Lapse tervise regulaarne kontrollimine aitab haigusi ennetada

laps

Paljud lapsevanemad panevad oma lapsed sügisel esimesse klassi. Tuletame meelde, et selle jaoks on vaja käia ka tervisekontrollis.

Koolieelne tervisekontroll on esimeseks infoks lapse kooliõele

Tervisekontrolli eesmärgid on igal vanusaastal, alla 2-aastastel lastel ka vanuskuude lõikes, erinevad. Igas kontrollis jälgitakse lapse kasvu ja arengut, kuulmist, nägemist ja kõnet, antakse teavet vaktsineerimisega ennetatavate nakkushaiguste kohta ja vaktsineeritakse, aidatakse kaasa tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujunemisele ning nõustatakse lapsevanemaid.

Kuni 7-aastaste laste ennetavaid tervisekontrolle teevad perearst ja -õde. Kooliealiste laste tervisekontrolle teeb kooliõde 1., 3., 7, ja 11. klassi lastele. Ennetavaid tervisekontrolle tuleb teha perearsti juures 2., 5., ja 9. klassi lastele. Lisaks peavad kõik lapsed ennetava tervisekontrolli raames külastama silmaarsti 3-aastaselt.

Kui lapse kool on selgunud, tuleb kooli esitada taotlus ning anda ka andmed lapse tervise kohta.

Ametlikult kinnitatud väljavõtte saamiseks lapse tervisekaardist tuleb lapsega perearsti juurde üldläbivaatusele minna. Seal kontrollib perearst lapse nägemis- ja kuulmisteravust, kõne arengut, kasvu ja kaalu, annab hinnangu rühile jne. Selles vanuses last peab ka vaktsineerima difteeria- teetanuse- läkaköha- lastehalvatuse vastu.

Enne kooli minemist on vajalik lisaks külastada vaid hambaarsti

Laialt on levinud eksiarvamus, et laps peab enne kooli minemist käima kindlasti silmaarsti vastuvõtul. Silmaarsti ja teiste spetsialistide juures konsulteerimine on vajalik vaid siis, kui perearst märkab läbivaatuse käigus kõrvalekaldeid, mille tõttu on vaja täiendavat konsultatsiooni. Koolieelne laps peab spetsialistidest külastama ainult hambaarsti.

Tavaliselt kinnitab väljavõte tervisekaardist, et õpilasel ei ole koolis õppimiseks tervisest tulenevaid vastunäidustusi või juhib tähelepanu asjaoludele, millega tuleb koolielus arvestada. Väljavõte tervisekaardist ei sisalda detailset ülevaadet kõigist varem põetud haigustest, ent oluline teave puudutab varasemaid immuniseerimisi, kroonilisi haigusi, pidevalt kasutatavaid ravimeid, aga ka infot allergiate kohta. Teave on vajalik lapse tervise jälgimisel koolis, aga ka õppekoormuse ja eluviisi kohaldamiseks. Väljavõte saab olema esimene info õpilase tervisekaardis, mille avab kooliõde.