Kõige rohkem antibiootikume vajavad väikelapsed

Kõige enam tarbivad antibiootikume väikesed lapsed

Suurimad antibiootikumitarbijad Eestis on väiksed lapsed, näitab haigekassa analüütika osakonna koostatud analüüs. Aastas tarbivad kõige suurema koguse antibiootikume lapsed vanuses 2-4, neist kõige rohkem kolmeaastased.

Põhjus on lihtne ja loogiline – kolm aastat on vanus, mil suurem osa lapsi hakkab käima lasteaias. Seal puutuvad nad kiiresti kokku paljude teiste lastega ja samuti saavad neile ühisruumides tuttavaks mitmesugused haigustekitajad, mida ehk kodus ei leidu.  

Kõige sagedamini kirjutab arst kolmeaastasele antibiootikumid välja seoses erinevate ülemiste hingamisteede nakkustega, mis moodustab selles vanuses lastel antibiootikumide tarbimiste põhjustest umbes 50%. „Teisel kohal on kõrvapõletikud,“ kommenteeris haigekassa analüütika osakonna juhataja doktor Kadri Haller-Kikkatalo

Analüüsi koostaja, tervisekassa analüütika osakonna ekspert Pille-Riin Vare ütles, et aastas tarbivad kõige suurema koguse antibiootikume lapsed (2–4-aastased), neist kõige rohkem kolmeaastased. Nemad söövad aastas kokku üle 170 kilogrammi antibiootikumi toimeainet, mis teeb 12 grammi toimeainet ühe kolmeaastase lapse kohta. 12 grammi on sama palju kui üks keskmise suurusega aedmaasikas või kaks kaheeurost münti.  

Kogu eluea vältel on 75-aastane inimene tarvitanud hinnanguliselt üle 400 grammi ehk peaaegu pool kilogrammi antibiootikume ja 90. eluaastaks keskmiselt üle 500 grammi. 

Antibiootikumikogused on hinnatud 2019. aasta retseptide pealt.

2019. aastal oli haigekassa kulu antibiootikumidele ilma täiendava ravimihüvitiseta 1 341 004 eurot ja koos täiendava ravimihüvitisega 1 453 474 eurot.