Eesti parim avaliku sektori digiteenus on Haigekassa tervishoiu otsustustugi

20. jaanuaril selgus riigi digiteenuste konkursi „Su(g“ finaalüritusel Eesti parim avaliku sektori digiteenus, milleks valiti Eesti Haigekassa tervishoiu otsustustugi.

Alates 2020. aasta maist saavad perearstid ja -õed kasutada kliiniliste otsuste tugisüsteemi, mis toob nende töölauale patsiendipõhised soovitused ning aitab teha otsuseid kiiremini ja kvaliteetsemalt. Kliinilise otsusetoe süsteem on Eestis esimene omataoline abivahend, kuna koondab kokku ja analüüsib inimese andmeid, näiteks viimase viie aasta diagnoosid, ravimid ja analüüsid, vererõhunäidud, elustiilinäitajad ja geneetilised riskiskoorid. Otsusetoe arendamine on toimunud tihedas koostöös perearstide, sotsiaalministeeriumi ja TEHIKuga.

Side ja riigi infosüsteemide asekantsler ning konkursi žürii esimees Siim Sikkut tõi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi edastatud teates välja, et parima digiteenuse kategooriasse laekus koguni 75 avaldust, millest finaali pääses 10.

“Majandusministeeriumi roll on olla Eesti digiriigi eestvedaja, kuid meil on üks väga selge põhimõte – iga ministeerium on digiministeerium ja iga asutus on digiasutus, sest just nemad ehitavad ja hoiavad meie digiteenuseid püsti,“ rõhutas Sikkut. Asekantsleri sõnul on Eesti inimesed digiteenuste kättesaadavuse ja kõrge kvaliteediga harjunud, kuid seda ei saa pidada enesestmõistetavaks.

Finalistide ülesanne oli teha esitlus, milles žüriile tutvustati enda digiteenuse peamiseid tugevusi ja tulevikuvisiooni. Sikkuti sõnul olid ettekanded hästi ette valmistatud ja arutelud võitja selgitamiseks tulised. “Hindasime teenuse sisu, uuenduslikkust, mõju, kasutajakogemust ja arendusideid ning määravaks osutusid pisiasjad. Konkursi võitnud tervishoiu otsustustugi lahendab olulist probleemi, on väga kõrge tehnoloogilise tasemega ja omab suurt mõju nii teenuse pakkujate kui kasutajate halduskoormuse vähenemisele. Lisaks on see kasutajakeskne, turvaline ning maailmas rajaleidjaks olemise potentsiaaliga,” ütles Sikkut. 

Otsustustoe projektijuht Karin Kõnd haigekassast kiitis omalt poolt meeskonda ja sõnas, et konkursilt saadud toetus on väga julgustav. „Ütlemata suur tunnustus kõigile - partneritele ja perearstidele, kes on panustanud siia projekti oma väärtuslikku aega! Pürgime edasi et digilahendused ja -teenused jõuaksid järjest kiiremini ka tervishoidu ja oleksid meile kõigile abiks,“ märkis Kõnd.

Kõnd rõhutas, et otsustustoe teenus aitas teha suure sammu edasi Eesti tervishoius, leides aastate jooksul kogutud andmetele perearstide ja -õdede jaoks kasuliku rakenduse. „Seame otsustustoega sammud tuleviku suunas ja püüame laiendada olemasoleva teenuse kasutusvõimalusi veelgi,“ sõnas ta.

Riigi digiteenuste konkursi “Su(g” finaalüritusel kuulutati välja ka silmapaistvaim digiriigi eestvedaja, kelleks osutus Kristina Pähkel, kes töötab sotsiaalkindlustusameti arendustalituse juhatajana. “Valmistab rõõmu, et inimesed märkavad ja tunnustavad kolleege, kelle entusiasm, pühendumus, töövõime ja positiivsus on nakkav ja sütitab ka teisi. Kokku laekus sellesse kategooriasse avaldusi koguni 35. Kõiki nomineerituid iseloomustab lisaks suurepärastele professionaalsetele oskustele väga kõrgelt arenenud empaatiavõime ja siiras soov panustada Eesti inimese elu parendamisse,” sõnas Siim Sikkut. Ta lisas, et Kristina Pähkel on eeskuju kõigile, sest omab pikaajalist vaadet, julgeb sõnastada suuri eesmärke ja on nõudlik, kuid seejuures inimkeskne ning julgustav. “Kvaliteetsete digiteenuste arendamine ja meeskondade juhtimine eeldab enda asetamist ümbritsevate inimeste kingadesse ja Kristinal on see oskus suurepäraselt omandatud,” tõi Sikkut välja.