Selle aasta kolme kuuga käis perearsti juures üle poole miljoni inimese

Aasta esimese kolme kuuga tasus haigekassa üle 630 500 inimese perearstiabi eest kokku rohkem kui 33 miljoni eurot. Seejuures tegid perearstid- ja õed kokku üle 1,8 miljoni vastuvõtu.

„Oluline uuendus perearstiabis on  kaasaegsete tervisekeskuste rajamine üle Eesti, mis aitab tervishoidu tugevdada ja inimestele kättesaadavamaks muuta. Aasta esimese kolme kuuga sõlmis haigekassa tervisekeskuse lepingud 3 asutusega, kus osutavad teenust kokku 10 nimistuga perearsti.  See aasta avatakse tervisekeskused ka Kehras, Sauel, Kohilas, Raplas, Antslas, Valgas, ja Narvas,“ märgib esmatasandi teenuste osakonna juht Külli Friedemann.

Perearsti ja eriarsti vahelise e-konsultatsiooni teenuse kasutus on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud lausa 67%.  E-konsultatsiooni teenust osutati 6152 inimesele 106 000 euro eest. Friedemanni sõnul tehti kõige rohkem e-konsultatsioone liiges- ja lihashaiguste, vereringehaiguste ning kõrva-nina-kurguhaiguste erialal. Perearsti ja eriarsti vahelist e-konsultatsiooni saab sellest aastast kasutada 21 eriala, sealhulgas nüüd ka taastusravi, valuravi, naha- ja suguhaiguste ning veresoontekirurgia erialal.

Friedemann tõi välja, et stabiilselt on kasvanud teise pereõe teenuse kasutus. 2019. aasta I kvartalis rahastas haigekassa teist pereõde 448 perearsti nimistus (2018. aasta I kvartalis 421 nimistus). „Teise pereõe teenuse rakendamine on oluliseks teguriks perearstiabi kättesaadavuse ning ka kvaliteedi paranemisel,“ lisas Friedemann.

Ka ööpäevaringne perearsti nõuandetelefon on olnud väga populaarne ja pakkunud abi olukorras, kus inimene vajab tervisenõu, aga perearst pole parajasti kättesaadav. Kolme kuu jooksul on helistatud nõuandetelefonile ligi 68082 korda ehk keskmiselt tehti 756 kõnet igas ööpäevas. Kõige rohkem kiiret tervisenõu on küsitud ja saadud viirushaiguste, ravimite ja vererõhu kohta.

Kolme kuu jooksul tegid perearstid ja õed 4161 vastuvõttu väljaspool tööaega, laiendades oluliselt ligipääsu perearstile kiirete tervisemuredega.

Sellel aastal toetab haigekassa peremeditsiini 19 miljoni euroga rohkem kui mullu. Samuti tõusevad tänavu arstide ja õdede palgad. Haigekassa investeerib ka perearstidele mõeldud digitaalsesse otsustustoe lahendusse, mis aitab arstil inforohkuses langetada parimaid raviotsuseid.