Aitäh, perearstid, et olete nõus koos pingutama ka keerulistel aegadel!

tänud perearstile kiri

Head perearstid! Aitäh, et aitate meil tervist hoida!

Selle aasta maikuus täitus dr Ene Arrol, meie kahe hea kolleegi emal, perearsti rollis 30 aastat. Ene on olnud arst kolmele põlvkonnale – terve pere arst selle sõna algupärases tähenduses. Neid näiteid jagub ja see ongi meie perearstisüsteemile omane tugevus. Olla terve elukaare vältel oma inimestele olemas – see on suur vastutus ja pühendumine. See on elutöö, mida tunnustame ja aitame koos teiega au sees hoida. 

Tervisekassa on võtnud enda ülesandeks parandada tervishoiusüsteemis meie inimeste tervise-, ravi- ja digiteekonda. Perearstide ja pereõdede panus on siinkohal olnud äärmiselt oluline, aidates järjepidevalt ja innukalt ületada suurimaid kitsaskohti. 

Meie süsteemi üks keerulisemaid väljakutseid on probleemid arstiabi kättesaadavusega. Patsiendid kurdavad, et ei saa alati perearsti juurde ega jõua ka eriarsti ambulatoorsele vastuvõtule lubatud ooteaja jooksul. Siin on mõned näited paljudest, kuidas me teie abil seda probleemi lahendame. 

Perearstid ja digiplatvorm. Koostöös oleme juurutanud digiteenindusplatvormide kasutuselevõtmist patsientide seas. Meie andmetel on ligi pooled perearstidest digiplatvormid kasutusele võtnud ja see kaasatulek on kiiduväärt. Seda enam, et pooled Eesti elanikest eelistaksid perearstikeskuse poole pöörduda, kasutades digitaalseid lahendusi. 

Perearstid ja e-konsultatsioon. Teame kõik, et e-konsultatsioon võimaldab kiiret suhtlust perearsti ja eriarsti vahel, aitab haigusseisundit triaažida, annab perearstile nõu, kuidas patsiendiga edasi tegeleda jne. Igal aastal suureneb e-konsultatsioonide arv umbes 40% võrra. Eelmisel aastal väljastati kokku 95 307 e-konsultatsiooni saatekirja, mis on 11% ambulatoorse eriarsti vastuvõtu saatekirjade koguarvust. Me oleme selles töölõigus koos jõudsalt edenenud.

Perearstide ja psühhiaatrite koostöö ehk Klaabu projekt. Psühhiaatriateenuste kättesaadavuse parandamisel on perearstide osalus Klaabu projektis olnud väga hea. Projekti koolitustel on osalenud üle 500 perearsti ja pereõe. Projekti edenemist kinnitab tõdemus, et pereõdede ja vaimse tervise õdede koostöö eri maakondades on hästi käivitunud. Vaimse tervise õe juurde suunatakse järjest õigemad patsiendid ja suurema osa muredest aitab juba pereõde ise lahendada. Perearstide alustatud esmase antidepressantravi osakaal on kasvanud 57% pealt 67% peale. 

Henry J. Kaiser on öelnud: „Kui su töö räägib iseenda eest, siis ära sega vahele.“ On raske sõnadesse panna, kui suurepäraselt te seda vastusturikast tööd teete. Aitäh, et olete nõus koos pingutama ka keerulistel aegadel. Jõudu, jaksu, rõõmu ja rahulolu paljudeks järgmisteks tööaastateks!

Maivi Parv

Tervisekassa juhatuse liige