Vähi sõeluuringud naistele

Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata inimestele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma. Samuti on tasuta sõeluuringu käigus avastatud edasised vajaminevad uuringud ning ravi.

Rinnavähi sõeluuring

Rinnavähk on naistel kõige sagedasem vähivorm nii Eestis kui kogu maailmas.
Igal aastal diagnoositakse Eestis umbes 800 esmast rinnavähi juhtumit ning see arv on kasvamas.

Rinnavähi riski suurendavad tegurid on:
geneetiline eelsoodumus, ülekaal, alkoholi tarbimine, vähene füüsiline aktiivsus, väiksem sünnituste arv, kõrgem vanus esimese lapse sünnitamisel, lühike rinnaga toitmise periood, hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite ja hormoonasendusravi kasutamine.

 

Miks osaleda sõeluuringul?

  • Sõeluuring aitab haigust varakult tuvastada ja suurendab tervenemise võimalust.
  • Tasuta ja kergesti kättesaadav: Eestis on rinnavähi sõeluuringud sihtrühma kuuluvatele naistele tasuta ja neid viiakse läbi erinevates tervishoiuasutustes üle kogu riigi.
  • Osaledes sõeluuringul näitad, et hoolid oma tervisest.
  • Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata inimestele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma.

Oluline on osaleda sõeluuringul ka kaebuste või sümptomita. Varakult avastatud haigusest on võimalik täielikult paraneda.

Vaata, millal oled kutsutud tasuta sõeluuringutele – www.sõeluuring.ee 
 

Kuidas osaleda rinnavähi sõeluuringul?

Sõeluuringul osalemiseks on järgmised võimalused:

  1. Broneeri aeg Terviseportaalis
  2. Helista sobivasse tervishoiuasutusse ja ütle, et soovid broneerida aega sõeluuringule:
    •    Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinn, Pärnu mnt 104, tel. 666 1900, 606 7684 (kl 8–17)
    •    Mammograaf Kesklinna kliinik, Tallinn, Estonia pst 1/3, tel. 627 4222 (kl 9–17)
    •    Mammograaf Kotka kliinik, Tallinn, Kotka 12, tel. 627 4470 (kl 9–17)
    •    Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinn, J. Sütiste tee 19, tel. 6171049, 5300 6334 (kl 8–16)
        Läänemaa Haigla, Haapsalu, Vaba 6, tel. 4725800 (kl 8–16)
    •    Narva Haigla, Narva, Haigla 5, tel. 357 2737 (kl 8-16)
        Pärnu Haigla, Pärnu, Ristiku 1, tel. 447 3561 (kl 8–16)
        Ida-Viru Keskhaigla, Kohtla-Järve, Ilmajaama tn 14, tel.331 1711 (kl 8-16)
        Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu, Kvartali keskus, Riia 2, tel. 731 9411 (kl 8–16)
        Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu, L. Puusepa 8, tel. 731 9411 (kl 8–16)
        Tallinna Eriarstikeskus, Tallinn, Linnamäe tee 3, tel +372 608 2218 (E-R 8:30- 19:00, L 9-15 )
  3. Mammograafiabusside ajakava, peatused ja registreerimise info leiad SIIT


Kas ma pean sõeluuringul osalemiseks kutse ära ootama?

Sõeluuringu kutset ei ole vaja jääda ootama. Kui kuulud antud aastal sõeluuringu sihtrühma, võid pöörduda otse raviasutusse (vt nimekiri ülal).

Sihtrühma kuuluvad naised leiavad kutse-saatekirja Terviseportaalist (Vastuvõtud ja saatekirjad) alates sõeluuringuaasta algusest. Saatekiri sõeluuringule kehtib kalendriaasta lõpuni.

Registreerumisel kontrollitakse naise sünniaastat. Uuringule minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument.


Sõeluuringu kutse

Tervise Arengu Instituudi vähi sõeluuringute register saadab sihtrühma naistele nimelise kutse.

Sõeluuringule on oodatud naised, kelle sünniaasta kuulub sõeluuringu sihtrühma ja kelle elukohaks on sõeluuringu kutse-saatekirja loomise hetkel märgitud Eesti riik.

Rinnavähi sõeluuringu kutset ei saa naised, kellel on viimase viie aasta jooksul diagnoositud rinnavähk. Selle info saamiseks tehakse päringud vähiregistrisse ja tervise infosüsteemi.

