekrilt nõu küsida, milline sama toimeainega ravim on soodsam.
Kompenseerimise põhimõtted ja loetelu
Tervisekassa soodusravimite loetelu kehtestab tervise- ja tööminister määrusega ja see muutub neli korda aastas. Loetellu on kantud need ravimid, millel on Eestis kehtiv müügiluba ja mille apteegist ostmisel kehtib patsiendile soodustus.
Kui turul on palju sama toimeainega erinevate tootjate ravimeid, kehtestatakse kogu sama toimeainega ravimite grupile piirhind, millest arvutatakse Tervisekassa soodustus (100%, 75% või 50%).
Selleks, et tagada ravimite stabiilset turustamist ja vältida hindade tõusu, sõlmib tervisekassa ravimitootjatega hinnakokkuleppeid. Hinnakokkulepped on sõlmitud selliste ravimite kohta, mis on omataoliste (sama toimeaine ja manustamisviisiga) seas ainsad ning mis on kantud soodusravimite loetellu. Samuti on hinnakokkulepe nende ravimite kohta, mis oma piirhinnagrupis on piirhinnast odavamad või sellega võrdsed.
Soodusmäärad ja soodustuse arvutamine
Soodusmääraga müüdavate ravimite loetellu kantakse ainult need ravimid, mis on mõeldud Vabariigi Valitsuse määruses nimetatud haiguste ravimiseks või kergendamiseks.
Soodustus 100%
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 100%.
100% soodusmääraga kompenseeritakse ravimeid, mis on ette nähtud raskete, eluohtlike, epideemilise leviku või tugevatvalu tekitavate haiguste raviks. Lisaks kehtib 100% soodusmäär ka kõigile alla 4-aastastele patsientidele. NB! Ei kehti raudprelaatide ja toidesegude väljakirjutamisel, sel juhul kehtivad ravimite loetelus eraldi toodud vanuse ja diagnooside tingimused.
Soodustus 90%
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 90%.
Osadel juhtudel kehtib 75% soodustusega müüdavate retseptiravimite ostjale hoopis 90% soodustus. 90% soodustus kehtib 4-16-aastastele lastele, töövõimetus- või vanaduspensioni saavate inimestele ja vähemalt 63-aastastele ravikindlustatud inimestele välja kirjutatud ravimitele.
Soodustus 75%
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 75%.
75% soodusmääraga kompenseeritakse ravimeid, mis on eelkõige ette nähtud krooniliste haiguste raviks või kergendamiseks.
Soodustus 50%
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 50%.
50% soodusmääraga kompenseeritakse kõiki teisi soodusravimite loetellu kantud ravimeid, mis on ette nähtud haiguste raviks, mis otseselt pole eluohtlikud, rasked või kroonilised või rakendatakse juhul kui patsiendil puudub konkreetne diagnoos. 50% soodustus saab tavaliselt kergemate haiguste korral, mis ei vaja üldjuhul pikaajalist ravi (näiteks antibiootikumid).
Soodustuse arvutamine ja soodusmäärad
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 100%.
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 90%.
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 75%.
NB! 4-16-aastaste laste, töövõimetus- või vanaduspensioni saajate ning vähemalt 63-aastaste kindlustatute puhul kehtib 75% soodustusega ravimite müümisel 90% soodustus.
Patsient tasub omaosaluse 3,50 eurot ja piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab ülejäänud ravimi hinnast 50%.
Lugege lähemalt:
- Soodusravimite loetelu kohta, mis muutub neli korda aastas. Loetelus on ravimid, millel on Eestis kehtiv müügiluba ja mida müüakse patsiendile soodustusega.
- Ravimite piirhindade kohta, mis kehtestatakse ravimitele juhul, kui soodusravimite loetelus on mitu sarnast sama toimeaine ja manustamisviisiga ravimit.
- Hinnakokkulepete kohta, mis sõlmitakse ravimite hindade tõusu vältimiseks.
- Info ravimite loetelust, piirhindadest, hinnakokkulepetest.
