Tervisekassa maksis mullu 68 inimese ülikalli ravi eest 12 miljonit eurot 

Ülikalli ravi joonis

Tervisekassa raviandmed

2022. aastal tasus Tervisekassa kõige kallimate ravijuhtude eest üle 12 miljoni euro. Selle raha eest raviti 68 inimest, kellest neljandik vajasid ravi COVID-19 vastu.  

Ligi 38% inimeste ülikallitest raviarvetest moodustasid hingamisteede haigused, seda peaasjalikult COVID-19 tõttu. „Koroonaviirus võib kulgeda väga raskelt ja kaasa tuua pika intensiivravil viibimise ning kuukohalise numbriga raviarved,“ tõdes Tervisekassa finantsosakonna juhataja Riho Peek.  

Lisaks sellele oli kallimate ravijuhtude eesotsas veel vereringeelundite haiguseid (südamepuudulikkus) ning seedeelunditega seotud haigusseisundeid (äge pankreatiit). 

2022. aasta kõige kallim ravijuht oli seotud patsiendiga, kellel oli verehüübimise häire. Patsient viibis haiglas peaaegu poolteist kuud ja tema ravi eest esitati Tervisekassale ligi 685 000 euro suurune arve. Ravi tegi kalliks see, et patsient vajas puuduva verekomponendi korduvat asendusravi. 

Peeki sõnul muudab ravi väga kalliks intensiivravi päevade arv, kauakestev haiglaravi ja keerulised operatsioonid. Patsientidel võivad olla keerulised ja raskelt kulgevad haigused, sealhulgas kaasuvad tervisehädad. Seega pole harv, kui ühe ravijuhu sees vajab patsient kokku ligikaudu sadakond erinevat raviteenust või uuringut ning tema ravi kestab aastaid. Kõik see tähendab Tervisekassale suuremat arvet, kuid inimesele veelgi kurnavamat ravi. 

Ülikalliteks ravijuhtudeks loetakse neid raviarveid, kus ühe inimese ravi maksab piirkondlikus haiglas rohkem kui 104 000 eurot ja üld- või keskhaiglas rohkem kui 73 000 eurot. „Ülikalleid raviarveid tasub Tervisekassa väljaspool haiglate tavapärast lepingumahtu, sest muul juhul vähendaksid sellised ravijuhud teiste inimeste ravivõimalusi ja haiglate ravimahud täituksid eeldatust kiiremini,“ ütles Peek.