Sõeluuringute kutsed saadetakse elektrooniliselt, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad sõeluuringu sihtrühma kuuluvad inimesed, kelle eesti.ee e-post on suunatud isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse. Kasutades eesti.ee teavitusteenust, saadetakse sõeluuringu meeldetuletusi sms-i teel neile, kes veel pole osalenud.

Kui vähi sõeluuringute registris infot e-posti edasisuunamise kohta ei ole, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Kui sealsed andmed ei ole täpsed, ei pruugi kutse saajani jõuda. Seepärast on oluline kontrollida oma kontaktandmete õigsust, mida saab teha Riigiportaalis.
 

Milline on rinnavähi sõeluuringu protseduur?

Vähieelsete seisundite ja rinnavähi varaseks avastamiseks kasutatakse radioloogilist uuringut ehk mammograafiat.
Uuringu teostamiseks tuleb ülakeha lahti riietada. Osaleja juhatatakse aparaadi juurde, kus uuringut läbi viiv tervishoiutöötaja asetab rinnad kordamööda kahe lameda plaadi vahele ja teeb rinnanäärmest kaks erisuunalist ülesvõtet. Uuring võib veidi ebamugav tunduda, kuid ei tohiks olla valus. Väikese kiirgusdoosiga mammograafia on tervisele ohutu.

Uuringupäeval tuleks hoiduda deodorandi ja kehakreemi kasutamisest.
Deodorandi, kehakreemi ja -puudri kasutamine võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti. Naised, kel käib veel menstruatsioon, peaksid sõeluuringule tulema tsükli 5.–15. päeval, sest siis on rinnad vähem hellad ja tundlikud.

Uuringu läbiviimiseks kulub umbes 20 minutit ning vastus saabub kahe nädala jooksul.
Uuringu tulemusega saab tutvuda terviseportaalis Terviseportaalis (Vastuvõtud ja saatekirjad). Kui leitakse, et on vajadus täiendavateks uuringuteks, siis võetakse naisega ühendust ja antakse sellest teada.
 

Kuidas ennast ise kontrollida?

Sina ise saad oma tervise heaks kõige rohkem ära teha. Palun kontrolli regulaarselt oma rindu!
Vaata videost, kuidas seda kõige parem teha on.
 

Emakakaelavähi sõeluuring

Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV – Human Papilloma Virus), mis levib naha ja limaskestade kokkupuutel, sealhulgas sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk.

Rakumuutused tekivad pikema aja jooksul. Protsess on tavaliselt pikk ja võib kesta isegi 10–25 aastat. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need võivad olla ravitavad nii, et vähki ei tekigi.

Emakakaelavähki haigestumisel ei ole seost pärilikkusega. Emakakaelavähki võivad haigestuda kõik naised igas vanuses. Eestis on nii emakakaelavähi esinemissagedus kui ka suremus üks kõrgemaid Euroopas.
 

Miks osaleda sõeluuringul?

  • Emakakaelavähi sõeluuringul otsitakse vähieelseid seisundeid, mistõttu on sõeluuringu abil võimalik vähki ennetada.
  • Sõeluuringule on oodatud ka naised, kes ei ole suguelu elanud või kellel on viimasest vahekorrast möödas juba palju aastaid, sest viirusest kuni vähi tekkeni võib kuluda aastakümneid.
  • Tasuta ja kergesti kättesaadav: Eestis on emakakaelavähi sõeluuringud sihtrühma kuuluvatele naistele, sealhulgas ka ravikindlustamata, tasuta ja neid viiakse läbi erinevates tervishoiuasutustes üle kogu riigi. Lisaks on võimalik HPV-test ka koju tellida.
  • Osaledes sõeluuringul, näitad, et hoolid oma tervisest.
  • Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata inimestele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma.

Oluline on osaleda sõeluuringul ka kaebuste või sümptomiteta. Varakult avastatud haigusest on võimalik täielikult paraneda.

Vaata, millal oled kutsutud tasuta sõeluuringutele – www.sõeluuring.ee 
 

Kuidas osaleda emakakaelavähi sõeluuringul?

Sõeluuringul osalemiseks on järgmised võimalused:

  1. Broneeri aeg Terviseportaalis
  2. Helista sobivasse tervishoiuasutusse ja ütle, et soovid broneerida aega sõeluuringule.
    Kontaktid leiad SIIT
  3. Telli HPV-kodutest koju SIIT


Kas ma pean sõeluuringul osalemiseks kutse ära ootama?

Sõeluuringul saab osaleda ka ilma kutseta. Kui kuulud antud aastal sõeluuringu sihtrühma, võid pöörduda otse raviasutusse (vt nimekiri ülal).

