Tutvustus

Meditsiiniseadmed

Tervisekassa hüvitab ravikindlustatud inimestele meditsiiniseadmeid, mida saab  kodus iseseisvalt kasutada ning mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või mille kasutamine hoiab ära haiguse süvenemise. 

Meditsiiniseadme vajaduse määrab raviarst.  Kui arst diagnoosib haiguse, mille raviks on vaja Tervisekassa meditsiiniseadmete loetelus olevat meditsiiniseadet ja inimese tervislik seisund vastab neile tingimustele, mis on hüvitamisele seatud, koostab raviarst digitaalse meditsiiniseadme kaardi (NB! Paberkaarte ei ole).

Pärast meditsiiniseadme kaardi koostamist saab inimene kohe minna apteeki või meditsiiniseadme müüja  juurde ning osta arsti määratud meditsiiniseadme soodustingimustel. Selleks on vaja esitada isikut tõendav dokument. Seadme ostmisel kellelegi teisele on lisaks vajalik selle inimese isikukood, kellele seadet ostetakse (tema isikut tõendavat dokumenti ei ole vaja kaasa võtta).  

  • Diabeediga patsientidele glükomeetri testribad, lantsetid, süstevahendite ühekordsed nõelad ning korduvkasutatav insuliini süstevahend. Lastele ja alla 26-aastastele  noorukitele insuliinipump ja selle lisatarvikud (infusioonivahendid, reservuaarid), alla 19-aastastele pump- või sensorravi kasutajatele vere  β-ketooni testribad ning hooldusvahendid. Kõigile II tüüpi diabeediga patsientidele glükoosimonitooringu komplektid ja glükoosisensorid.  
  • Astmaga patsientidele vahemahutid kuni 10-aastastele astmat põdevatele lastele.  
  • Kolo-, ileo- ja urostoomi ning fistuliga patsientidele stoomikotid, stoomikatted, stoomirõngad, stoomi alusplaadid ja nende lisakinnitused, stoomihooldusvahendid (kreemid, pulbrid, pastad, kaitse- ja liimieemaldusvahendid, lõhna neutraliseerivad vahendid, puhastusvahendid), stoomikotivööd.  
  • Trahheostoomiga patsientidele  trahheakanüülid, trahheostoomi plaastrid ja filtrid, kaelapaelad, kõneklapid ja inhaleeritava ravimi manustamise vajaduse korral nebulisaator.  
  • Larüngektomeeritud patsientidele dušikaitse, filtrid, kinnitusplaastrid, liimieemaldusvahendid ja kõritorud.  
  • Urineerimishäirega patsientidele uriinikogumiskotid, nende riputus- ja kinnitusvahendid, ühekordsed põiekateetrid, püsikateetrid, kateetriadapterid ja peenisekatted.  
  • Uneapnoega patsientidele automaatne püsiva positiivrõhu (CPAP) seade ja positiivrõhu seadme maskid.  
  • Raske ihtüoosiga patsientidele nahahooldusvahendid.  
  • Diafragma stimulaatoriga patsientidele seadme antennid. Pane tähele, et transmitterid on rahastatud raviasutuse vahendusel tervishoiuteenuste loetelu kaudu.
  • Ortoosid pärast operatsiooni, traumat või ägeda haigestumise või raske kroonilise haigusega kaasneva funktsioonihäire kompenseerimiseks.  
  • Tallatoed pärast lülisamba või alajäseme operatsiooni või traumat, kui nimetatud piirkond valutab. Samuti patsientidele, kellel esineb vaagnapiirkonna või alajäseme raske struktuurikahjustus või sellest tulenevad liigeste, luude või lihaste funktsioonihäired, millega kaasneb igapäevasel liikumisel valu või haavandid ning masstoodangu tallatoed ei ole patsiendile näidustatud või need on osutunud ebaefektiivseks.  
  • Surveriided põletushaigetele, lümfitursete või venoosse puudulikkusega patsientidele.
  • Põletushaigetele, lümfitursete või venoose puudulikkusega patsientidele surveriided.
  • Kompressioonitooted rinnaoperatsioonijärgseks raviks.  
  • Ravikontaktläätsed tõsise sarvkesta ektaasia või armide või ägeda ravile mittealluva sarvkesta pinnadefekti ja keratopaatia raviks, samuti kuni 6-aastase lapse afaakia raviks.  
  • Haavasidemed venoossete, arteriaalsete, diabeetiliste, atüüpiliste, lümfödeemist tingitud või lamatishaavandite, tüsistunud operatsioonihaavade, kiiritusjärgsete haavade või põletushaavade või laguneva kasvaja raviks.  
  • Silikoonplaastrid ja -geelid patoloogilise armiga või selle suure tekkeriskiga patsientidele.  
  • Aspiratsioonisondid koduse ventilatsiooniravi, trahheostoomi, neuroloogilisest kahjustusest tingitud neelamishäire või neuromuskulaarsest haigusest tingitud köharefleksi puudumise korral.  
  • Süstevahendi nõelad apomorfiini süsteravil olevatele Parkinsoni tõvega patsientidele ja kasvuhormooni sisaldavaid ravimeid kasutavatele kasvuhäirega patsientidele.
  • Pessaarid ehk tugirõngad vaagnapõhja organi allavajumise või uriinipidamatuse korral.  

