Oluline teadmine tööandjatele: töötasu märkimisest töövõimetuslehele

Tervisekassa töövõimetushüvitiste peaspetsialist Tea Matson

Tervisekassa töövõimetushüvitiste peaspetsialist Tea Matson. Foto: erakogu

Ravikindlustatule Tervisekassast ajutise töövõimetuse hüvitise väljamaksmise eeldus on tööandja kinnitatud haigus- või hooldusleht. Tööandja peab töövõimetuslehe kinnitama seitsme kalendripäeva jooksul alates selle lõpetamisest. Kuid nii mõnigi kord tekib lehte täites küsimus, kuidas töötasu lahtrit täita. Selgitab Tervisekassa töövõimetushüvitiste peaspetsialist Tea Matson.

Töötasu märkimine haiguslehele

Töötasu tuleb tööandjal märkida ainult esmasele haiguslehele – järglehtedele seda märkima ei pea. Kuid miks peab tööandja märkima andmed töövõimetuslehele ise? Seda põhjusel, et inimene võis eelmisel aastal mitte töötada ning ei saanud seetõttu eelneval kalendriaastal töötasu. Nende inimeste töövõimetushüvitis arvutatakse tööandja esitatud info alusel. Lisaks tasub silmas pidada, et töötasu tuleb alati märkida töövabastuse alguspäevale eelnenud päeva seisuga.

Kui töötajal on kindel kuutasu, tuleb see kirjutada töövõimetuslehe andmeväljale „Kalendrikuu töötasu (EUR)“. Kui aga lepingus on kirjas inimesele makstav tunnitasu, on seal määratud ka päevane, nädalane või igakuine tööaeg. Nende andmete alusel tuleb arvutada ja märkida töövõimetuslehele kuutöötasu suurus.
 

Pane tähele!

Töötasu reale tuleb sisestada sotsiaalmaksu kuumäär, nagu on sätestatud sotsiaalmaksu seaduse §-s 21, kui inimene on kindlustatud:

 võlaõigusliku lepingu alusel;

•  juhtimisorgani liikmena või

•  füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE).


Töötasu märkimine hoolduslehele

Hoolduslehed võivad olla väljastatud erinevatele inimestele. Tööandjal on kohustus märkida töötasu igale hoolduslehele eraldi, samade reeglite alustel nagu töötasu märkimisel haiguslehele.
 

Töötasu märkimine kergemale tööle üleviimise haiguslehtedele

Kergemale tööle üleviimise haiguslehti on kahte liiki:

  • raseda terviseseisundile vastava töö andmine;
  • töötingimuste ajutine kergendamine ehk töötamine kohandatud tingimustel pikaajalise haiguse ajal.

Kergemale tööle üleviimise haiguslehtede täiendamisel märgib tööandja vastavatele töötasu märkimise lahtritele  järgmise info:

  • Töötaja keskmine kuutöötasu enne esmase haiguslehe algust, mis arvutatakse Töölepingu seaduse § 29 lõike 8  ja määruse Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord  alusel. Töötaja kergemale tööle üleviimise haiguslehte täites kehtib seadus iga töötaja puhul ühtsetel alustel . Pole tähtis, kas töötaja saab kuupalka, tunnipalka, teeb tükitööd jms.
  • Kohandatud töö perioodiks kokkulepitud kuutöötasu peab olema vähemalt 50% inimese keskmisest kuutöötasust enne esmase TVL-i algust.

Raseda töötaja puhul tuleb arvestada järgmist: kui rasedale ei olnud võimalik pakkuda terviseseisundile vastavat tööd või ta loobus sellest, märgib tööandja kergemale tööle üleviimise haiguslehte kinnitades keskmise kuutöötasu enne esmase haiguslehe algust.

Töötasu märkimine töövõimetuslehele nõuab tööandjatelt täpsust ja hoolikust. Korrektne töötasuga seotud info on otseselt seotud töötaja hüvitise suurusega – ebatäpsed andmed võivad kokkuvõttes töötaja jaoks tähendada väiksemat või ka suuremat hüvitist kui talle tegelikult tuleks tasuda. Oluline on aga tagada töötajate sotsiaalne kindlustatud ka haiguse ajal. Kui andmete sisestamisel tekib kahtlusi või küsimusi, soovitame esmalt tutvuda eelpool nimetatud õigusaktidega, mis pakuvad juhiseid töötasu märkimiseks.