- Vaadake infot kõikide oma retseptide soodustuse kohta riigiportaalis: eesti.ee -> Avaleht - Tervis ja tervisekaitse
Korduma kippuvad küsimused - KKK
Ravim koosneb toimeaine(te)st ja abiainetest. Toimeaine ravib või leevendab haigust, seevastu abiained on ravimis vajalikud selleks, et toimeaine oleks manustatav soovitud kujul (nt tabletina, salvina, aerosoolina). Kuna toimeaine on see, mis organismi mõjutab, siis on ka ravimi kõrvaltoimed põhjustatud ravimis olevast toimeainest. Abiained kõrvaltoimeid ei tekita, v.a väga erandlikel juhtudel, kui inimene on ülitundlik konkreetse abiaine suhtes (laktoos, pähkliõli, erinevad suhkrud). Reeglina kasutavad nii originaalravimite kui ka geneeriliste ravimite tootjad samu või sarnaseid abiaineid. Ravimite koostises kasutada lubatud abiained peavad olema kvaliteetsed ning peab olema tõestatud, et nad on ette nähtud manustamisviisi puhul ohutud. Ravimis lubatud abiaine ei tohi negatiivselt mõjutada ravimi omadusi.
Geneeriline ravim (vahel kasutatakse ka nimetusi koopiaravim ja analoogravim) on originaalravimiga sama toimeainet sisaldav ravim, mis on mõeldud samade haiguste raviks. Geneeriline ravim on sama tõhus, ohutu ja kvaliteetne kui originaalravim. Geneeriline ravim jõuab turule pärast originaalravimi patendikaitse lõppemist. See tähendab, et sama toimeainega ravimit võivad toota ka teised ravimitootjad. Geneerilise ravimi tootja peab tõestama, et ravim sisaldab sama toimeainet täpselt samas koguses kui originaalravim ning see avaldab organismis samasugust mõju kui originaalravim. Viimast tõestatakse bioekvivalentsusuuringutega ehk uuringutega, milles tehakse kindlaks, kas originaal- ja geneerilisest ravimist jõuab organismi sama hulk toimeainet ning kas toimeaine hulk organismis muutub aja jooksul mõlema ravimi puhul samamoodi.
Bioekvivalentsed ravimid tekitavad samas koguses manustatuna organismis samasuguse toimeaine kontsentratsiooni nagu originaalravimid. Samuti peab geneerilise ravimi tootja tõestama, et ravimi tootmisprotsess vastab kehtestatud nõuetele.
Kuna tegemist on teise ravimitootja tootega, siis ei nõuta, et ravimi välimus peab olema sama kui originaalravimil. Seega võib geneeriline ravim erineda originaalravimist abiainete ja välimuse osas, kuid ei tohi erineda toime tõhususe, kvaliteedi ja ohutuse poolest.
Eesti apteekides müüakse ainult selliseid ravimeid, mis on läbinud Ravimiameti range kontrolli.
Kui originaalravimi patendiaeg lõppeb, siis hakkavad sama toimeainega ravimit tootma ka teised ravimitootjad ning ravimi hinna kujundab ravimitootjate vaheline konkurents. Originaalravimi tootjal on aga patendi kestuse ajal võimalik tagasi teenida ravimi väljatöötamiseks kulunud raha ning seega säilitada huvi edasiseks arendustegevuseks. Võib juhtuda, et pärast patendiaja lõppu langetab originaalravimi tootja ravimi hinna geneeriliste ravimitega samale tasemele.
Ravimimaailmas ei kehti sama toimeainet sisaldavate ravimite korral põhimõte, et mida kallim, seda kvaliteetsem. Geneerilised ravimid on sama kvaliteetsed, tõhusad ja ohutud kui originaalravimid, seega on majanduslikult mõistlik ravimi ostmisel valida soodsaim ravim. Eestis on apteekril kohustus pakkuda võrdsete valikute korral patsiendile apteegis soodsaimat alternatiivi eeldusel, et arst ei ole retseptil antud korraldusega käskinud müüa vaid konkreetse tootja ravimit. Kui arst on kirjutanud retseptile toimeaine (nn toimeainepõhine retsept), siis on inimesel apteegis võimalik valida endale sobivaima hinnaga ravim samaväärsete alternatiivide hulgast. Ei ole mingit meditsiinilist põhjust eelistada kallimat ravimit.