Meditsiiniseadmete loetelu uuendatakse igal aastal kaks korda: 1. jaanuaril ja 1. juulil. Meditsiiniseadmete loetelu muutmise eeltingimuseks on meditsiiniseadmete tootjate esindajate ning erialaühenduste ettepanekud. Kui need on meditsiiniliselt tõenduspõhised ja majanduslikult põhjendatud, sõlmitakse tootja esindajaga hinnakokkulepped ning Tervisekassa nõukogu teeb terviseministrile ettepaneku meditsiiniseadmete loetelu muutmiseks.  

Piirhinda rakendatakse, kui ühe meditsiiniseadme rühma nimetuse määratluse all ehk piirhinnarühmas on enam kui kaks võrreldavat meditsiiniseadet. Piirhinna rakendumisel arvutatakse soodustus ühte piirhinnarühma kuuluvate meditsiiniseadmete odavuselt teise ühikuhinna (nt ühe tüki hind) alusel. Kui kompenseeritava meditsiiniseadme tegelik hind on kallim kui piirhind, hüvitab Tervisekassa 90% või 50% piirhinnast. Patsiendi kanda jääb ülejäänud osa piirhinnast ning piirhinna ja tegeliku müügihinna vahe. Kui meditsiiniseade on piirhinnast odavam, arvutatakse soodustus meditsiiniseadme tegelikust müügihinnast. 

Näide

Näiteks kui valikus on sama otstarbega meditsiiniseade hinnaga 20, 30 või 40 eurot, siis määratakse piirhinnaks reeglina hinnalt teise soodsaima seadme hind ehk 30 eurot ja Tervisekassa soodusprotsent arvutatakse sellest summast. 

Soodsamate toodete eest tasub inimene seega vastavalt 2 eurot ja 3 eurot. 40-eurose toote ostul tasub inimene lisaks 3 eurole ka piirhinda ületava osa 10 eurot ehk kokku 13 eurot.

Konkreetsed meditsiiniseadmed, mida Tervisekassa hüvitab, on loetletud meditsiiniseadmete loetelu lisas koos infoga, millisesse rühma ja piirhinnarühma seade kuulub, milline on seadme müügihind, piirhind ja millise soodusmääraga (kas 90% või 50%) Tervisekassa seadet hüvitab.  

NB! Tervisekassa rahastab ainult neid meditsiiniseadmeid, mis on kantud meditsiiniseadmete loetelu lisasse. Kui tegu on näiteks sarnase , aga mitte täpselt sama tootega, siis soodustus ei kehti. 

Meditsiiniseadme kaart

Meditsiiniseadme kaart on digitaalne dokument, mille arst vormistab  ravikindlustatud inimesele raviks vajalike meditsiiniseadmete määramiseks. Arst arvestab seejuures Tervisekassa meditsiiniseadmete loetelu tingimusi.  

Kui raviarst annab soovituse kasutada mõnda meditsiiniseadet, mida Tervisekassa ei rahasta või kui inimese terviseseisund ei vasta kokkulepitud rahastustingimustele või kui inimesel puudub ravikindlustus, siis digitaalset meditsiiniseadme kaarti välja kirjutada ei saa.  

Meditsiiniseadme kaardiga määrab arst:

  • meditsiiniseadme rühma, millesse kuuluvat seadet on patsiendil õigus soodustingimustel saada;
  • hüvitamise tingimused, mille alusel patsiendil on õigus hüvitisele (sõltuvalt patsiendi vanusest, haiguse raskusastmest jmt hüvitatakse seadmeid erinevates kogustes).

Digitaalne meditsiiniseadme kaart koostatakse retseptikeskuses ja see on rühmapõhine ehk selle alusel saab väljastada kõiki vastavasse rühma kuuluvaid meditsiiniseadmeid (v.a juhul, kui hüvitamise tingimusega on seadmete valikut täiendavalt piiratud). Seejuures saab patsiendil olla ühele meditsiiniseadme rühmale alati ainult üks kaart.

Meditsiiniseadme kaardid on kas korduva või ühekordse limiidiperioodiga. Ühekordse limiidiperioodiga kaardi korral aegub kaart pärast limiidiperioodi lõppu. Näiteks kui  patsiendi tervislik seisund ehk meditsiiniseadme vajadus võib aja jooksul muutuda või tegu on kallihinnaliste seadmetega, on kaardi kehtivus ühekordne. Kui patsiendi seisundi hindamisel ilmneb, et vajadus seadme järele on jätkuv ja patsient järgib seejuures ravisoovitusi, võib raviarst välja kirjutada uue kaardi. Sellistel juhtudel on hüvitamise tingimuse sõnastuses kasutatud näiteks järgmiseid termineid „kahe / kuue/ 12 kuu jooksul“ ja „kahe / viie aasta jooksul“.

Korduva limiidiperioodiga kaartide puhul k tekib uus retsept automaatselt, sest suure tõenäosusega patsiendi vajadus aja jooksul oluliselt ei muutu. Korduvad kaardid uuenevad iga limiidiperioodi alguses (enamasti 01.jaanuaril ja 01.juulil) ning neil on hüvitamise tingimuste sõnastuses kasutatud näiteks termineid „kalendriaasta“ või „kalendripoolaasta“. 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.