PRESSITEADE: Haigekassa alustab südamekuul liikumiskampaaniaga

Aprillis algas Eesti Haigekassa eestvedamisel südamekuu ning täna, 8. aprillil alustame liikumisega seotud eeskujukampaaniat, mis on suunatud südamehaiguste ennetamisele.

Eestis on südame- ja veresoonkonnahaigustesse suremine surmapõhjus number üks. 2017. aastal suri südamehaigustesse 8005 inimest, mis oli üle poole kõikidest surmajuhtudest. Igal aastal kulub südamehaiguste raviks ligi 100 miljonit eurot raviraha. Need on mõtlemapanevad numbrid, eriti kui teame, et südamehaiguste vältimine on meie endi kätes.

Südame- ja veresoonkonnahaigustesse haigestumine on enamasti seotud vale elustiiliga. Näiteks on üheks haigestumise põhjus vähene füüsiline aktiivsus. Tihti tuuakse vähese liikumise põhjusena esile ajapuudust, kuid tegelikkuses peitub võti inimese enda tahtejõus. Seepärast tuleb haigekassa välja kampaaniaga, kus rõhutame liikumise olulisust läbi eeskujude, lootes seeläbi tõsta inimeste motivatsiooni oma elustiili parendamiseks.

Kampaania esmaseks sihtrühmaks on 30–65-aastased mehed, sest südamehaigused ohustavad enim just mehi. Kuid kampaania eeskujul kutsume liikuma tervet elanikkonda ja üleskutse oleme esitanud ka maakondade ja kohalike omavalitsuste terviseedendajatele.

Kampaania eeskujudeks oleme valinud kolm inimest, kes oma seisundile või eale vaatamata liiguvad igapäevaselt rohkem kui nii mõnedki meist.

Üheks kampaania eeskujuks on ujuja Matz Topkin, kes sündis käteta ja ühe terve jalaga. Eelmisel aastal võitis Matz paraujumise Euroopa meistrivõistlustel hõbemedali. Tippu jõudmiseks ja seal püsimiseks treenib ta kuus korda nädalas.

Teine kampaania eeskuju Rein Pärn saab tänavu 79-aastaseks. 80ndatel avastas Rein enda jaoks maratonid ja nende läbimisele järgneva naudingutunde. Tänaseks on ta läbinud 500 maratoni, kusjuures 100 neist eelmisel aastal.

Kolmas eeskuju on ajakirjanik ja Eesti Pimedate Liidu juhatuse liige Jakob Rosin, kes sündis pimedana, kuid hoolimata sellest elab täisväärtuslikku elu. Ta käib argipäeviti tööl, nädalavahetuseti võtab ette mitmetunniseid jalutuskäike ning ei ütle ühestki põnevast seiklusest ära.

Kampaania ametlikult kodulehelt www.liigu.ee leiab kampaania eeskujusid tutvustavatele lugudele ja kampaaniamaterjalidele lisaks soovitusi, kuidas oma süda tervena hoida, et vältida südame- ja veresoonkonnahaigustesse haigestumise riski.

Südamekuul kutsume inimesi üles looduses liikudes tegelema ka liigivaatlusega. Nimelt algab täna ka loodusvaatluste kampaania „Liigu ja vaatle!“. Rohkem informatsiooni loodusvaatluste kampaania kohta leiab siit: https://lva.keskkonnainfo.ee/.

Südamekuu on välja kasvanud südamenädalast, mis esimest korda toimus 1993. aastal. Südamekuu eesmärgiks on pöörata tähelepanu südamehaiguste ennetusele, et hoida ära haigestumisi ja välditavaid surmajuhtumeid. Sellel aastal andis südamekuule avalöögi 2. aprillil toimunud mehe tervise konverents „Südamega mees“, kus Eesti parimad arstid rääkisid mehe tervise tõsisematel ja tundlikemal teemadel.

MatzJakobRein