Ei. Ravimimaailmas ei kehti sama toimeainet sisaldavate ravimite korral põhimõte, et mida kallim, seda kvaliteetsem. Geneerilised ravimid on sama kvaliteetsed, tõhusad ja ohutud kui originaalravimid. Meditsiinilisel põhjusel mõne konkreetse ravimitootja ravimi eelistamist või välistamist tuleb ette harva (nt ülitundlikkus konkreetse abiaine suhtes, vt ka küsimus nr 1). Pigem on konkreetse ravimitootja ravimi eelistamise põhjused psühholoogilist või turunduslikku laadi.
Pole mingit alust eeldada, et raseduse ajal oleks näidustatud pigem originaalravimite kui geneeriliste ravimite kasutamine. Raseduse korral tuleb kaaluda ravimite kasutamise vajadust toimeaine põhiselt (kas rasedale on näidustatud ühe või teise toimeaine kasutamine), mitte konkreetse tootja ravimi põhiselt.
Ei, kindlasti mitte. Ravimi annuse määramine ei sõltu sellest, kas tegu on geneerilise ravimiga või originaalravimiga. Geneerilised ravimid on sama kvaliteetsed, tõhusad ja ohutud kui originaalravimid. Ravimi annus määratakse tulenevalt haigusest, kasutatavast toimeainest ja patsiendist. Lisaks arstile ja apteekrile saab patsient infot konkreetse ravimi annustamise kohta ka ravimile lisatud patsiendi infolehelt.
Jah. Geneeriline ravim on meditsiinilises mõttes täpselt samasugune kui originaalravim. Geneerilised ravimid on sama kvaliteetsed, tõhusad ja ohutud kui originaalravimid, seega ei ole mingit vajadust muuta ravimi annust või manustamisskeemi, kui olete vahetanud ühe tootja ravimi teise tootja sama toimeainet sisaldava ravimi vastu.
Sõltumata sellest, kas inimene ostab geneerilise ravimi või originaalravimi, jääb Tervisekassa kompensatsioonimäär (50%, 75%, 90% või 100%) samaks. Kuna Eestis kehtib piirhinnasüsteem sama toimeainet sisaldavatele ravimitele, siis mõjutab inimese ravimivalik ainult tema makstavat omaosalust.
Näiteks kui apteegis on valikus sama toimeainega ravimeid hinnaga 6,39, 9,59, 11,19 ja 12,78, siis määratakse piirhinnaks reeglina hinnalt teise soodsaima ravimi hind (selle näite puhul 9,59) ja Tervisekassa soodusprotsent arvutatakse sellest summast. Kui ravimi ostja eelistab kallimat ravimit, siis tuleb lisaks omaosalusele (3,5 eurot) tasuda apteegis ka piirhinda ületav osa. Seega tasub apteekrilt nõu küsida, milline sama toimeainega ravim on soodsam.
Inimese tasutav summa sõltub sellest, millise ravimitootja ravimi ta ostab.
Näiteks 75% soodustuse korral tasub inimene:
- 6,39 € ravimi ostmisel 4,22 € (3,5 € omaosalus iga retseptiravimi ostmisel + 0,72 €, st 25% 2,89* eurost)
- 9,59 € ravimi ostmisel 5,02 € (3,5 € omaosalus iga retseptiravimi ostmisel + 1,52 €, st 25% 6,09** eurost)
- 11,19 € ravimi ostmisel 6,62 € (3,5 € omaosalus iga retseptiravimi ostmisel + 1,52 €, st 25% 6,09** eurost + 1,6 €, mis ületab piirhinda)
- 12,78 € ravimi ostmisel 8,21 € (3,5 € omaosalus iga retseptiravimi ostmisel + 1,52 €, st 25% 6,09** eurost + 3,19 €, mis ületab piirhinda).
Soodustus 100% – patsient tasub omaosaluse 3,5 eurot ning piirhinda või hinnakokkuleppe hinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahe 100%.
- Näide 1
Patsiendile kirjutati soodusretsept ühele ravimipakendile, mille hind on 10 eurot. Ravimi toimeainele on kehtestatud piirhind 8,00 eurot. Soodushind patsiendile koosneb:
- patsiendi omaosalusest: 3,5 eurot
- piirhinda ületavast osast: 10 eurot – 8,00 eurot = 2 eurot
- Tervisekassa hüvitab piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahe 100%.
