Järgmisest aastast lisanduvad tervishoiuteenuste loetellu uued ravivõimalused

Haigekassa nõukogu tegi reedel, 9. detsembril nõukogu koosolekul tervise- ja tööministrile ettepaneku esitada Vabariigi Valitsusele kinnitamiseks uuendatud tervishoiuteenuste loetelu. Järgmisest aastast lisandub haigekassa poolt hüvitavate raviteenuste hulka lisaks mitmetele teistele teenustele kiiritusravi uuele vähipaikmele, täiendav võimalus insuldi ravis ja ravimite loetellu lisanduvad rinnakasvaja, melanoomi ehk pahaloomulise naha pigmendirakkude kasvaja ning Pompe’i tõve ravimid.

“Meie jaoks on oluline pakkuda kindlustatutele tõenduspõhiseid ja kulutõhusaid teenused ja ravimeid. Selleks teeme igal aastal tihedat koostööd erialaühendustega, et täiendada olemasolevate teenuste valikut ning tagada kõikidele kindlustatutele kaasaegsed ravivõimalused. Järgmisel aastal laieneb olulise valdkonna—vähiravi—teenuste ja ravimite valik. Laiendame kiiritusravi uuele vähipaikmele ning kemoteraapias lisanduvad uued rinnakasvaja ja melanoomtõve ravimid,” ütles haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.

Samuti lisatakse esmakordselt loetellu Pompe’i tõve raviks ensüümasendusravi. Pompe’i tõbi on pärilik, harvaesinev raske ainevahetushäire, mis võib lõhustada lihasmassi ning lihase tagasi kasvatamine on raskendatud. Haigust on keeruline diagnoosida, kuid pärast haiguse avastamist on väga oluline alustada ravi võimalikult varakult. Loetellu lisandunud ravi võimaldab aidata kehal ise hakata neid aineid lagundama, mille tõttu lihasmass väheneb. Lisanduvad uued ravimid raske astma, südamepuudulikkuse ning leukeemia raviks. Uue teenusena lisandub ka trombektoomia ehk veresoones tekkinud trombi eemaldamine.

Käesoleval aastal võeti 2017. aasta tervishoiuteenuste loetelu uuendamiseks menetlusse 127 taotlust, millest osaliselt või täielikult rahuldati 61, sh lisatakse loetellu 19 täiesti uut teenust ning 5 haiglaravimit.

Järgmisest aastast uuendatakse ka hambaravi, ortodontia ja näo-ja lõualuukirurgia teenuste loetelu. Teistest valdkondadest uuendatakse günekoloogias protseduuride, operatsioonide ja lisavahendite loetelu ning arsti ja õe vastuvõttude ja voodipäevade piirhindasid.

Uuendatakse ka digitaalse pildi arhiveerimise maksumust. Järgmisest aastast ei sõltu raviasutuste kulu enam arhiveeritud piltide arvust ning muudatus katab ka kardiogrammide arhiveerimist perearstide poolt. See muudatus võimaldab raviasutusel üha enam kasutada digitaalset pildipanka, mis lihtsustab röntgenülesvõtete ja muude meditsiiniliste ülesvõtete jagamist erinevate arstide, näiteks perearsti ja eriarsti vahel. Nii on kogu ravimeeskond paremini patsiendi raviga kursis.

Üldarstiabis on peamised uuendused seotud esmatasandi teenuste paketi kaasajastamisega, mis on vajalikud tervisekeskuste rahastamise esimese etapi rakendamiseks alates juulikuust.

Lisainfo:

Liis Hinsberg Tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht Eesti Haigekassa Tel 6208459 liis.hinsberg [at] haigekassa.ee (liis[dot]hinsberg[at]haigekassa[dot]ee)