Ajutise töövõimetuse hüvitise saamise piirangud
Tervisekassale on seadusega pandud ülesanne tagada Tervisekassa eelarve, s.h ravikindlustusraha otstarbeka kasutamise (Tervisekassa seaduse § 2 lõige 2 punkt 1).
Tervisekassal on seadusest tulenev õigus ebaõigsuse või põhjendamatuse korral hüvitise väljamaksmisest keelduda ning ebaõigesti või põhjendamatult väljamakstud summa tagasi nõuda või pidada kinni järgmiste perioodide väljamaksetest.
Tervisekassa maksab ajutise töövõimetuse hüvitist esitatud töövõimetuslehe alusel.
Kui töövõimetuslehele on märgitud andmed, mis takistavad hüvitise maksmist, siis keeldub Tervisekassa hüvitise väljamaksmisest.
Juhul kui peale hüvitise maksmist esitatakse Tervisekassale töövõimetuslehe parandus ja hüvitise ümberarvestuse tulemusel selgub, et isik sai hüvitist alusetult ehk tal puudus selleks õigus, siis võib Tervisekassa nõuda alusetult makstud hüvitis isikult tagasi või pidada kinni järgmiste perioodide väljamaksetest.
Klassikalised juhtumid, mis toovad kaasa hüvitise mitte maksmise või väljamakstud hüvitise tagasinõudmise:
- valesti märgitud töövabastuse periood. Kui tervishoiutöötaja korrigeerib lehe perioodi lühemaks.
- isik tegelikult ei vajanud töövõimetuslehte.
- valele isikule väljastatud töövõimetusleht.
- töövõimetuslehe ajal tööl käimine. Isik kaob õiguse hüvitisele töökohustuste täitmise päevast alates.
- sotsiaalmaksuga maksustatava tulu (nt töötasu) saamine ajutise töövõimetuse aja eest.
- töövõimetuslehe ajal puhkusel viibimine. Isikul ei ole õigust saada hüvitist selle aja eest.
Enammakstud hüvitise tagastamine
Tervisekassa saadab isikule enne haldusakti (ettekirjutus hüvitise kinnipidamise või tagasinõudmise kohta) tegemist kirja, kus selgitab tekkinud olukorda ja enammakstud hüvitist ning palub esitada kirjaliku arvamuse või vastuväited määratud tähtajaks.
Alusetult saadud hüvitis saab tagastada tasaarvestamise teel, s.o Tervisekassa peab alusetult makstud summa kinni isiku järgmiste perioodide väljamaksetest (kui see on võimalik teha mõistliku aja jooksul, nt Tervisekassale on esitatud järgmised töövõimetuslehed või esitatakse lähiajal).
Kui alusetult makstud hüvitise tasaarvestamine pole võimalik, siis saab tagasi maksta kas ühekordse maksena või osade kaupa (kokkuleppel).
Kui isik on saanud ettekirjutuse hüvitise tagasinõudmise kohta, kuid ei täida ettekirjutust tähtaegselt (ei tagasta alusetult makstud hüvitist), on Tervisekassal õigus anda ettekirjutus sundtäitmiseks kohtutäiturile. Sellisel juhul tuleb isikul tasuda ka täitemenetluse läbiviimise kulud.