Patsient peab maksma ravimi eest 3,5 eurot + 2 eurot = 5,5 eurot.
Soodustus 90% – patsient tasub omaosaluse 3,5 eurot, 10% piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ning patsiendi omaosaluse vahelisest summast ja piirhinda või hinnakokkuleppe hinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab 90% piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast.
- Näide 2
Patsiendile kirjutati soodusretsept kahele ravimipakendile, mille hind on 10 eurot. Ravimi toimeainele on kehtestatud piirhind 8,00 eurot.
Soodushind patsiendile koosneb:
- patsiendi omaosalusest: 3,5 eurot
- piirhinda ületavast osast: 10 eurot – 8,00 eurot = 2 eurot, 2 eurot x 2 pakendit = 4 eurot
- Tervisekassa hüvitab piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahe 90%, seega patsiendi osa (10%) on (8 eurot x 2 pakendit – 3,5 eurot) x 10% = 1,25 eurot
Patsient peab maksma ravimite eest 3,5 eurot + 4 eurot + 1,25 eurot = 8,75 eurot.
Soodustus 75% – patsient tasub omaosaluse 3,5 eurot, 25% piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast ja piirhinda või hinnakokkuleppe hinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab 75% piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast.
- Näide 3
Patsiendile kirjutati soodusretsept ühele ravimipakendile, mille hind on 10 eurot. Ravimi toimeainele on kehtestatud piirhind 8,00 eurot. Soodushind patsiendile koosneb:
- patsiendi omaosalusest: 3,5 eurot
- piirhinda ületavast osast: 10 eurot – 8,00 eurot = 2 eurot
- Tervisekassa hüvitab piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahe 75%, seega patsiendi osa (25%) on (8 eurot – 3,5 eurot) x 25% = 1,13 eurot
Patsient peab maksma ravimi eest 3,5 eurot + 2 eurot + 1,12 eurot = 6,63 eurot.
Soodustus 50% – patsient tasub omaosaluse 3,5 eurot, 50% piirhinna või hinnakokkuleppehinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast ning piirhinda või hinnakokkuleppehinda ületava summa. Tervisekassa hüvitab 50% piirhinna või hinnakokkuleppehinna ja patsiendi omaosaluse vahelisest summast.
- Näide 4:
Patsiendile kirjutati soodusretsept ühele ravimipakendile, mille hind on 40 eurot. Ravimi toimeainele on kehtestatud piirhind 35,00 eurot. Soodushind patsiendile koosneb:
- patsiendi omaosalusest: 3,5 eurot
- piirhinda ületavast osast: 40,00 eurot – 35,00 eurot = 5 eurot
- Tervisekassa hüvitab piirhinna või hinnakokkuleppe hinna ja patsiendi omaosaluse vahe 50%, seega patsiendi osa (50%) on (35 eurot – 3,5 eurot) x 50% = 15,75 eurot
Jah, ravikindlustuseta inimesel tuleb apteegis maksta väljakirjutatud ravimi eest täishinda.
Ravimite erandkorras kompenseerimiseks tuleb kindlustatud inimesel või tema seaduslikul esindajal esitada Tervisekassale vabas vormis avaldus, mis peab kompensatsiooni taotleja kohta sisaldama järgmisi andmeid:
1. Ees- ja perekonnanimi.
2. Isikukood.
3. Kontaktandmed (aadress, telefoninumber, e-posti aadress).
Taotlusele lisatakse raviarsti põhjendus. Need dokumendid tuleb edastada Tervisekassale e-posti (info [at] tervisekassa.ee) või posti teel või isiklikult kohale tuues.
Erandkorras kompenseerimise otsuse võtab vastu Tervisekassa juhatus. Patsiendile ja tema raviarstile saadetakse juhatuse otsusest väljavõte. Inimene saab ravimi apteegist välja osta raviarsti poolt välja kirjutatud soodusretsepti alusel pärast Tervisekassa juhatuse positiivset otsust ravim erandkorras kompenseerida.
Rasestumisvastaseid tablette võivad välja kirjutada ka perearstid. Juhul, kui patsiendil ei ole vastunäidustust sünnitamiseks, kirjutatakse ravimeid välja 50% soodusmääraga.
