19 perearsti saavad pooleks aastaks enda kõrvale mentori

Tänasest algab haigekassa eestvedamisel perearstide mentorlusprogramm, mille käigus 19 perearsti saavad enda kõrvale paariliseks mentori, et poole aasta jooksul üheskoos arstina areneda, saada oma töö kohta tagasisidet ja uusi oskuseid. 

Mentorlusprogramm käivitub tänavu teist aastat. Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna peaspetsialist Mari Kalbin sõnas, et programm on vajalik, kuna esmatasand on tihti seotud erinevate kriiside lahendamistega ning see tähendab omakorda, et igapäevatöös tekib palju pingelisi olukordi. Nende lahendamisel võib aga just kõrvalpilgust suur abi olla. „Eelmise aasta programm võeti niivõrd hästi vastu, et tundsime vajadust sellega jätkata. Nägime, et programmist oli abi nii mentoritele kui ka nende paarilistele. Perearstide läbipõlemist tuleb vältida iga hinna eest ning võidavad sellest lõpuks kõik, patsientideni välja,“ märkis Kalbin. 

19 mentee-mentor koostööpaari on moodustatud tuginedes isiksustestidele ja vestlustele. Programm kestab aasta lõpuni ning ametlikke kohtumisi on paaridel kokku viis. Neile lisanduvad ka loengupäevad. Programmi vältel keskendub mentor oma mentee toetamisele ning oluline on viimase enda sõnastatud eesmärk. See võib olla igaühel erinev: näiteks võib arstil olla soov leida uusi viise, kuidas muuta töökorraldus efektiivsemaks või motiveerida oma meeskonda. 

Mentorlusprogramm viiakse ellu koostöös Eesti Perearstide Seltsiga. Programmis osaleva 19 mentori seas on nii nimekaid perearste kui ka haigekassa eksperte, kes läbivad eelnevalt väljaõppeprogrammi.  

Olulise täiendusena on sel aastal programmi kaasatud veel tugicoachid, kes on omakorda mentor-mentee paaridele toeks. Tugicoachidena astuvad sel korral üles eelmise aasta programmis osalenud mentorid. Programmi aitab läbi viia talendijuhtimisettevõte Fontes, kelle abil läbivad nii mentorid kui ka coachid enne programmi põhjaliku koolituse.  

Ühe tugicoachina osaleb sel aastal programmis eelmisel korral mentorirollis olnud perearstide seltsi juhatuse liige dr Elle-Mall Sadrak, kelle sõnul pakub mentorlusprogramm võimaluse läbi teiste õpetamise omandada ise midagi väga väärtuslikku enda ja oma meeskonna tarbeks. „Tänasel kiirel ajal, kus kõik on vaimselt väsinud nii koroonaviirusest kui ka sõjast, on perearstidel võimalus end proovile panna hoopis teistmoodi, olles oma teadmiste ja nõuga abiks teistele perearstidele. Teame ju kõik, et õpetades õpid ise kõige rohkem,“ märkis dr Sadrak. 

Teist aastat vältav koolitus on osa pikemast koostööst haigekassa ja perearstide vahel, et toetada esmatasandi teenuseid senisest veelgi enam. Alates tänavu 1. juulist antakse perearstiabi korraldamine terviseametist üle haigekassale. See tähendab, et haigekassa ülesandeks saab  perearstide nimistute haldamine ning vajadusel toimiva asendussüsteemi tagamine. 

Esimene perearstide mentorlusprogramm vältas pool aastat 2021. aasta veebruarist suve keskpaigani. Programmis osales toona 15 mentor-mentee paari.

Haigekassa pälvis siis Eesti Mentorite Kojalt ka tunnustuse mentorluse arendamise eest tervisesektoris.