Laste vaimse tervise muresid aitavad lahendada nii perearstid kui ka vaimse tervise õed

Kriisiajal on pööratud rohkem tähelepanu laste ja noorte vaimse tervise muredele. Abi saamiseks saab pöörduda nii oma perearsti juurde kui ka vaimse tervise õe vastuvõtule. Vajadusel suunab perearst lapse edasi laste psühhiaatri juurde.

Kuigi laste psühhiaatrite juurde on pikad järjekorrad, oskavad nii perearstid kui ka vaimse tervise õed lapsi ja nende peresid aidata. Haigekassa partnersuhtluse osakonna juhataja Marko Tähnas ütles, et vaimse tervise teemadega kehtib sama põhimõte nagu teiste terviseprobleemide puhul – alustada tuleks perearstist. „Perearstidel on sageli endal väga head teadmised ja oskused laste vaimse tervise teemadega tegelemiseks, samuti saab perearst teha vajadusel laste psühhiaatriga e-konsultatsiooni ning seejärel kas ravi ise jätkata või tõsisemate juhtumite puhul lapse edasi laste psühhiaatri vastuvõtule suunata,“ rääkis Tähnas.

Mitmes Eesti perearstikeskuses töötab perearsti kõrval ka vaimse tervise õde, kelle pädevuses on lisaks täiskasvanutele ka laste vaimse tervise muredega tegeleda. „Perearsti kõrval töötava vaimse tervise õe väljaõpe on täpselt see, mis toetab vajaliku abi osutamist juba esmatasandil ehk perearsti juures,“ selgitas Tähnas.

Ka Eesti Psühhiaatrite Seltsi juhatuse esimees Anne Kleinberg julgustas peresid pöörduma vaimse tervise murega esmalt perearsti poole. „Perearsti juures saab abi andmise ja uuringutega alustada kiiresti. Tasub julgelt pöörduda, ei ole vaja asjata oodata,“ ütles Kleinberg, kelle sõnul on eriarstid alati olemas, et perearstidele ja vaimse tervise õdedele e-konsultatsiooni käigus lapse tervise osas infot vahetada.

Kui pere pöördub abi saamiseks haigla registratuuri, siis aitab neid esmalt sealne vaimse tervise õde. „Eraldi väljaõppe saanud vaimse tervise õde oskab samuti väga paljusid vaimse tervise muresid lahendada, kuid kui laps või noor vajab edasisuunamist, teatud teraapiat või muud ravi, kaasab just vaimse tervise õde vajaliku tervishoiutöötaja,“ selgitas Marko Tähnas.