Kui kindlustatu on ostnud soodusravimeid rohkem kui 100 euro eest aastas, saab ta täiendavat ravimihüvitist. Täiendav ravimihüvitis on automaatne, inimene saab lisasoodustuse koos tavapärase ravimisoodustusega juba ravimi väljaostmisel apteegis ja Tervisekassale avaldust esitada ei ole vaja.
Kui inimene on ostnud soodusravimeid:
• 100–300 euro eest aastas, hüvitab Tervisekassa talle 50% 100 eurot ületavast summast (maksimaalselt 100 eurot aastas)
• rohkem kui 300 euro eest aastas, hüvitab Tervisekassa talle 90% 300 eurot ületavast summast
Tervisekassa hüvitab Euroopa Liidus retseptiravimitele tehtud kulutused. Esmalt tuleb ravim välja osta ja seejärel saab Tervisekassalt tagasimakset taotleda. Selleks tuleb Tervisekassa kodulehel täita taotlus (Avaldus Euroopa Liidu tervishoiuteenuse kulu tagasimakseks) ning lisada sellele originaalretseptid ja nende maksmist tõendavad tšekid. Dokumendid võib saata Tervisekassasse posti teel või viia need endale sobivasse Tervisekassa klienditeenindusbüroosse.
Tervisekassa teeb järelepärimise välisriiki ja vastavalt sealt tulnud infole kannab hüvitatava summa eurodes inimese pangaarvele.
Täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis
Täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis (jõustub alates 01.01.2025)
Ravimitele ja meditsiiniseadmetele keskmisest rohkem raha kulutavad inimesed saavad apteegist ja meditsiiniseadmeid müüvast ettevõttest suuremat soodustust. Tavapärasele ravimite ja meditsiiniseadmete soodustusele lisandub täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis (edaspidi täiendav hüvitis).
Täiendavat hüvitist saavad kindlustatud, kes tasuvad soodusretseptide eest kalendriaastas vähemalt 100 eurot (mitte arvestades piirhinda ületavat summat).
Kuidas täiendavat hüvitist arvestatakse?
Täiendav hüvitis kehtib Tervisekassa soodustusega ravimitele ja meditsiiniseadmetele tehtud kulutuste puhul. See tähendab, et arvesse ei võeta kulutusi, mis on tehtud käsimüügiravimitele (ilma retseptita ravimid) ja retseptiravimitele, millele ei kehti Tervisekassa soodustus. Samuti ei kehti Tervisekassa soodustus abivahenditele, mida hüvitab Sotsiaalkindlustusamet.
Täiendavat hüvitist arvestatakse kalendriaastas kogunenud kulutuste järgi. Arvesse võetakse ka ravimite ostmisel lisanduvat retseptitasu 3,5 €.
Soodusretseptiga ostetud ravimite ja meditsiiniseadmete hüvitamisele kehtivad järgmised põhimõtted:
1. kui summa jääb aastas alla 100 euro, siis täiendavat hüvitist ei maksta
2. kui summa on aastas 100–300 eurot, hüvitatakse 100 eurot ületavast osast 50%
3. kui summa ületab aastas 300 eurot, hüvitatakse 300 eurot ületavast osast 90%
Näiteks kui inimene on kulutanud ravimitele ja meditsiiniseadmetele 250 eurot, siis saab ta Tervisekassalt 75 eurot soodustust. Üle 300 euro ulatuvate kulutuste puhul hüvitab Tervisekassa 90% ravimi või meditsiiniseadme omaosalusest. Näiteks kui inimene on kulutanud 500 eurot, saab ta 280 eurot soodustust.
