Uuendused meditsiiniseadmete loetelus ravikindlustatutele

Ivika Leik, ravimispetsialist

Haigekassa hüvitab oma kindlustatutele selliseid kodus iseseisvalt kasutatavaid meditsiiniseadmeid, mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või mille kasutamine hoiab ära haiguse süvenemise.

2014. aastal hüvitas haigekassa meditsiiniseadmeid rohkem kui 62 200 kindlustatule 8,8 miljoni euro eest. Sellest summast kulus 3,7 miljonit eurot ligi 41 000-le diabeedihaigele glükomeetri testribade hüvitamiseks.

Möödunud aastal lisati haigekassa meditsiiniseadmete loetellu 118 uut seadet ja 2 uut seadmerühma ning laiendati mitmete seadmete hüvitamistingimusi. Alates 2015 aasta algusest paranes meditsiiniseadmete kättesaadavus ja valik diabeetikutele, igapäevast isekateeterdamist vajavatele ja trahheostoomiga patsientidele. Samuti laienes hüvitatavate stoomihooldusvahendite, ortopeediliste toodete, põiekateetrite ning unehäirete ravis kasutatavate seadmete maskide valik.

Olulisemad uuendused diabeetikutele

Uues aastast tõstsime glükomeetri testribade kompenseeritavaid koguseid alla 19-aastastele diabeedihaigetele 1 100 testriba, I tüüpi diabeeti põdevatele isikutele 600 testriba ning II tüüpi diabeeti põdevatele isikutele, kes saavad raviks insuliinisüste, 300 testriba võrra kalendriaastas. Muudatus võimaldab suurenenud veresuhkru mõõtmisvajadusega patsientidel jälgida veresuhkru taset senisest veelgi paremini.

Eelmisel aastal lisandusid meditsiiniseadmete loetellu veresuhkru mõõtmiseks vajalikud ühekordsed torkevahendid – lantsetid mille eest pidid patsiendid seni ise tasuma. Haigekassa eelmise aasta statistika näitas, et paljud diabeetikud seda võimalust siiski ei tea või ei kasuta. Lantsettide kättesaadavus soodustingimustel aitab vähendada lantsettide korduskasutusest tingitud probleeme: infektsiooniriski, valu torkamisel ja sellega seotud vastumeelsust mõõtmisteks ning sõrmeotste armistumist.

Selleks, et iga torke saaks teha uue nõelaga, suurendasime sellel aastal glükomeetri testribadega võrdsetes kogustes ka lantsettide hüvitatavaid koguseid.

Laiendasime ka insuliini süstevahendi ühekordse kasutusega nõelte hüvitamistingimusi. Alates sellest aastast hüvitatakse süstlanõelu ka II tüüpi diabeedihaigetele, kes kasutavad süstitavaid diabeediravimeid. Hüvitamine toimub võrdsetel tingimustel insuliini süstivate II tüüpi diabeeti põdevate patsientidega. Hüvitatav kogus on 400 insuliininõela aastas.

Küsige apteekrilt või arstilt nõu

Erinevate testribade erinevus on vaid hinnas – kõik on võrdselt kvaliteetsed ja võimaldavad efektiivselt mõõta veresuhkru taset, seega tasub apteegis küsida valikut ja otsustada soodsama kasuks.

Eelmisel aastal rakendus glükomeetri testribadele piirhinnasüsteem, mis muutis testribade ostmise soodsamaks. Alates selle aasta algusest on diabeetikutel apteegis veelgi suurem valik glükomeetri testribasid,  insuliini süstevahendi ühekordse kasutusega nõelasid ja lantsette. Eelmisel aastal langes suurema osa glükomeetritestribade ning ka mitme insuliini nõelte pakendi hind.

 

Küsige nõu arstilt või apteekrilt ja valige kasutamiseks selline glükomeeter, mille testribad on soodsamad.