Emakakaelavähi sõeluuringul käib endiselt liiga vähe naisi

Möödunud aastal käis jaanuarist novembrini emakakaelavähi sõeluuringul vaid 37% sihtrühma kuuluvatest naistest. Samas nakatub 80% inimestest elu jooksul mõne papilloomiviiruse tüvega, millest ohtlikumad põhjustavad vähki. Kui kõrvutada neid arve, siis seisame silmitsi probleemiga, et naised jõuavad arsti juurde liiga hilja. See on üks põhjus, miks tuli sõeluuringute metoodikas ümberkorraldusi teha.

Suurim muudatus täiskasvanutele mõeldud sõeluuringute korralduses on see, et alates 2021. aastast rahastab tervisekassa vähipaikmete sõeluuringuid ka ravikindlustuseta inimestele. See on oluline muudatus, mis aitab võrdsustada inimeste võimalusi tervishoius, kuid mis veelgi olulisem ‒ see aitab ennetada või varakult avastada vähi teket ka neil, kes muidu ei oleks saanud sõeluuringul osaleda.

Kaasatud on rohkem naisi

Teine hea uudis puudutab kaasatud sihtrühma suurust. Kui varem kutsuti sõeluuringule naisi vanuses 30‒55, siis tänavu laienes sihtrühm koguni kümne aasta võrra ehk emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse nüüdsest 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta järel. See on positiivne muutus, mis annab ka vanematele naistele võimaluse sõeluuringul osaleda.

Muutus testimise meetod

Varasema PAP-testi asemel võeti esmatestina kasutusele HPV-test, mis annab oluliselt rohkem kindlust kui PAP-test. Naise jaoks tegelikult suurt ei muutugi, sest analüüsi tegemine sarnaneb endiselt günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse emakakaela limaskesta pinnalt ja emakakaelakanalist väikese harjakesega proovimaterjal. Kui testi tulemus näitab, et ohtlikke viirustüvesid ei esine, siis kutsutakse inimene järgmisele sõeluuringule alles viie aasta pärast. Kui aga selgub, et inimene on mõne ohtlikuma viirustüve kandja, siis suunatakse ta edasistele uuringutele.

Kas ma kuulun sõeluuringu sihtrühma?

Sellele küsimusele vastamiseks on kõige lihtsam viis külastada patsiendiportaali www.digilugu.ee. Kui oled sellel aastal sihtrühmas, siis leiad digiloost kehtiva saatekirja sõeluuringule. Kuigi sõeluuringule võid saatekirja alusel minna terve aasta jooksul, siis planeeri käik juba aegsasti, nii on kindel, et saad endale sobivasse raviasutusse aja.

Kõikidele sihtrühma kuuluvatele inimestele saadab vähi sõeluuringute register kodusele postiaadressile ka nimelise kutse. Selleks, et olla kindel, et kutse õigesse kohta jõuab, kontrolli www.eesti.ee veebilehel oma andmete õigsust.

2021. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule aastatel 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991 sündinud naised.

Sõeluuringu eesmärk on kasvaja teket ennetada või varakult avastada. See aitab alustada õigeaegset ravi, päästab elusid ja hoiab oluliselt inimeste elukvaliteeti. Seetõttu on kõik artiklis nimetatud muudatused äärmiselt vajalikud, kuna kasvajate varajasele avastamisele suunatud uuringud on olulised rahvastiku suremuse vähendamisel, samuti paraneb sõeluuringute kvaliteet ja kättesaadavus. Uuendus on ka see, et sõeluuringuid teevad tervisekeskused ‒ uuri oma perearstikeskusest selle võimaluse kohta.

Kuigi emakakaelavähi sõeluuringule pääsemine on nüüd oluliselt mugavam, siis teame, et meil on veel pikk tee käia, et kõik naised ikka õigeaegselt uuringule jõuaksid.