PRESSITEADE: Homsest saavad täiskasvanud hambaravi soodsamalt

Homsest, 1. juulist tasub haigekassa ravikindlustusega täiskasvanu hambaravi eest aastas kuni 30 eurot. Hüvitist on võimalik kasutada haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures.  Tänaseks on haigekassale tulnud üle 100 taotluse lepingu sõlmimiseks üle Eesti.

30-eurost hüvitist saab kasutada arstikülastusel kuni poole raviarve eest tasumiseks ning ülejäänud osa arvest tasub patsient. Näiteks, kui arve on 50 eurot, tasub pool sellest haigekassa ning pool arvest ehk 25 eurot tasub patsient. Ülejäänud 5 eurot hüvitisest jääb inimesele kasutamiseks järgmisel visiidil kuni sama aasta lõpuni.

Hambaravihüvitis kehtib esmavajalikele teenustele nagu vastuvõtt, diagnostika (sh röntgenülesvõtted), ravimi asetamine ja täidise paigaldamine, hamba eemaldamine, mädakolde avamine ja ravimine, juureravi, igemealuse hambakivi eemaldamine ning tuimestus. Kui patsient saab visiidil ka teisi teenuseid, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tasub ta nende eest vastavalt arsti hinnakirjale.

Rasedate, väikelaste emade, osalise või puuduva töövõimega inimeste, üle 63 aastaste eakate ning suurenenud hambaravivajadusega inimeste hambaravi arvest tasub haigekassa alates 1. juulist aastas kuni 85 eurot.

„Hüvitis arvestatakse arvelt maha kohe arsti juures maksmise hetkel, seega maksab inimene hüvitise võrra väiksema summa ning ei pea esitama tagantjärele taotlust hüvitise saamiseks,“ selgitas haigekassa esmatasandi talituse juht Külli Friedemann.

„Loodame, et uus võimalus külastada hambaarsti soodsamalt julgustab inimesi minema vähemalt aastas korra hammaste kontrolli ning aitab seeläbi ennetada ja vähendada suuhaigusi,“ lisas Friedemann. Hüvitise rakendumist jälgitakse esimese poole aasta jooksul väga põhjalikult, et järgnevatel aastatel uuendada hindasid ja teenuste paketti vastavalt vajadusele.

Need inimesed, kellele kehtis varem hambaravihüvitis (rasedad, väikelapse emad, pensionärid jt), saavad seni kehtinud hüvitise saamiseks avalduse esitada haigekassale kuni 1. oktoobrini 2017. Tänavu juba kasutatud hüvitise summa arvestatakse sel juhul automaatselt juuli algusest rakenduvast 85 eurost maha.

Arstid, kelle juures kehtib täiskasvanute hambaravihüvitis, leiab haigekassa kaardirakenduselt. Hambaravi lepingupartnerite kaarti uuendatakse regulaarselt, kuna lepinguid sõlmitakse ka pärast 1. juulit. Rohkem infot hambaravihüvitise kohta saab siit.

Hambaravihüvitise jääki ja raviarveid saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee

Alates 1. juulist hakkab kehtima ka uus täiskasvanu hambaproteesihüvitise määrus. Proteesihüvitist on võimalik kasutada kolme aasta peale summas 260 eurot. Rohkem infot proteesihüvitise kohta saab siit.

Lisainfo:

Liis Hinsberg
Tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht
6208459