Sada tuhat inimest saavad tänavu ravimeid soodsamalt

ravimid

Tänavu muutusid retseptiravimid tänu hüvitiste maksmise muudatusele ca 110 000 inimese jaoks soodsamaks.

Täiendavat ravimihüvitist saavad kõik, kellel kulub soodusravimitele vähemalt 100 eurot aastas. Muudatusest võidavad eelkõige suurte ravimikuludega inimesed, sh kroonilised haiged ja eakad. Täiendavat hüvitist saab apteegis alates hetkest, kui on sel aastal ostetud saja euro eest soodusravimeid.

Haigekassa on täiendavale ravimihüvitisele planeerinud eelarves 3 miljonit lisaeurot.

Kui inimene kulutab aastas haigekassa soodustusega retseptiravimitele 100-300 eurot, siis hüvitatakse talle sadat eurot ületavast summast 50%. Kui kulutused ületavad 300 eurot, saab ta lisaks seda summat ületavast osast tagasi 90%.

Näiteks kui 90% soodustusega ravimeid soetav pensionär ostab jaanuaris, veebruaris ja märtsis igas kuus ravimeid 30 euro eest, siis aprillis 30-eurost ostu sooritades täitub tal kogukulu 100 eurot ning edaspidi peab ta apteegis maksma poole vähem. Kui muidu kulutaks pensionär aasta lõpuks ravimitele näiteks 250 eurot, siis tänu uuele hüvitisele on see summa 175 eurot.

Inimene ei pea ise ravimite summasid jälgima ega arvutama. Digiretseptikeskus jälgib automaatselt iga inimese soodusravimite kulutuste limiiti ning 100 euro täitumisel saab ta järgmistelt ostudelt apteegis automaatselt täiendavalt 50% soodustust. Ühtegi avaldust või taotlust ei pea soodustuse saamiseks esitama.

Retseptitasust

Igal retseptiravimil on alates sellest aastast kohustuslik retseptitasu 2,50 eurot. Täiendava ravimihüvitise saamiseks vajaliku 100-eurose limiidini jõudmisel läheb arvesse ka kohustuslik retseptitasu.

Varasem retseptitasu oli 50% soodustusretseptide puhul  3,19 eurot ühe retsepti kohta ning 100%, 90% ja 75% soodustuse korral 1,27 eurot. Senine kord oli kehtinud 15 aastat. Pea pooltel soodusravimitel retseptitasu langes.

Kuivõrd ühe soodusmäära puhul tasu langes ning teiste puhul tõusis, samuti makstakse täiendavat hüvitist juba alates 100 eurost, siis valdavalt ei too muudatused inimeste jaoks kaasa suuremaid kulutusi. On siiski vähesel määral inimesi, kellel tuleb 100%, 90% või 75% soodustusega retseptiravimeid ostes tasuda ca 1 euro suuremat retseptitasu. Enam kui sajal tuhandel regulaarselt mitmeid ravimeid tarvitavatele inimestele muutusid retseptiravimid soodsamaks.