Täiendava ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitise arvutamine
1. Esmalt arvutatakse kalendriaasta täiendava ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitise alussumma:
Täiendava ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitise alussumma NB! See summa on alati väiksem kui soodusretseptidele kulutatud summa | = | Soodusravimitele ja soodustusega meditsiiniseadmetele kulutatud summa Arvesse ei võeta käsimüügiravimitele, Sotsiaalkindlustusameti abivahenditele ning soodustust mitteomavatele retseptiravimitele ja meditsiiniseadmetele tehtud kulutusi | - | Ravimite ja meditsiiniseadmete hinnaosa, mis ületab piir- või hinnakokkuleppe hinda |
2. Kui täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitise alussumma on teada, hakatakse arvestama täiendavat ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitist järgmiselt:
Ravimitele ja meditsiiniseadmetele kulunud summa | Tervisekassa hüvitab | Näide |
---|---|---|
Alla 100 euro | Täiendavat hüvitist ei arvestata | Näiteks kui inimene on ostnud kalendriaastas mitmeid soodusravimeid ja soodustusega meditsiiniseadmeid ning nende ostude sooritamisel on inimese omaosalus kokku olnud 120 eurot, millest vältimatu omaosalus 80 eurot (st ostetud on ka piirhinnast kallimaid tooteid), siis täiendavat hüvitist ei arvestata |
100- 300 eurot | 100 eurot ületavast osast 50% | Näiteks kui inimene on ostnud kalendriaastas mitmeid soodusravimeid ja soodustusega meditsiiniseadmeid ning käesoleva ostuga tõuseb tema isiklik täiendava hüvitise alussumma 105 euroni, siis võimaldatakse talle täiendavat soodustust 100 eurot ületavalt 5-lt eurolt 50% ehk 2,5 eurot ja inimene maksab 2,5 euro võrra apteegis vähem. Kui inimene on kulutanud ravimitele ja meditsiiniseadmetele 250 eurot, siis saadava täiendava soodustuse jaoks lahutame sellest summast maha 100 eurot, mis on hüvitise maksmise alampiiriks ja teeme arvutustehte 150 x 50% = 75 eurot |
Üle 300 euro | 300 eurot ületavast osast lisandub hüvitis 90% | Kui inimese täiendava hüvitise alussumma enne ostu oli 300 ja osteti ravim või meditsiiniseade, mis tõstis alussumma 320-ni, siis makstakse täiendavat hüvitist 90% summast, mis ületab 300 eurot (90% 20-st= 18 eurot) ja inimene maksab 18 euro võrra apteegis või meditsiiniseadmeid müüva ettevõtte juures vähem. Oluline on meeles pidada, et 100-300 euro pealt on 50% soodustusega hüvitist saadud juba eelmistega ostudega. Kui aga enne ostu oli alussumma 90 eurot ja osteti kallis ravim või meditsiiniseade, mis tõstis alussumma 500 euroni, siis saab inimene täiendavat soodustust 280 eurot (s.o 50% 100€ ja 300€ vahest / 200 €-st (millest 50% on 100 eurot) + 90% summast mis ületab 300 eurot (90% 200st = 180 eurot) |
NB! Ravimitele ja meditsiiniseadmetele kulutatud summast arvestatakse enne täiendava hüvitise arvutamist maha piirhinda või hinnakokkuleppe hinda ületav summa ehk välditav omaosalus. Kui turul on palju sama toimeainega erinevate tootjate ravimeid, kehtestatakse kogu sama toimeainega ravimite grupile piirhind, millest arvutatakse Tervisekassa soodustus. Näiteks kui apteegis on valikus sama toimeainega ravimeid hinnaga 5 eurot, 7 eurot ja 9 eurot, siis määratakse piirhinnaks reeglina hinnalt teise soodsaima ravimi hind (selle näite puhul 7 eurot) ja Tervisekassa soodusprotsent arvutatakse sellest summast. Juhul kui ravimi ostja eelistab kallimat ravimit, siis tuleb lisaks määratud omaosalusele tasuda apteegis ka piirhinda ületav osa (selle näite puhul 2 eurot).
Sarnane põhimõte kehtib ka meditsiiniseadmete puhul. Kui meditsiiniseadmete loetelus on ühes meditsiiniseadme piirhinnarühmas mitu võrreldavat seadet, siis kujuneb piirhinnaks odavuselt teise meditsiiniseadme piirhind, millest arvutatakse Tervisekassa soodustus. Näiteks kui meditsiiniseadme müüjate valikus on erinevad glükomeetri testribad hinnaga 15 eurot, 16 eurot ja 19 eurot, siis määratakse piirhinnaks 16 eurot ja Tervisekassa soodusprotsent arvutatakse sellest summast. Juhul kui ostja eelistab kallimat meditsiiniseadet, siis tuleb lisaks määratud omaosalusele tasuda ka piirhinda ületav osa (antud näite puhul 3 eurot).