Sihtrühma kuuluvad naised leiavad kutse-saatekirja Terviseportaalist (Vastuvõtud ja saatekirjad) alates sõeluuringuaasta algusest. Saatekiri sõeluuringule kehtib kalendriaasta lõpuni.

Sõeluuringule registreerumisel kontrollitakse naise sünniaastat. Uuringule minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Emakakaelavähi sõeluuringu kutset ei saa naised, kellel on viimase viie aasta jooksul diagnoositud emakakaela- või emakavähk. Selle info saamiseks tehakse päringud vähiregistrisse ja tervise infosüsteemi.

 

Sõeluuringu kutse

Vähi sõeluuringute register saadab sihtrühma naistele nimelise kutse.

Sõeluuringule on oodatud naised, kelle sünniaasta kuulub sõeluuringu sihtrühma ja kelle elukohaks on sõeluuringukutse-saatekirja loomise hetkel märgitud Eesti riik.

Sõeluuringute kutsed saadetakse elektrooniliselt, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad sõeluuringu sihtrühma kuuluvad inimesed, kelle eesti.ee e-post on suunatud isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse.

Kui vähi sõeluuringute registris infot e-posti edasisuunamise kohta ei ole, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Kui sealsed andmed ei ole täpsed, ei pruugi kutse saajani jõuda. Seepärast on oluline kontrollida oma kontaktandmete õigsust, mida saab teha Riigiportaalis.

 

Milline on emakakaelavähi sõeluuringu protseduur?

Kõrge riskiga viirustüvede olemasolu kontrollitakse papilloomiviiruse testiga.
Regulaarne inimese papilloomiviiruse ehk HPV testi tegemine on oluline, sest viirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused. Nendest muutustest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid, mis tavaliselt ei tekita muutusi naise enesetundes.

HPV testi on võimalik teha tervishoiuasutuses või kodus (telli kodutest siit).

Kodus tehtud HPV test ja tervishoiuasutuses tervishoiutöötaja võetud HPV proov on ühtemoodi täpsed ja usaldusväärsed.

HPV kodutestimise proovivõtukomplekti kuulub proovivõtuvahend, juhend proovi võtmiseks, infoleht ja märgistatud eelmakstud tagastusümbrik. Kodutesti valinud naistel palume proovi võtmisel järgida juhendit ja postitada proov hiljemalt viie päeva jooksul pärast selle võtmist. Proovi saatmine laborisse on tasuta.

Tervishoiuasutuses uuringul osalemine sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega.
Uuringu käigus võetakse väikese harjakesega emakakaela limaskestalt ja kanalist proovimaterjal ning seejärel uuritakse proovi laboris. Protseduur on valutu.

Proovi ei saa anda menstruatsiooni ajal.
Kõige sobivam aeg uuringuproovi andmiseks on menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval.

Kodutesti proovi ärge võtke raseduse ajal ega kolme kuu jooksul pärast rasedust.
Ämmaemanda ja naistearsti juures saab anda ka raseduse ajal HPV-testi, kuid informeerige arsti oma seisundist.

Ohtlike viirustüvede puudumisel naisele uuringutulemuste teavitust eraldi ei saadeta.
Uuringu tulemusega saab tutvuda Terviseportaalis (Vastuvõtud ja saatekirjad).

  • Kui testi tulemus on „negatiivne“, oodatakse inimest uuesti sõeluuringule viie aasta pärast. Terviseseisundi
    muutumisel tuleb kindlasti pöörduda tervishoiuasutusse.
  • Kui testi tulemus on „positiivne“, on tarvis teha täiendavaid uuringuid. Viiruse olemasolu ei tähenda vähi- ega
    vähieelsete muutuste diagnoosi. Lisauuringule saab pöörduda tervishoiuasutustesse, mille nimekiri on leitav Tervisekassa kodulehelt.

 

HPV-vastane vaktsineerimine

Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta tagant.

Vaktsineerimine kaitseb sind HPV kõige ohtlikumate tüüpide eest, mis võivad põhjustada suguelundite piirkonnas vähki ja genitaaltüükaid. Seetõttu soovitatakse HPV vastu vaktsineerimist kõigile noortele alates 9ndast eluaastat.

Alates 1. veebruarist 2024 vaktsineeritakse Eestis immuniseerimiskava alusel tasuta 12–18-aastaseid tüdrukuid ja poisse. Vaktsineerimisega on soovituslik alustada esimesel võimalusel ehk 12-aastaselt.

Rohkem infot vaata siit.
 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.