Kõnede arv perearsti nõuandeliinile 1220 on kasvanud

PRESSITEADE
04.11.2014

Perearsti nõuandeliinile 1220 on sel aastal pöördutud ligi 15% rohkem kui eelmisel aastal. Keskmiselt helistatakse terviseküsimuste osas abi saamiseks nõuandeliinile 22 500 korda ühes kalendrikuus. Talveperioodil sagenevad kõned populaarsetest rahvusvahelistest puhkusekuurortidest.

Perearsti nõuandeliini 1220 projektijuhi Külli Friedemanni sõnul on telefoni teel meditsiinialase nõu küsimine aasta-aastalt populaarsemaks muutunud. “Helistatakse oma perearsti töövälisel ajal, kui viibitakse välismaal puhkusereisil, kui soovitakse anonüümset nõu küsida,” loetles ta helistamise peamiseid põhjuseid. “Peamisteks kaebusteks on talvisel ajal külmetused, suvel putukate ja just eriti puugihammustused, vanematel inimestel vererõhuprobleemid. Väikelaste emadel on mitmeid küsimusi imikute hooldamise kohta, millega ehk oma perearsti ei soovitagi tülitada.”

Friedemann jätkas: “Talvisel ajal saame sageli kõnesid Egiptusest, Marokost, Tuneesiast, kus eestlased puhkusereisidel viibivad. Nõu küsitakse enamasti seedetrakti probleemide osas ja kuidas apteegist vajalikke ravimeid küsida. Välismaalt helistades tuleb kasutada numbrit +372 630 4107.”

Efektiivse nõuande saamiseks soovitab perearsti nõuandeliini 1220 projektijuht enne kõne tegemist võimaluste piires teha ettevalmistused enda või konsultatsiooni vajava isiku tervisliku seisundi hindamiseks. “Näiteks palaviku kahtlusel mõõta ära kehatemperatuur, vererõhu probleemide korral mõõta vererõhk. Kui on võetud ravimeid, siis vaadata täpselt järele nende ravimite nimed ja tarvitatud kogused. Lisaks on hea võtta käeulatusse paber, kuhu vajadusel märkmeid teha.”

“Perearsti nõuandeliinilt 1220 saab infot edasiste tegevusjuhiste osas, tegu on siiski nõuandeliiniga ja olemasolevat raviplaani siin ei muudeta. 87% kõnedest lõppevad koduse ravi juhistega, 7% soovitusega järgmisel päeval perearsti vastuvõtule minna, 6% soovitusega EMO-sse pöörduda ja kiirabi kutsumist soovitatakse väga harva umbes ühele inimesele ööpäevas,” tõi perearsti nõuandeliini projektijuht välja üldise helistamiste statistika.

Perearsti nõuandeliin 1220 on Eesti Haigekassa poolt rahastatav teenus. Nõuandetelefonil vastavad helistajatele kogenud perearstid ning  pereõed eesti ja vene keeles. Helistamisel ei tuvastata helistaja isikut, helistada ja nõu küsida võivad ka ravikindlustuseta inimesed.

Lisainfo:

Katrin Romanenkov
Eesti Haigekassa avalike suhete juht
Tel  620 8439
GSM 521 5655
e-mail: katrin.romanenkov [at] haigekassa.ee (katrin[dot]romanenkov[at]haigekassa[dot]ee)