Üle 10 000 inimese on saanud sel aastal tasuta silmakae operatsiooni

Haigekassa suunas 2018. aasta 9 kuu jooksul tervishoidu ligi miljard eurot, millest üle poole miljardi euro kulus eriarstiabi teenustele. Prioriteetvaldkonnana on tehtud 13 237 silmakae operatsiooni ning 2573 põlve- ja puusaproteesi operatsiooni. Samuti suunati lisaraha laste ravisse.

„Riigieelarvest tulnud 34 miljoni euro suurune lisarahastus on võimaldanud haigekassal suurendada eriarstiabi teenuste kättesaadavust mitmetel erialadel. Prioriteediks oli lühendada ooteaegu liigeseproteeside paigaldamise ja silma hallkae eemaldamise operatsioonidele, samuti laste ravis,“ sõnas tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Laste raviteenuseid said 9 kuu jooksul 965 last rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Paranenud on ka lastepsühhiaatria kättesaadavus - psühhiaatria teenuseid sai tänavu ligi 300 last enam kui eelmisel aastal samal ajal.

“Lapsed ei peaks eriarstile pääsemist ootama üle nädala. Laste terviseprobleemide varajane märkamine ja lahendamine on investeering terveks eluks. Mõistetav, et mõnel puhul ei ole see praegu kohe võimalik, kuna erialaspetsialiste on puudu, näiteks allergolooge või psühhiaatreid. Aga siis peamegi suurendama koolitustellimust, et tulevikus oleks võimalik kiirem arstile pääs,” lisab Sikkut.

„Arstiabi kättesaadavuse tagamisel on meie prioriteet lapsed, kelle ravisse suunasime täiendavaid vahendeid nii sel kui ka järgmisel aastal,“ kinnitas haigekassa juht Rain Laane.Eriarsti 2018. aasta 9 kuud

“Töötame selle nimel, et eriarstiabi ravijärjekordi lühendada. Lisarahastus on andnud võimalise parandada sisehaiguste (näiteks kardioloogia ja endokrinoloogia) ravi kättesaadavust - abi on saanud ligi 10 400 inimest rohkem kui mullu samal ajal,” ütles Laane.

Laane sõnul on tänavu tehtud 10 037 inimesele silmakae operatsiooni, mida on 3285 võrra rohkem kui mullu samal ajal. Kõige rohkem on operatsioone on tehtud Harjumaal  ja Tartus, kus abi on saanud 6545 inimest. “Ainuüksi Ida-Tallinna Keskhaigla on tänavu teinud 1838 silmakae operatsiooni rohkem kui eelmisel aastal, tänu millele on abi saanud 1260 inimest rohkem kui möödunud aastal,“ sõnas Laane.

Ravijärjekordi on aidanud lühendada ka e-konsultatsiooni teenuse senisest märkimisväärselt suurem kasutamine. 2018. aasta 9 kuu jooksul osutasid arstid e-konsultatsioone 14 198 korda 222 000 euro eest, mida on ligi kaks korda rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Eriarstiabiteenuseid kasutas 9 kuu jooksul ligi 693 000  inimest, kelle ravi eest tasus haigekassa üle poole miljardi euro.  Kokku tegid eriarstid ligi 3 miljonit ambulatoorset vastuvõttu.