Kunstliku viljastamisega seotud ravimite hüvitamine
Alates 2018. aastast rahastatakse kehavälise viljastamise (IVF) ja embrüosiirdamise teenuseid ning ravimeid täielikult Tervisekassa kaudu. Varem tasus nende ravimite ja teenuste eest sotsiaalministeerium. Lisaks ei pea alates 2018. aastast IVF ravimite eest hüvitise saamiseks tagantjärele taotlust esitama.
Kuni 40-aastased (k.a) naised saavad kehaväliseks viljastamiseks vajalikud ravimid juba apteegist ostes 100% soodusmääraga. Apteegis tuleb tasuda vaid retseptitasu, mis on 2,5 eurot, ja soodusravimi maksimumhinda ületav osa juhul, kui ravim on kallim kui Tervisekassa soodustuse nimekirjas. Lisainfot erinevate ravimite ja kehavälise viljastamise kohta tuleb küsida oma raviarstilt.
Apteegis kehtib 100% soodustus ravimitele, mis sisaldavad järgmisi toimeained:
- follitropiin alfa;
- follitropiin beeta;
- ganireliks;
- gosereliin;
- triptoreliin;
- tsetroreliks;
- lutropiin;
- korifollitropiin;
- kooriongonadotropiin alfa.
Hüvitatavad ravimid | ATC kood | Toimeaine |
---|---|---|
PREGNYL inj subst 5000RÜ viaal 1ml lahustit N1 |
G03GA01 |
kooriongonadotropiin |
BEMFOLA 150RU/0,25ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
BEMFOLA 225RU/0,375ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
BEMFOLA 300RU/0,5ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
BEMFOLA 450RU/0,75ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
BEMFOLA 75RU/0,125ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
GONAL-F 300TÜ/0,5ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
GONAL-F 450TÜ/0,75ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
GONAL-F 900TÜ/1,5ml süstelahus pensüstelis N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
GONAL-F süstelahuse pulber ja lahusti 75TÜ N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
OVALEAP 300RÜ/0,5ml süstelahus N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
OVALEAP 450RÜ/0,75ml süstelahus N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
OVALEAP 900RÜ/1,5ml süstelahus N1 |
G03GA05 |
follitropiin alfa |
PUREGON süstelahus 300TÜ 0,36ml N1 |
G03GA06 |
follitropiin beeta |
PUREGON süstelahus 50TÜ 0,5ml N5 |
G03GA06 |
follitropiin beeta |
PUREGON süstelahus 900TÜ 1,23ml N1 |
G03GA06 |
follitropiin beeta |
LUVERIS süstelahuse pulber ja lahusti 75TÜ N1 |
G03GA07 |
lutropiin alfa |
OVITRELLE süstelahus pen-süstlis 250mcg/0,5ml N1 |
G03GA08 |
kooriongonadotropiin alfa |
ELONVA süstelahus 100mcg/0,5ml 0,5ml N2 |
G03GA09 |
korifollitropiin alfa |
ELONVA süstelahus 150mcg/0,5ml 0,5ml N1 |
G03GA09 |
korifollitropiin alfa |
ORGALUTRAN süstelahus 0,25mg/0,5ml 0,5ml N1 |
H01CC01 |
ganireliks |
CETROTIDE süstelahuse pulber ja lahusti 0,25mg N1 |
H01CC02 |
tsetroreliks |
RESELIGO implantaat süstlis 10,8mg N1 |
L02AE03 |
gosereliin |
RESELIGO implantaat süstlis 3,6mg N1 |
L02AE03 |
gosereliin |
ZOLADEX implantaat 3,6mg N1 |
L02AE03 |
gosereliin |
DIPHERELINE 11,25 MG prolong suspensiooni pulber 11,25mg N1 ja lahusti N1 |
L02AE04 |
triptoreliin |
DIPHERELINE 3,75 MG prolong suspensiooni pulber 3,75mg N1 ja lahusti N1 |
L02AE04 |
triptoreliin |
*Hüvitise arvestamisel ei lähe arvesse soodusretsepti patsiendi omaosalus 2.50 eurot