Viis küsimust dr Popovile: Kuidas kaitsta end uue viiruselaine eest?

dr Arkadi Popov

Lääne-Tallinna Keskhaigla juht dr Arkadi Popov kinnitab, et Eestis on Covid-19 vastane vaktsineerimine tasuta ning kõik Eestis pakutavad vaktsiinid aitavad levivate viirusetüvede vastu. Et sügiseks tõhus kaitse saada, tuleb vaktsineerimiskuuriga alustada juba nüüd.

Kuidas ma saan end vaktsineerida lasta?

Vaktsineerimise aja saab broneerida kas telefonil 1247 (töötab iga päev kell 8-20)  või digiregistratuuri kaudu www.digilugu.ee. Üle Eesti toimub ka kiirvaktsineerimisi, kus ette registreerida pole vaja. Nende kohta saab infot veebilehelt www.vaktsineeri.ee või samuti infotelefonilt 1247.

Samuti võib helistada kohalikku tervishoiuasutuse registratuuri numbril või uurida oma perearstilt, kas ta Covid-19 vastu vaktsineerib.

Miks end koroonaviiruse vastu vaktsineerida?

Covid-19 haiguse kulg on ettearvamatu ning see võib kahjustada nii noore kui ka vanema inimese tervist ja elukvaliteeti pikaks ajaks. Kõik Eestis saadaolevad vaktsiinid vähendavad rasket haigestumist ja haiglasse jõudmise riski. Näiteks Iisraeli ja Ühendkuningriikide kogemus näitab, et raske haigestumine väheneb enam kui 80%.

Vaktsineeritud inimestel on Eesti riiki sisenemisel või nakatunu lähikontaktseks osutumisel võimalik saada vabastus eneseisolatsiooni kohustusest ühe aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. Vaktsineerimistõend annab võimaluse lihtsamaks reisimiseks ja üritustel osalemiseks. Covid-19 haiguse läbipõdenute isolatsioonivabastus kehtib kuus kuud alates tervenemisest.

Vaktsineerimine lubab taastada haiglates plaanilise ravi mahu. Teised tervisehädad pole maailmast kadunud. Inimesed saavad kiiremini ravi, mida nad vajavad.

Iga vaktsineeritu loeb – nii kaitseme kõige nõrgemaid, kes terviseseisundi tõttu ennast vaktsineerida ei saa. Nemad võivad olla meie vanemad, lapsed, sõbrad, tuttavad või lihtsalt tänaval möödujad.

Kes saavad vaktsineerida?

Covid-19 vastu oodatakse vaktsineerima kõiki Eesti elanikke alates 12. eluaastast. Vaktsineerimine lükatakse ajutiselt edasi, kui sul on parajasti kõrge palavik, põed hetkel Covid-19 haigust või oled olnud lähikontaktne.

Covid-19 haiguse läbipõdenuid ootame vaktsineerima 6. kuul pärast tervenemist ja neile piisab kaitse saamiseks ühest doosist.

Millal on kõige mõistlikum end Covid-19 vastu vaktsineerida?

Koroonaviirusesse nakatumine on taas hakanud tõusma ja soovitan vaktsineerida esimesel võimalusel. Tõhus kaitse tekib kuni kahe nädala jooksul pärast teist vaktsiinidoosi (vaid Jannseni vaktsiini puhul tuleb teha üks kaitsesüst, Moderna puhul kaks doosi neljanädalase vahega ja Pfizeri puhul kaks doosi kuuenädalase vahega). Selleks, et sügisese viirustelaine ajaks kaitstud olla, tuleb kaitsesüstid kätte saada juba suvel.

Kui mul on vaktsineerimise kohta küsimusi, siis kuhu peaks pöörduma?

Paljude küsimuste osas aitab veebileht www.vaktsineeri.ee. Vastuseid aitab leida ka riigi infotelefon 1247.