AAA sõeluuringu pilootprojekt

Kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringu pilootprojekt


Mis on kõhuaordi aneurüsm ning miks on tegemist ohtliku haigusega?

Kõhuaordi aneurüsm (inglise keeles abdominal aortic aneurysm -  AAA) on keha suurima veresoone ehk aordi ebanormaalne laienemine kõhupiirkonnas. AAA loetakse kõhuaordi  läbimõõtu  3 cm ja enam. Haiguse riskifaktoriteks on meessugu, suitsetamine, vanus, pärilikkus, hüpertensioon, hüperkolesteroleemia ja ateroskleroos. AAA ei põhjusta reeglina sümptomeid enne kuni aort rebeneb – 80-90% juhtudest lõpeb aordi rebenemine surmaga. Isegi kui patsient jõuab elusana operatsioonile, on suur risk surra operatsioonil või vahetult pärast operatsiooni. Plaanilises korras opereerides on aga suremus 10 korda väiksem, jäädes mõne protsendi juurde. 
Hinnanguliselt sureb AAA rebendisse  1-2% üle 65-aastastest meestest. 


Kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringu efektiivsus

1990ndatel viidi läbi 4 suurt populatsioonipõhist uuringut meestel vanuses 65+ eluaastat. Leiti, et osalemine sõeluuringus vähendab suremust aneurüsmi oluliselt määral – relatiivne risk langeb 42%. Selleks et päästa täiendavalt üks elu, oli vaja uuring teha 216 mehel. Efektiivsust naiste sõeluuringul ei leitud, kuna naistel on AAA esinemissagedus oluliselt madalam. Praeguseks on üleriigiline sõeluuring käivitatud näiteks Rootsis ja Ühendkuningriigis. Euroopa veresoontekirurgia seltsi 2024.a. ravijuhendis on antud IA klassi soovitus populatsioonipõhiseks AAA-sõeluuringuks 65aastaste meeste hulgas.


Kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringu pilootprojekt Eestis

Sõeluuringu ettevalmistamist alustati Eestis juba  2015. aastal. Tartu Ülikool avaldas 2017. aastal tervisetehnoloogiate hindamise raporti TTH32, mis toetab kõhuaordi aneurüsmide sõeluuringu programmi algatamist Eestis. 2024. aasta lõpus rahuldas Tervisekassa juhatus AAA sõeluuringu pilootprojekti innovatsioontoetuse taotluse.

Aastal 2025. alustatakse sõeluuringu pilootprojektiga kahes suuremas veresoontekirurgia keskuses – SA Tartu Ülikooli Kliinikumis ja SA Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Pilootprojekti raames kutsutakse juhuvalimi alusel osalema sõeluuringus 1000  65-aastast meest. Kutse edastatakse e-maili teel ning korduskutsed sms-ina. 

Osaleja kutsutakse õe vastuvõtule ning suunatakse seejärel ultraheli uuringule. Kuni 15-minutit kestva ultraheliuuringu käigus vaatab radioloog üle kõhuaordi diameetri allpool neeruartereid ning uuritav saab kohe uuringuvastuse teada. Hiljem võtab temaga ühendust õde ning seletab leidu ning edasist käsitlust. 

  • Juhul kui kõhuaordi diameeter on alla 25 mm, siis täiendavaid uuringuid ega jälgimist patsient ei vaja.
  • Sub-aneurüsmaatiline aort 25-29 mm – korduskutse 5 aasta pärast;
  • AAA vahemikus 30-39 mm - korduskutse 3 aasta pärast;
  • AAA vahemikus 40-49 mmm – korduskutse 1 aasta pärast;
  • AAA vahemikus 50-54 mm – korduskutse 6 kuu pärast.
  • AAA ≥ 55 mm – suunamine veresoontekirurgile.


Miks on AAA  diameetri jälgimine oluline?

AAA korral on operatsiooni näidustuseks meestel diameeter 55 mm või enam. Alates sellisest diameetrist on risk aasta jooksul rebendiks suurem, kui risk surra plaanilise operatsiooni käigus. Aastane rebenemise risk kasvab anerurüsmi maksimaalse diameetriga – näiteks 60-70 mm aneurüsmi korral on risk rebenemiseks 10-20% aastas samas kui 40-50 mm aneurüsmil on vastav oht 1%. 


Mida saab ise ära teha, et ei tekiks kõhuaordi aneurüsmi või see ei suureneks enam mõõtmetelt?

Väga oluline on riskitegurite modifitseerimine ehk oma riski vähendamine. Esiteks tuleb loobuda suitsetamisest. Keskmiselt suureneb AAA aastas 2-3 mm, suitsetamine kiirendab veelgi diameetri laienemist. Teiseks on vajalik ravida kõrget vererõhku ning kõrgenenud kolesteroolitaset. Lisaks on oluline püsida normaalkaalus, ülekaal tõstab oluliselt operatsioonidega seotud riske. 


Kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringu võimalik kasu ja kahju

Sõeluuringuks kasutatav ultraheli on patsiendile kahjutu uuring – selle käigus ei kasutata ioniseerivat kiirgust. On võimalik, et mõnele inimesele tekitab uuringus osalemine ärevust, ent saadav kasu kaalub üles võimaliku kahju. Hea on teada saada, et aort ei ole haiguslikult laienenud. Samuti on kasulik teada probleemist, millele on võimalik pakkuda lahendust või mis vajab regulaarset kontrollis käimist.  Uuringusse kaasatud käivad õe vastuvõtul, kus nende riskifaktorid AAA tekkeks vaadatakse üle. 

Pilootprojekti eesmärgiks on saada ülevaade AAA levimusest, uuringus osalemise määrast ning sõeluuringu teostatavusest Eestis käivitamaks üleriigilist kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringut.
 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.