Kui kulukas on Sinu "tasuta" ravi?

kallis ravi

Paljud Eesti inimesed on harjunud arstiabiga, mis on kohe kättesaadav ja justkui tasuta. Aga tervishoid ei ole ega saa kunagi olema tasuta, sest seda rahastatakse meie ühiselt makstud maksudest. Lisaks on asjaolu, et Eesti inimeste ravikulud katab suures osas riiklik ravikindlustus, ja seda sõltumata inimese makstud maksude suurusest, maailmas pigem unikaalne.

Toome mõned näiteid sageli esinevate haiguste tegelikest ravikuludest, mille arveid Eestis kunagi ravikindlustatud patsiendile ei esitata.

Grippgripp

Arvad, et mis üks gripp ikka maksab? Palavikule paratsetamooli, köhale kommi ja raviteed, nohu nuuskad lihtsalt välja? Mitte alati.

2019. aastal sattus üle 1200 inimese gripiga mitte apteeki, vaid haiglavoodisse. Need gripipatsiendid olid haiglas paarist päevast kuni mitme nädalani. Kokku kulus nende inimeste ravimiseks meie ühisest ja „tasuta” ravikindlustusest üle 2,3 miljoni euro.

Üldiselt maksab gripiravi paarisajast eurost kuni paari tuhande euroni ühe inimese kohta.

Ent gripi ja selle tüsistuste ravimiseks on kulunud mullu isegi sadu tuhandeid eurosid ühe inimese kohta. Eelmisel aastal saime ka mitukümmend üle 20 000-eurost raviarvet. See võrdub ühe linnamaasturi hinnaga.

Entsefaliit ja borrelioos

puukPuugihammustuse tagajärjel saadav haigus on ebameeldiv ja ohtlik, kuid lisaks on selle ravi päris kulukas.

Kahe peamise puukide levitatava haiguse – entsefaliidi ja borrelioosi ehk Lyme’i tõve ravi vajas möödunud aastal üle 4800 inimese. Nende ravi läks haigekassale
maksma üle 744 150 euro. Selle raha eest saaks osta luksusvilla.

Borrelioosi nakatunud ja haiglaravil viibiva inimese tohterdamine maksab haigekassale umbes 6000 eurot.

Eelnevad näited on ainult haiglas ravitud juhud, millele lisanduvad inimeste endi ostetud ravimid, haigekassa kulutused soodusravimite hüvitamisele ja inimestele välja makstud haigushüvitis.

 

Pimesoolepõletikpimesool

Pimesoolepõletik on ägedat kõhuvalu põhjustav haigus lastel ja noortel, harvem ka vanematel inimestel.

Äge pimesoolepõletik on kõige sagedasem erakorraline haigus, mille raviks on pimesoole eemaldamine operatsiooni käigus.

2019. aastal oli pimesoolepõletik enam kui 2200 inimesel. Pimesoolepatsientide ravile kulus haigekassal üle 2,6 miljoni euro. Keskmiselt kulub ühe inimese pimesoolelõikusele üle 1100 euro.

Kui tegu on keerukama ravijuhtumiga (st tüsistustega), võib patsiendi ravile kuluda lausa kaheksa korda rohkem raha.

 

Tahad teada, kui palju on haigekassa sinu ravi eest maksnud? Logi sisse digilukku  ja vaata, kui kallis on arstilkäik.