Ravimite koostoimete andmebaasi juurutamine pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Haigekassa pälvis rahvusvahelisel kvaliteedi ja innovatsiooni konkursil auhinna ravimite koostoimete registri juurutamise eest digiretsepti süsteemis.

Mitmete erinevate ravimite samaaegsel kasutamisel suureneb tõenäosus koos- ja kõrvaltoimete esinemisele. Ravimeid kirjutavad välja erinevad arstid ning patsiendil ei pruugi olla meeles arsti teise arsti poolt määratud ravimitest informeerida. Igas kuus kirjutavad arstid välja umbes 40 000 ravimite paari, mille koostoimet oleks mõistlik püüda üldjuhul vältida. 

Selleks, et arstid saaksid paremini hinnata patsiendi poolt kasutatavate ravimite koostoimeid ning paraneks ravikvaliteet, võimaldas haigekassa alates 2016. aastast kõikidele ravimite väljakirjutajatele tasuta ravimite koostoimete hindamise andmebaasi kasutamist. Andmebaas on ühendatud digiretseptiga ning ravimi väljakirjutamise momendil kontrollib süsteem patsiendi retsepte ja teavitab arsti koostoimetest. Andmebaas leiab patsientide raviskeemidest kombinatsioonid, mis võivad anda potentsiaalsed koostoimed ning annab juhised, kuidas vajadusel raviskeemi kohandada. Vahel tuleb ravim asendada, sageli piisab annuse kohandamisest. Järgnevatel aastatel saavad koostoimeid hinnata ka apteekrid näiteks käsimüügiravimite või toidulisandite müümisel.

Auhinna võtsid 8. veebruaril Eesti suursaadikult Hispaanias, Rasmus Lumilt vastu andmebaasi juurutamisel olulise panuse andnud haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete talituse peaspetsialist Liis Kruus ja süsteemiarenduse talituse juht Seidi Vilba. 

Rahvusvahelist kvaliteedi ja innovatsiooni konkurssi „Quality Innovation Award“ korraldavad 13 riigi organisatsioond, sh Eesti Kvaliteediühing. Konkursi patrooniks on Soome Vabariigi president Sauli Niinistö. Konkursi võitis ravimifirma Gilead c-hepatiidi ravimite portfelli eest. Konkurss toimub 2007. aastast.

Auhind