Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse tänavu rekordarv naisi

rinnavähkTervisekassa alustab rinnavähi ennetuskampaaniaga „Ole oma rinna hoidja!”, mille raames kutsutakse naisi rinnavähi sõeluuringule ning juhitakse tähelepanu, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav. Käesoleval aastal on sõeluuringule kutsutud ligi 84 000 naist.

Igal aastal saab Eestis rinnavähi diagnoosi ligi 1000 naist. Avastatud haigusjuhtude arv on kõige kõrgem Harjumaal ja Ida-Virumaal, kus diagnoosi saab vastavalt 400 ning 100 naist aastas. Rohkem kui neljandik naistest saab oma diagnoosist teada tänu sõeluuringule. Mida varem rinnavähk avastada, seda edukam on ravi ning haigusest jagu saamise tõenäosus.

„Rinnavähi sõeluuringul osalemine on muudetud naiste jaoks võimalikult mugavaks. Rinnauuringuid korraldavad kõik suuremad Eesti haiglad ja rinnakliinikud. Lisaks sõidavad ringi mammograafiabussid, mis külastavad aasta lõpuni erinevaid Eesti piirkondi, peatudes nii suuremates linnades kui ka väiksemates kohtades. Esmakordselt saadame naistele ka SMS-teavituse bussi jõudmisest tema elukoha piirkonda,” ütles Tervisekassa juhatuse liige Maivi Parv. 

Rahvusvahelised uuringud näitavad, et sõeluuringute korraldamine on efektiivne, kui sellest võtab osa vähemalt 70% sihtrühma naistest. 2020. aastal osales rinnavähi sõeluuringul 54% kutsutud naistest, möödunud aastal kerkis hõlmatus 60%-ni. Kuigi aastate jooksul on rinnavähi sõeluuringu osalemisprotsent kasvanud, on naiste tervisekäitumises veel vajalikud olulised muutused. Samas paistavad juba täna silma maakonnad, kus sõeluuringul käimine on heal tasemel. Kõige aktiivsemad sõeluuringul osalejad on Saare maakonnas, kus eelmisel aastal käis uuringul 72% naistest.

„Rinnavähi sõeluuringuga on võimalik salakaval haigus avastada enne, kui see jõuab kaebuste näol endast märku anda ja organismis levima hakata. Seepärast on väga oluline, et sõeluuringul käiakse regulaarselt ja ka juhul, kui vaevused puuduvad,“ sõnas Parv.

Eestis oodatakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid naisi iga kahe aasta tagant. 2022. aastal on tasuta sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970 ja 1972.

Lisaks raviasutustele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka mööda Eestis ringi liikuvates mammograafiabussides. Sõeluuringut teostavate raviasutuste kontaktid ja mammograafiabusside ajakava leiab: https://www.haigekassa.ee/soeluuringu-kontaktid.

Oluline on teada, et sõeluuringus osalemiseks ei ole vaja jääda kutset ootama. Kutse sõeluuringule on leitav ka patsiendiportaalist www.digilugu.ee (Terviseandmed → Saatekirjad). Sihtrühma kuuluvad naised võivad endale sobivasse tervishoiuasutusse uuringuaja broneerida juba täna.

Soovitame ennast kontrollida regulaarsuselt ka neil naistel, kes käesoleva aasta sihtrühma ei kuulu. Selleks tuleb pöörduda oma pere- või naistearsti poole, kes kontrollib teie tervist ja vajadusel suunab saatekirjaga rinnauuringule. Teine võimalus on broneerida aeg rinnakabinetti, kuhu saab pöörduda ilma saatekirjata ja tasuta (visiiditasu 5 eurot). Rinnakabinetti on oodatud igas vanuses naised, kel on küsimusi või probleeme rindadega.

Rohkem infot rinnavähi sõeluuringu kohta leiab: https://soeluuring.ee/rinnavahk/