Haigekassa hakkab uuest aastast rahastama 117 uut meditsiiniseadet

Haigekassa hüvitab kindlustatud inimestele meditsiiniseadmeid, mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või mille kasutamine hoiab ära haiguse süvenemise. Alates 1. jaanuarist 2020 hakkab kehtima uus meditsiiniseadmete loetelu, kuhu lisandub 117 uut haigekassa poolt rahastatavat seadet.

Uue loeteluga laieneb uneapnoe, astma ning lümfitursete, venoosse puudulikkuse ja haavaravis kasutatavate meditsiiniseadmete valik, samuti lisanduvad loetellu uued stoomitooted, ortoosid ja diabeeditarvikud. Lisaks muutuvad mitmete loetelus olevate meditsiiniseadmete hinnad, sh ajakohastatakse proteeside ja glükomeetri testribade hindu.

Ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialisti Kärt Veliste sõnul paranevad oluliselt veresuhkru jälgimise võimalused diabeeti põdevatele lastele. „Meditsiiniseadmete loetellu lisatakse uus ilma pumbata töötav pideva glükoosimonitooringu süsteem, mida haigekassa rahastab koos sensoritega alla 19-aastastele lastele pumpraviga sarnastel tingimustel. See võib olla osadele lastele alternatiiviks kaasaegsele pumpravile ning täiendavaks võimaluseks süsteravil olevatele või glükoosimonitooringuta pumpa kasutavatele lastele,“ selgitab Veliste.

Katmaks patsientide tegelikke vajadusi suurendatakse insuliininõelte hüvitatavaid koguseid teist tüüpi diabeediga ja rasedusdiabeediga insuliini süstivatele patsientidele ning tõstetakse osade stoomitoodete ja aspiratsioonisondide limiite. Lisaks hakkab haigekassa uuest aastast hüvitama stoomitooteid ka fistuliga patsientidele ja haavasidemeid mitmete erinevate harvaesinevate haavade korral.

Uue loeteluga ühendatakse stoomihooldusvahendite ja haavasidemete rühmi ja hüvitamistingimusi, andes seejuures patsientidele suuremat paindlikkust meditsiinseadmete ostmisel ja lihtsustades arstidel kaartide väljakirjutamist.

Meditsiiniseadmete loetelu uuendused toovad ravikindlustuse eelarvele kaasa lisakulu ligi 300 000 eurot.