Hammaste tervis on oluline

hammaste tervis

Kena naeratus ja terved hambad on igale inimesele kindlasti olulised. Kuid hambahaiguste ennetamise lihtsaid reegleid me tihtipeale nii hästi ei tea, sest peamiselt pöördutaksegi hambaarsti juurde alles siis, kui hammas valutama hakkab.

Hambavalu ennetamiseks ja suutervise eest hoolt kandmiseks on olemas lihtsad nipid, mida oma igapäevastes harjumustes muuta. Kui algus on tehtud, siis edasi tulevad need tegevused juba loomulikult.

Joo vett ja toitu tervislikult

Kõik, mida sisse sööd ja jood, leiab esimese peatuspaiga suus. Bakterid, kes seal elavad, saavad energiat toiteainetest. Toimub happerünnak ning suu pH tase langeb ning mida madalam on pH, seda happelisem on keskkond suus. Mida tihedamini ja pikemalt on suu keskkond happeline, seda suurem on tõenäosus hambaaugu tekkeks. Seega, peale söögikorda on kõige õigem juua puhast kraani- või pudelivett, sest klaas vett on kiireim moodus tõsta oma sülje pH taset ning neutraliseerida suu keskkonda.

Tarbi suhkruid targalt

Vee joomine on üks lihtsamaid viise hoida oma suutervis kontrolli all.

 

Hammaste tervise hoidmiseks on oluline jälgida, mida ja millal Sa sööd. Suhkrud ja magusad joogid ei ole hammaste tervise seisukohalt keelatud, kui tarbid neid õigetel aegadel. Tarbi magusaid ja süsivesikuterikkaid ained kohe põhisöögikordade järel, mitte vahepalaks. Suhkrute tarbimisel tuleb meeles pidada, et hambaaugu tekkeks ei ole oluline söödud suhkrute kogus vaid söömise sagedus ja aeg. Ehk siis on kõige ohtlikum tarbida suhkruid söögikordade vahel, kus hambad kõige enam puhkust vajaksid. Pea meeles hoida toidukordade vahel kolm tundi pausi.

Jäta meelde!

Eriti halvasti mõjub hammastele suhkruga magustatud toidu või joogi tarbimine enne uinumist ning näksimine toidukordade vahel.

Hammaste pesu on oluline

Hammaste pesu vajadusest on ilmselt teadlikud kõik. Eriti oluline on, et hambapesust saaks harjumus juba lapseeas, siis on kindel, et see jätkub nii ka ülejäänud elu vältel. Väikelaste puhul tuleb lastele hambaharja tähendust juba varakult selgitada, hoides näiteks hambaharja suus ning lasta lapsel harjavaid liigutusi imiteerida. Loomulikult ei suuda väikelaps ise oma suud piisavalt puhtaks pesta seega on lapsevanema ülesandeks lapse hambad pärast ise üle pesta. Piimahammaste õige hooldus tagab ka jäävhammaste tervise!

Hambapesu meelespea  
 • Võta hambapesuks aega, pese hambaid kaks korda päevaks vähemalt 2 minutit;
 • Katsu peale hambapesu keelega hammaste pind üle, kui tunned, et hambapind ei ole ühtlaselt sile siis see on märk hambakatust, pese karedamad kohad uuesti üle, et kogu suu kenasti puhtaks saaks;
 • Kasuta Soft märgistusega hambaharja;
 • Vaheta oma hambaharja iga kolme kuu tagant;
 • Hoia hambaharja käes nagu pliiatsit ja harja hambaid 45 kraadise nurga alt;
 • Hambapesu lõppedes sülita üleliigne pasta suust välja, kuid ära loputa suud veega, las pasta jääb suhu pikemaks toimima.

Võimalus astuda tervete hammastega täiskasvanu ellu

Selleks, et hambad korraks püsiksid on peamine töö lapsevanemal, kes saab oma last suunata ning talle teadmisi suutervisest jagada. Lapsevanemad peaksid oma järeltulijatele selgeks tegema, et tervete hammastega täiskasvanuellu astumine aitab neil tulevikus esinevaid suutervisega seotud probleeme ennetada. Võimalus, mida kindlasti tasub tervete hammaste nimel kasutada, on vähemalt kord aastas hambaarsti külastamine, mida saab haigekassa lepingupartnerite juures teha tasuta, kuni lapse 19-aastaseks saamiseni.

Põhjused, miks hambaarstile enne 19-aastaseks saamist aeg kirja panna

 • Kord aastas hambaarsti juures kontrollis käies hoiad sa oma suutervisel silma peal ning tõenäosus katkisteks hammasteks on väiksem.
 • Kuni 19-aastaseks saamiseni maksab hammaste kontrolli ja ravi eest oma lepingupartnerite juures Eesti Haigekassa – Kasuta kindlasti võimalust.

Lisainfot laste hammaste tervise kohta ja muud põnevat suutervisest leiab ka leheküljelt www.suukool.ee. Lehe kaudu on võimalik ka suutervise spetsialisti kutsuda rääkima kooli.

Täiskasvanu võimalused täienesid

Alates sellest aastast saavad kõik täiskasvanud ravikindlustusega inimesed aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kus patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.

 • Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures.
 • Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda.
 • Teenuseosutajal on õigus patsiendilt küsida visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad).
 • Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel ning tagantjärele ei pea esitama ühtegi avaldust ega dokumenti.
 • Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.

Täiskasvanute hambaravihüvitis aitab noorel ka edaspidi hambad ilma suurte kuludeta korras hoida. Lisaks aitab hüvitis ka need inimesed regulaarsete hambaarsti külastusteni tagasi, kes pole seda ammu teinud.

Kui Su lapsel või Sul endal ei ole veel kindlat hambaarsti siis uuri haigekassa kodulehel (www.haigekassa.ee) olevalt kaardirakenduselt, kus asub Sulle lähim hambaarst, kellel on haigekassaga laste hambaravi või täiskasvanu hambaravi lepingi ning pane aeg kirja juba täna.