Tervisekassa tasus eelmisel aastal 885 800 inimese soodusravimite eest

2022. aastal tasus Tervisekassa 885 800 inimese soodusravimite eest 167 miljonit eurot. Seejuures sai 154 455 inimest täiendavat ravimihüvitist 8,8 miljoni euro eest, mis aitas neil vähendada kulutusi retseptiravimitele. 

Ravimite hüvitamine 2022.aastal9,5 miljonit soodusretsepti 

Tervisekassa hüvitas mullu inimestele 9,5 miljonit soodusretsepti. Keskmiselt maksis Tervisekassa ühe retsepti eest 17,5 eurot ja inimese enda tasuda jäi keskmiselt 6,4 eurot.  

Möödunud aastal said Tervisekassa toel kättesaadavaks paljud uued ja vajalikud ravimid. Näiteks hakati hüvitama kolme uut ravimit, mis on mõeldud vaimse tervisega seotud haiguste raviks (raske depressiooni, skisofreenia ja aktiivsus- ja tähelepanuhäirega patsiendid). Samuti laienes mullu ravimivalik südamepuudulikkusega patsientidele ning hulgiskleroosi ja fibroseerivaid kopsuhaiguseid põdevatele patsientidele. Loetellu lisandus ka tosinkond vähiravimit nii kodus kasutamiseks kui ka haiglaravi jaoks. Kõige rohkem hüvitati mullu inimestele kasvajaliste haiguste ning südame- ja veresoonkonna haiguste ravimeid.  

Soodusravimeid saab osta apteegist retsepti alusel. Soodusravimid, mille eest aitab Tervisekassa maksta, on kirjas soodusravimite loetelus. Seda nimekirja uuendatakse neli korda aastas. 

Täiendav ravimihüvitis aitab säästa 

2022. aastal tasus Tervisekassa 8,8 miljoni eurot täiendavat ravimihüvitist. Tänu sellele said 154 455 inimest oma retseptiravimid kätte oluliselt soodsamalt.   

„Kõige suurem tervishoiukulu inimeste jaoks tuleb tihtipeale retseptiravimite ostust, eriti krooniliste haigustega ja eakatel inimestel. Just neile on suuremat soodustust pakkuv täiendav ravimihüvitis olnud suureks toeks. Selle lisasoodustusega, mida saab alates 100 eurost, soovimegi tagada, et vajalik ravim ei jääks inimestel raha pärast ostmata, “ ütles Tervisekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna juht Erki Laidmäe.  

Täiendav ravimihüvitis kehtib automaatselt. See tähendab, et ravikindlustatud inimene saab täiendava soodustuse koos tavapärase ravimisoodustusega juba ravimi väljaostmisel. Kui inimene on jooksval kalendriaastal ostnud retseptiravimeid 100-300 euro eest, kehtib tema kanda jäänud omaosalusele lisasoodustus 50%. Kui ravimite kulub üle 300 euro aastas,  hüvitatakse ületatavast osast 90%. Lisasoodustus kehtib ühe kalendriaasta lõikes. 

Kokku kompenseeriti 2022. aastal soodusravimeid, haiglaravimeid või hangiti riigihangete korras Eesti inimestele ravimeid 274 miljoni euro eest.