Raseda kergemale tööle üle viimine
Kergemale tööle üleviimist võimaldatakse haiguslehe alusel ainult töölepinguga töötavatele ravikindlustatud rasedatele nende terviseseisundi alusel. Selleks väljastab arst või ämmaemand töötavale rasedale vajaliku haiguslehe.
Hüvitist on võimalik saada kuni rase hakkab saama ema vanemahüvitist või kuni 182 päeva.
Kuni ema vanemahüvitise alguseni väljastatakse rasedale iga 30 kalendripäeva järel uus haigusleht. Kergema tööga seotud haigusleht peab olema lõpetatud enne emapuhkuse alguspäeva. Rase peab ise ämmaemandale ütlema, millal tema emapuhkus algab.
Kui tööandjal on võimalik, vormistab ta raseda ajutiselt kergemale tööle.
Kui kergemat tööd pakkuda ei ole, võib rase emapuhkuse alguseni tööst keelduda.
Kui rasedal on mitu tööandjat, võib ta ühes kohas olla töölt vabastatud ja teises olla kergemal tööl või jätkata endistel tingimustel.
Tervisekassa maksab alates 15.05.2024 kergemale tööle üleviimise korral haigushüvitist ühe kalendripäeva eest määras, mille võrra raseda kalendrikuu töötasu on väiksem kalendrikuu töötasust enne üleviimist.
Tööandja peab kergema töö eest maksma vähemalt 50% raseda eelnevast töötasust.
Kui rase vabastatakse töölt kergema töö puudumise tõttu, maksab Tervisekassa hüvitist alates teisest päevast. Hüvitise määr on 70% raseda esmase haiguslehe eelsest töötasust.
Kui rasedale antakse kergem töö ja kui esmase haiguslehe alguse kuupäev on 22.12.2024 või hilisem, hüvitab Tervisekassa palgavahe, mille võrra raseda keskmine töötasu kergema töö eest on väiksem esmase haiguslehe algusele eelnenud keskmisest töötasust.
Tööandja peab rasedale maksma vähemalt 50% keskmisest töötasust enne kergemale tööle üleviimise esmase haiguslehe algust.
Kui rase vabastatakse töölt kergema töö puudumise tõttu, maksab Tervisekassa alates teisest päevast hüvitist 70% esmase haiguslehe alguse eelsest keskmisest töötasust.
Tööandja arvutab ja märgib haiguslehele keskmise töötasu töölepingu seaduse § 29 lõige 8 alusel.