Pressiteade: Perearstid koolitavad järelkasvu juba maast madalast

Eesti perearstid otsustasid perearstide puudusega jõulisemalt võitlema hakata ning käiku lasta ekstreemsed vahendid: alates 1. aprillist alustavad perearstikeskustes seniste töötajate kõrval praktiseerimist lapsed, kes omandavad oskused töö käigus.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liikme perearst Karmen Jolleri sõnul tehti perearstidele mitmeid ettepanekuid töökoormuse vähendamiseks. Arstide asemel olid valikus nii kohaliku käsitööna valmistatud kratid kui ka tehisintellekt. Lõplik valik langes hoopis lastele.

„Lapsed on siirad ning empaatilised, mis meedikute töös äärmiselt oluline. Samuti õpitakse ja harjutatakse õiged töövõtted kohe algusest peale sisse,“ selgitas Joller.

Minister Riina Sikkut tunnustab perearstide algatust: „Väga tore, kui noored saavad varakult ameti selgeks. Teen ka ettepaneku, et piirkondades, kus on puudu lasteaiakohtadest, asuvad pereõe ametisse lasteaialapsed.“  Arusaadavalt mõjutab otsus perearstipraksiste lahtiolekuaegu, seega on edaspidi kella 13-15 vahel paus lõunauinakuks.

Ministri määrusega kehtestatakse piirang, et ühe perearsti nimistu juurde võib võtta appi kuni 3 last, et haridusasutused päris tühjaks ei jääks.

„Lahendus on innovaatiline, kiidame algatuse tegijaid,“ sõnas Õdede Liidu asepresident Gerli Liivet. „Täiskasvanud patsientidele paneme siinkohal aga südamele, et enne visiidile minemist tutvuksid nad slängi sõnadega ja emotikonide tähendustega. Siis on arsti ja patsiendi teineteise mõistmine parem. Samas võib võtta visiidile kaasa ka oma lapse, kes siis vajadusel tõlgib.“

Perearstide mõtet toetavad ka haigekassa ning terviseamet.naine arsti juures

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul aitab laste kaasamine perearstikeskuste tegevusse tagada nii perearstide juurdekasvu kaugemas tulevikus kui lahendada erinevaid probleeme juba ka lähitulevikus. „Kaks-kolm aastat perearstikeskuses praktiseerinud teismeline suudab vajadusel kergemaid protseduure ka perearsti järelevalveta läbi viia. Seega võiks 16-aastaseks saanud noorukeid rakendada juba perearstide ajutiste asendajatena,“ ütles Jürilo, kelle sõnul aitab uus lähenemine terviseameti hinnangul kokku hoida raha ka arstide väljaõppe pealt. „Tulevikus võib kõne alla tulla ka Tartu ülikooli arstiteaduskonna põhiõppe sulgemine.“

Haigekassa tervitab  perearstide algatust ning alustab pilootprojektiga, et välja töötada uus perearsti motivatsioonipakett koos nutilahendustega noortele spetsialistidele. Pilooti rahastatakse innovatsioonifondist.

Infot värske tööjõu kohta jõuab 1. aprillil Eesti Perearstide Seltsi Facebooki lehele.