Kingi endale kindlustunne

PRESSITEADE
26. jaanuar 2015

26.  – 31. jaanuarini tähistavad  Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa emakakaelavähi ennetamise nädalat Eestis,  et juhtida naiste, meditsiinitöötajate ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele. Käesoleval aastal saadab Haigekassa nimelised kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1960, 1965, 1970, 1975, 1980 ja 1985. aastal sündinud ravikindlustatud naistele. Uuring on ravikindlustatud naistele tasuta ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema.

Uuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda juba täna. Selleks tuleb helistada teile sobivasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral on uuring tasuta. 

Igal aastal saab Eestis ligikaudu 160-195 naist emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse kõrgpunkt langeb 40.-50. eluaastatesse, kuid haigus tabab üha nooremaid naisi.

Emakakaelavähki haigestumuse ja suremuse näitajad on Eestis võrreldes teiste Euroopa riikidega endiselt kõrged, oleme esimese seitsme seas. Eestis haigestub sellesse haigusesse 3,5 korda rohkem ja sureb viis korda rohkem naisi kui Soomes. Emakakaela vähi- eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Kuivõrd vaktsiin ei anna täielikku kaitset peaksid ka  vaktsineeritud naised uuringutel regulaarselt osalema. Emakakaelavähk on algul kaebusteta, seetõttu tulebki naistel käia tegemas PAP-testi 3 aastase vahega.

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:
- regulaarset 3 aastase intervalliga kontrolli naistearsti, perearsti, ämmaemanda juures
- emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu vaktsineeritud)
- HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastast vaktsineerimist enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)

Kingi endale kindlustunne, sest emakakaelavähk on ennetatav.

Sõeluuringute kohta on võimalik infot küsida oma perearstilt või vaadata täiendavat infot haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee/ennetus, haigekassa infotelefonil 16363.

Eesti Vähiliit: www.cancer.ee