Perearstid võtsid kasutusse vabatahtlike loodud vaktsiinide jaotamise rakenduse

Tallinn, 2. aprill 2021. Sel nädalal võtsid perearstid ja Tervisekassa kasutusse Sixfoldi ja vabatahtlike spetsialistide arendatud digilahenduse vaktsiinide efektiivsemaks jaotamiseks ja perearstidele tarnimiseks.

Märtsi alguses kutsusid Eesti riik ja mitmed juhtivad tehnoloogiaettevõtjad kokku ühise töörühma, et leida võimalusi, kuidas erasektor saaks koroonakriisi lahendamisse panustada.

Töörühma pakutud ideedest jäi sõelale väljakutse, kuidas jõuaksid vaktsiinid senisest veelgi kiiremini perearstide ja seeläbi inimesteni. Kolme nädalaga loodi Vaktsiinitarnete digilahendus, mida kasutavad tänasest nii Tervisekassa planeerijad kui ka perearstid. Rakendus aitab vaktsiinide planeerimisel ja tellimisel säästa iga kuu tuhandeid tunde väärtuslikku tööaega. Veelgi olulisem on aga rakenduse toel parima võimaliku vaktsineerimisjärjekorra tekkimine, arvestades vaktsiinide piiratud kättesaadavust, riskirühmasid ja inimeste asukohti. Seeläbi väheneb surve tervishoiusüsteemile, mis omakorda aitab elusid säästa.

Loodud süsteem koostab riiki saabuvate vaktsiinitarnete ja COVID-19 riskirühmade lähteandmete alusel automaatse jaotusettepaneku Eesti enam kui 700 perearstile, võttes arvesse riskirühmade suuruseid nende nimistutes. Seejärel täpsustavad ja kinnitavad perearstid tellimused ja Tervisemet asub neid täitma. Lisaks annab rakendus perearstidele ülevaatlikku ja selget eelinfot neile saabuvate tarnete kohta.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esinaine Le Vallikivi ütles, et kuna vaktsiini ei tule endiselt riiki nii palju, et seda oleks võimalik jagada kõikidele soovijatele, on saabuvate vaktsiinikoguste jaotamine muutunud üha keerulisemaks. „Saame uuest nädalast hakata arvestama perearstide riskirühma suuruseid, mille tulemusena muutub vaktsiini jagamine üha detailirohkemaks. Uus, vabatahtlike poolt loodud lahendus aitab seda keerukust väga palju vähendada,“ lisas Vallikivi.

Töörühma eestvedaja Magnus Hiie sõnul vajab pandeemia tavapärase lähenemise ja põhjaliku planeerimise asemel kiiret ja otsusekindlat tegutsemist. “Tuleme startup-valdkonnast, kus selline lähenemine on pigem igapäevane norm ja meil on hea meel, et saime oma kogemust nüüd ka kõikide Eesti inimeste heaks kasutada,” lisas Hiie.

Vaktsiinitarnete rakenduse arendasid ja andsid riigile tasuta üle Euroopa logistikavaldkonna nähtavusteenuste pakkuja Sixfoldi asutajad ning endised ja praegused töötajad Magnus Hiie, Priit Haamer, Marko Klopets ja Tõnu Runnel ning riskikapitalist Indrek Kasela. Sixfold sai aasta tagasi üle Euroopa tuntuks tasuta kaardirakendusega, mis tegi nähtavaks riigipiiridel koroonapandeemia tõttu tekkinud ummikud.

Tervisekassa juhatuse esimehe Rain Laane sõnul on praegusel kriisiajal vabatahtlikest suur abi. “Rõõm on näha kodanikke keerulisel ajal kriisi lahendamisega tegelevatele inimestele appi tulemas, praegu on igast aitajast palju abi,” märkis Laane.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiige sõnul on vaktsineerimise tempo ja tarnekogused oluliselt tõusnud. „Eestis on vähemalt ühe doosiga COVID-19 vastu kaitstud üle 200 000 inimese. Enamik vaktsineeritutest on saanud süsti viimase nelja nädala jooksul, samas kui esimese saja tuhande inimese vaktsineerimiseks kulus 10 nädalat. Tempo on seega mitmekordistunud,“ tõdes minister Kiik. „Peame COVID-19 vastast võitlust pidevalt tõhustama ning vaktsineerimise kiire ja efektiivne korraldamine on siin kõige olulisem. Tunnustan vabatahtlikke ettevõtjaid ja kõiki osapooli tänuväärse panuse eest tervisesüsteemi ja perearstide töö lihtsustamisse.”

Vabatahtlikud jätkavad rakenduse täiendamist ja muutmist veel ka järgmistel nädalatel.

Töörühmas osalesid riigi poolt Tervisekassa, Sotsiaalministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Terviseamet,Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) ning Riigi Infosüsteemi Amet (RIA).

Meediakontaktid:

Evelin Trink, Tervisekassa kommunikatsioonijuht, press [at] tervisekassa.ee, 5558 4027

Imre Kaas, Terviseameti kommunikatsioonijuht, imre.kaas [at] terviseamet.ee, 5851 8902

Tõnu Runnel, Sixfoldi kaasasutaja, tonu [at] sixfold.com