Arstid kirjutavad retsepte aina enam toimeainepõhiselt

Toimeainepõhiste retseptide osakaal on originaalravimitele kirjutatud retseptidega  võrreldes möödunud aastaga kasvanud ligi 10%. Toimeainepõhine retsept võimaldab patsiendil teha apteegis kallimate originaalravimitega võrreldes soodsamaid valikuid.  

Kui möödunud aasta esimese 9 kuu jooksul oli toimeainepõhiste retseptide osakaal 66%, siis käesoleva aasta samal perioodil oli 75% väljastatud retseptidest toimeainepõhised. Seega on paranenud inimeste võimalus apteegis valida endale soodsam ravim. Vaatamata võimalusele valida soodsam ravim paljud patsiendid siiski seda ei tea.
Tuletamaks inimestele meelde nende võimalust retseptiravimitelt säästa jätkab haigekassa sotsiaalkampaaniaga, mis kutsub üles sama toimeainega ravimite puhul valima hinnalt soodsama. Kampaania eesmärgiks on tõsta patsientide teadlikkust retseptiravimite valikul ja seeläbi vähendada omaosalust ravimite ostmisel.
’’Soodusravimite omaosaluse vähendamine on haigekassa lähiaastate prioriteet. Peame väga oluliseks, et ravimite kõrge omaosalus ei oleks takistuseks vajaliku ravimi kasutamisel ning üks oluline samm omaosaluse vähendamisel on patsientide teadlikkus oma õiguste osas retseptiravimite ostmisel“, rõhutas haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.  
Teavituskampaania aitab patsientidel teadvustada seda, et  üldjuhul tuleb arstil talle välja kirjutada toimeainepõhine retsept, sest see annab võimaluse apteegist valida hinnalt sobivaim ravim. Ühtlasi peab apteeker toimeainepõhise retsepti puhul pakkuma erinevaid sama toimeainega ravimeid.
Haigekassa teavituskampaaniate tulemused on siiani olnud positiivsed.  Kuni aastani 2009 kasvas patsiendi omaosalus regulaarselt igal aastal, ulatudes 8 euroni ühe soodusretsepti kohta. Tänu aktiivsele teavitusele ja toetavatele riiklikele abinõudele on õnnestunud suunata inimesi teadlikumale käitumisele ning omaosaluse kasv peatada. 2013. aasta 9 kuu andmete alusel tuli ühe soodusretsepti eest tasuda juba oluliselt väiksem summa: 6,41 eurot.
Sõltumata arvutusmeetodist võib öelda, et patsiendid on kokku säästnud juba  miljoneid eurosid, kuid haigekassa andmed näitavad, et teadlikke valikuid tehes võiks inimesed veelgi kokku hoida.
Haigekassa kutsub üles kõiki patsiente küsima arstilt toimeainepõhist retsepti ja apteekrilt soodsaima maksumusega ravimit! Lisainfot ja näiteid ravimite hinnaerinevustest leiab haigekassa koduleheküljelt www.haigekassa.ee/toimib.   Lisainfo: Katrin Romanenkov Avalike suhete juht Eesti Haigekassa
GSM 521 5655