Suukooli missioon: et Eestis kasvaks rohkem tervete hammastega lapsi

Hambapesulaulu autor ja esitaja Stig Rästa koos Hanna-Liina Võsa Muusikalikooli laululastega. Foto: Laura Oks

Viimasest laste hammaste seisukorra kaardistamise uuringust selgus, et Eesti laste suutervisealane teadlikkus on suhteliselt madal ja hambasõbralikke harjumusi lapsed kodust kaasa ei saa. Selleks, et õpetada kõiki Eesti lapsi oma hammaste eest õigesti hoolt kandma, on loodud Suukool, kes juba teist õppeaastat järjest kutsub lasteaedasid osalema hambapesukampaanias ning on tänaseks valmis saanud õpetliku hambapesulauluga.

Mis on Suukool?

Teadlikkuse tõstmiseks hambahaiguste ennetuse osas on Eesti Haigekassa ja Hambaarstide Liidu eesmärgiks laste hõlmatuse suurendamine. Ligi 10 aastat on üheskoos viidud ellu laste hammaste tervise parendamisele suunatud projekti „Laste hammaste tervis“, mis on tänaseks paremini tuntud Suukooli nime all.

Suukool tegeleb laste hambahaiguste ennetamisega ning koolitab eelkõige lapsi ja lapsevanemaid suutervise eest õigesti hoolt kandma. Suukooli eestvedajad hambaarstid Anastassia Kuldmaa ja Kati Vald ütlevad, et nende sooviks on jõuda kõikide vanusegruppideni, alates rasedast naisest kuni vanavanemateni välja, jõudmaks ühiselt suure eesmärgini ‒ et tulevikus kasvaksid Eestis tervete hammastega lapsed.

Kuid selleks, et jõuda suurema hulga lasteni, on Suukool oma tegevustesse kaasanud ka lasteaiaõpetajad, kes annavad lastele nende kõige esimese hariduse. Algusaastatel nõustati lapsi ja lapsevanemaid peamiselt kabinettides ja käidi lasteaedades loenguid pidamas. Kuid kõiki Eesti mudilasi sel viisil hammaste eest hoolitsema õpetada oli liiga töömahukas ning kulukas. „Selleks, et suutervise teemasid oleks õppeprogrammi kerge lisada ja mänguliselt läbida, koostasime metoodilise juhendi lasteaiaõpetajale, mis aitab lisada õppetöösse laste hammaste tervisega seotud tegevusi terve õppeaasta jooksul,“ räägib Suukooli projektijuht dr Anastassia Kuldmaa. Samuti jagab Suukool projekti õpetlikke kinkematerjale nii lasteaia- kui ka kooliõpetajatele ning oma ressurssidest lähtuvalt käiakse lasteaedades ja koolides ka loenguid andmas.

Suukooli materjalide hulka kuuluvad ka animatsioonid ja videod. Kuid alles hiljuti sai Suukool hakkama eriti vahva teoga, esitledes Eesti esimest hambapesulaulu, mille autoriks ja esitajaks on Stig Rästa. „Hambapesulaul õpetab, kuidas pesta hambaid ja aitab muuta igapäevase hambapesu lastele lõbusamaks. Lustaka videoga laul on nii pikk, kui üks hambapesu olema peaks,“ selgitavad Suukooli eestvedajad.

Kampaania tõi rahvusvahelise tunnustuse

Suukooli tegevus on märgatud ka väljaspool Eestit. Nimelt tunnustas Ülemaailmne Hambaarstide Liit (World Dental Federation) Suukooli hambahaiguste ennetustegevust Smile Award’iga. „See on rahvusvaheline auhind, mis antakse kord aastas üle hambaarstide liidule, kes edendab oma riigi laste suutervist viies läbi tegevusi, mis kaasavad võimalikult efektiivselt suure osa ühiskonnast,“ selgitab Suukooli koordinaator dr Kati Vald. Auhinda käis Suukool vastu võtmas Ülemaailmsel Hambaarstide Liidu konverentsil San Franciscos ning sellega kaasnes ka auhinnaraha 5000 Šveitsi franki ennetustegevuse edendamiseks.

