Tervisekassa hakkab rahastama uusi raviteenuseid

Tervisekassa raviteenuste juht Liis Kruus

Tervisekassa raviteenuste juht Liis Kruus. Foto: erakogu

Alates 2025. aastast on Eesti elanikkonnale kättesaadavad uued ja täiustatud ravivõimalused arstiabis. Teenuste eelarvemõju  2025. aastal on ligi 28 miljonit eurot. Uutest ravivõimalustest ja teenustest annab ülevaate Tervisekassa raviteenuste juht Liis Kruus.

Tervisekassa on 2025. aasta teenuste loetelu koostamisel olnud keerulise eelarvelise surve all. Võrreldes 2024. aasta eelarvega on tulud vähenenud 52,6 miljoni euro võrra, samal ajal kui kulud on kasvanud 138,1 miljoni euro võrra. Uute teenuste ja haiglaravimite lisamiseks teenuste loetellu oleme pidanud rakendama efektiivsus- ja kärpemeetmeid. Tõhustasime mitmes valdkonnas teenuste kasutamise reegleid ning eemaldasime hindadest COVID-19 kriisi ajal lisatud isikukaitsevahendite hinnakomponendi. Kõik kavandatud kokkuhoiumeetmed on hoolikalt läbi kaalutud, vähendavad hinnamudeli manipuleerimise võimalusi ning suurendavad süsteemi efektiivsust. Hoolimata eelarve piirangutest oleme planeerinud uute teenuste lisamist, olemasolevate teenuste muudatusi ning uute haiglaravimite kasutuselevõttu, kuid teeme seda valikuliselt, võttes arvesse 2025. aasta eelarve väljakutseid.

Perearstiabi kättesaadavuse tagamiseks pikendame täiendava õe lisatasu aasta võrra. Muudame ka perearstiabi baasraha maksmise tingimusi alla 1200 nimistute puhul, et vähendada alla miinimusuuruste nimistute arvu piirkondades, kus elanikonna arvust tulenevalt ei ole see põhjendatud. Laiendame perearsti nõuandetelefoni teenuseid, näiteks muutub veebinõustamine kõigile kättesaadavaks ja pikeneb inglise keelse teeninduse aeg. Samuti  piloteeritakse alates 2025. aastast mitmes maapiirkonnas digikolleegi rakendamist perearstiabis, mis tähendab, et kergemaid tervisemuresid, mis ei vaja arsti kontaktvastuvõttu, lahendatakse kaugvastuvõtu teel.

Õendusabi teenused muutuvad inimestele kättesaadavamaks. Uuest aastast hakkab Tervisekassa tasuma eriõe saatekirja alusel osutatud tervishoiuteenuste eest. Samuti langetatakse iseseisva statsionaarse õendusabi omaosaluse määra 15% pealt 10% peale. Lisaks võtab Tervisekassa üle väljaspool kodu osutatava ööpäevaringse erihooldusteenuse õendusteenuse rahastamise.  

Hambaravis liigub professionaalne suuõõne haiguste ennetusteenus tänu hambabussidele koolide ja lasteaedade juurde, et olla õpikeskonnas mugavamalt kättesaadav. Alates 2025. aastast saavad hambaarstid kasutada e-konsultatsiooni teenust eriarstidega, et vajadusel nõu pidada suutervise muredega seotud teiste haigusseisundite kohta.

Eriarstiabis hakkame rahastama uusi teenuseid nagu kõrge resolutsiooniga söögitoru manomeetria, nahahaiguste fotodünaamiline ravi, kopsuarteri trombi aspiratsiooniseadmed ja logopeediline grupiteraapia seanss. Neist elupäästev ja innovatiivne teenus loetelus on kopsuarteri trombi aspiratsiooniseadmed, mida on võimalik kasutada kui veenisisene trombolüüs on vastunäidustatud.  

Alates 2025. aastast alustame sihipärasema palliatiivravi korraldusega, lisades loetellu palliatiivse ravi voodipäeva, koordinaatori, spetsialisti ja raviplaani teenused. Esmalt muutuvad need teenused kättesaadavaks pilootprojekti raames, mille käigus hindame teenuste rakendumist ja kavandame süsteemsemat teenuste korraldust üle Eesti.

2025. aastast rakendub üleriigiline insuldi ravistandard, mida kõik Tervisekassa lepingupartnerid peavad järgima. Standardiga kaasnevad spetsiaalsed kvaliteedimõõdikud ning plaanime lisada raviteekonnale ka tulemuspõhise tasustamise komponendi, mille kohaselt tasustatakse raviasutusi kokkulepitud indikaatorite saavutamise eest. 2025. aastal lisasime loetellu ka kõrgemalt tasustatud insuldi voodipäeva, kuna senine sisehaiguste voodipäeva tasu ei katnud teenuse osutamiseks vajalikku kulu.  

Uuel aastal laiendame ka rakendustingimusi, mille alusel hüvitatakse voodipäevi haiglas viibivate laste hooldajatele, et paremini arvestada lapse tervisevajadustega.

Tervishoiuteenuseid rahastatakse 2025.aastal 1,98 miljardi euro eest, seda on 102,5 miljoni euro võrra rohkem kui tänavu.