Jämesoolevähi sõeluuring aitab ennetada sageli esinevat vähki

JVS

Jämesoolevähk on tõsine haigus, mis ohustab nii naisi kui ka mehi. Jämesoolevähi sõeluuring on hea võimalus kontrollida oma tervist ja ennetada vähki. Sel aastal ootame sõeluuringule 1954., 1956., ja 1958. aastal sündinud ravikindlustatud inimesi.

Miks on jämesoolevähi sõeluuring vajalik?

Jämesoolevähk on  pahaloomuline kasvaja  jämesooles.  Jämesoolevähk areneb aeglaselt ning soolestiku esmaste muutuste avastamine sõeluuringu abil aitab raskele haigusele õigel ajal jälile saada ja alustada kaasaegse raviga.

Sõeluuring on mõeldud eelkõige ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele ja meestele vähi varaseks avastamiseks. Jämesoolevähk hakkab tekitama kaebuseid ja sümptomeid alles siis, kui ta on levinud juba kaugele ning siis on seda ravida juba oluliselt raskem.  Teadaolevalt haigestub Eestis aastas jämesoolevähki peaaegu 1000 inimest. Vähki saab ennetada või varases staadiumis avastada sõeluuringuga.

Mis on jämesoolevähi olulisemad riskifaktorid?

Kuna jämesoolevähk tekib aeglaselt, siis vanuse kasvades suureneb ka risk sellesse haigestuda.  Jämesoolevähi peamine riskifaktor on vanus - haigestumise risk suureneb oluliselt alates 50. eluaastast. 9 jämesoolevähi juhtumit 10st esineb inimestel, kes on vanemad kui 50 eluaastat.

Jämesoolevähk tabab 75% juhtudest inimesi, kellel puudub pärilik eelsoodumus. Üha enam uuringuid näitavad, et soolevähk on seotud tänapäevase toitumise ja elustiiliga. Riski tõstavad näiteks ülekaal, vähene liikumine, ebatervislik toitumine, suitsetamise ja alkoholi liigtarbimine. Seega on haiguse ennetamiseks oluline liikuv ja tervislik eluviis.

Kuidas sõeluuringul osaleda?

Uuringus saavad osaleda 60–69 aastased ravikindlustustatud inimesed iga kahe aasta tagant.

Sel aastal kutsume jämesoolevähi sõeluuringule 1954., 1956., ja 1958. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised.

 

Sõeluuringu sihtrühma kuuluvatele inimestele saadetakse tervisekontrolli kutse nende rahvastikuregistris esitatud aadressile ja patsiendiportaali www.digilugu.ee.  Uuringus osalemiseks ei pea tingimata kutset ootama. Sihtrühma kuuluvad inimesed võivad ka ise oma perearsti poole pöörduda ning avaldada soovi uuringus osaleda.

Uuringus osalemiseks on vaja külastada oma perearsti. Perearstilt või -õelt saab inimene väljaheitest peitvere proovi võtmiseks vajaliku proovinõu, kasutusjuhendi ning ümbriku testi laborisse saatmiseks. Testi teeb inimene kodus iseseisvalt-  see on lihtne, kiire ja ohutu. Testi saatmise postikulu on eelnevalt makstud, inimesele on sõeluuringul osalemine tasuta.  

Kui testi tulemused on korras, informeeritakse sellest ja saadetakse uus kutse jämesoolevähi sõeluuringus osalemiseks kahe aasta pärast.

Positiivse peitvere testi vastuse korral on vajalik teha jämesoole uuring (sõelkoloskoopia). Selle kohta edastatakse teavitus ja kutse külastada uuesti perearsti sõelkoloskoopia saatekirja.  Koloskoopia annab kõige kindlama vastuse võimaliku haiguse esinemise kohta. Sõelkoloskoopiat teostavad spetsiaalse koolituse läbinud kogenud ja pädevad arstid, et uuring oleks patsiendi jaoks võimalikult ohutu ja valutu.

2017. aastal osales jämesoolevähi sõeluuringus üle 17 000 inimese

Möödunud aasta sõeluuringu tulemuse näitavad, et uuring on Eestis väga vajalik sagedase vähi ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks. 2017. aastal osales jämesoolevähi sõeluuringus 17 127 inimest ja avastati mitmeid vähieelseid seisundeid ning ka jämesoole pahaloomulist kasvajat. Tänu varajasele avastamisele on suudetud ära hoida mitmel juhul kasvaja arenemine pahaloomuliseks ehk vähi teke.

Möödunud aastal nõustasid perearstid kokku 21 461 inimest, mis moodustas ligi poole kogu möödunud aasta sihtrühmast.

2017. aastal osales sõeluuringus 39 % mehi ja 61 % naisi. Kõige aktiivsemalt osalesid sõeluuringus Jõgeva maakonna inimesed.

2017. aastal analüüsiti sõeluuringu käigus 17 127 inimese proovimaterjali ning 826 (5%) juhul oli vajadus täiendavateks uuringuteks. Aasta jooksul teostati 695 koloskoopiat ehk soole uuringut ning avastati healoomulisi kasvajaid ligi 180 juhul.  Möödunud aastal sai ligi 50 inimest vähidiagnoosi ja nad suunati edasiseks raviks onkoloogi või kirurgi juurde.

Sel aastal oodatakse jämesoolevähi sõeluuringule 1954., 1956. ja 1958. aastal sündinud ravikindlustatud naisi ja mehi.

Meelespea:

  • Sel aastal oodatakse jämesoolevähi sõeluuringule 1954., 1956. ja 1958. aastal sündinud ravikindlustatud naisi ja mehi.
  • Sõeluuringus osalemiseks saadetakse kutse inimese rahvastikuregistris registreeritud aadressile ja patsiendiportaali www.digilugu.ee.
  • Sõeluuringus osalemine on vabatahtlik ja ravikindlustatud inimesele tasuta.
  • Sõeluuringus osalemiseks ei pea aga kutset ootama! Sihtrühma kuuluvad inimesed võivad ka ise oma perearsti või -õe poole pöörduda sooviga sõeluuringus osaleda.
  • Edasise info saamiseks tuleks pöörduda oma pereõe või -arsti poole.
  • Täiendavat infot jämesoolevähi sõeluuringu kohta saab lugeda haigekassa kodulehelt.