Suukoolile tõi rahvusvahelise tunnustuse üle-eestiline kampaania „Hambad puhtaks”. Seitse kuud kestnud kampaania eesmärgiks oli pöörata tähelepanu laste hambapesu harjumustele. Selleks tuletasid 578 lasteaiarühma 1156 õpetajat igapäevaselt rohkem kui 11055 lapsele meelde, kui oluline on hambaid pesta nii hommikul kui ka õhtul. Kampaaniat saatis edu – selles osales 49% Eesti lasteaedadest ehk iga kuues lasteaialaps ning 83% õpetajatest leidis, et laste hambapesu harjumused on õppeaasta jooksul paranenud. Suukool tänab kõiki kampaanias osalenud lasteaiaõpetajaid, kes aitasid lasteni sõnumit viia.

Oktoobris käivitus hambapesukampaania taas, kandes seekord nime „Suukool võitleb suukollidega“. Kuigi kampaania on mõeldud lasteaedadele, soovitab Suukool kampaaniast teavitada ka lapsevanemaid, sest kõige paremad tulemused sünnivad koostöös. „Selleks, et meil kasvaksid tervete hammastega lapsed, peavad kõik täiskasvanud – emad, isad, vanaemad, vanaisad ja õpetajad – ise eeskujuks olema ja lapsi juba maast madalast õpetama õigesti oma hammaste eest hoolt kandma. Oluline on, et hambapesu muutuks lapsele igapäevaseks ja loomulikuks käitumiseks,“ sõnab dr Kuldmaa.

Tervete hammaste 5 kuldreeglit

Lapse tervete hammaste nimel saab palju ära teha just lapsevanem, olles lapsele heaks eeskujuks ning kujundades tema tervisekäitumist päris pisikesest peale. Dr Vald ütleb, et kõige rohkem eksivad Eesti lapsed ja täiskasvanud hambapausi reegli vastu. „Hambaaukude peamine tekkepõhjus on liiga sage söömine. Süüa tuleks regulaarselt ning toidukordade vahel pidada kolm tundi pausi. Pausi ajal tuleks juua ainult puhast vett ja maiustused süüa kohe toidukorra lõpus“ õpetab dr Vald.

Dr Kuldmaa lisab, et eksitakse ka hambapesu korrektsuse vastu ja kõiki hambapindu ei pesta. „Hambapesu on automaatne tegevus ja tihti pestakse hambaid vähem kui kaks minutit. Oluline on mõttega asja juures olla, et kõik viis hambapinda puhtaks saaksid ja selleks on vajalik appi võtta ka hambaniit,“ selgitab dr Kuldmaa.

Võimalus, mida tasub kindlasti tervete hammaste nimel kasutada, on vähemalt kord aastas hambaarsti külastamine, mida saab haigekassa lepingupartnerite juures teha tasuta kuni lapse 19-aastaseks saamiseni. Kontrollige alati üle, et valitud hambaarstil oleks leping haigekassaga, vastasel juhul tuleb teenuse eest tasuda täies mahus lapsevanemal. Esimest korda peaks hambaarsti külastama enne lapse 3. eluaastat. „Mida varasemas eas alustada ennetavate kontrollvisiitidega, seda suurema tõenäosusega on meil tulevikus rohkem tervete hammastega lapsi,“ sõnavad dr Vald ja Kuldmaa.

Suukooli viis imelihtsat tervete hammaste nippi nii lastele kui ka nende vanematele:

  • Toitu tervislikult
  • Janu korral joo vett
  • Pea söögikordade vahel vähemalt 3 tundi pausi
  • Pese hambaid 2 korda päevas vähemalt 2 minutit
  • Käi kord aastas hambaarsti juures

Suukooli hambapesulaul on leitav suukool.ee lehelt ning Suukooli Youtube'i kanalist: https://youtu.be/eNkvyeyR-GU.