Ajakiri TervisEST 2021: vaatame oma harjumused üle!

Ajakiri TervisEST 2021

Hea lugeja!

Öeldakse, et harjumuses on jõud. Mina hakkasin kodukontoris õhtuti jooma kolmandat tassi kohvi. Spordisaalid olid kinni, varem energiat andnud trennirutiin jäi soiku ja nii tõi kohv väsimusele kiire leevenduse. Ühel hetkel see aga enam ei toiminud. Väsimus saabus lihtsalt tunni võrra hiljem, aga lajatas mitu korda jõulisemalt. Kohvitamisest oli omakorda saanud rutiin, millest oli raske loobuda isegi siis, kui ma enam selles kasu ei näinud.

Me kõik katsetame pisikesest peale erinevaid käitumisviise ja kujundame endale sobivatest harjumustest rutiini. Uuringute järgi on üle 40% meie igapäevastest tegevustest harjumused. Kui mõni neist on meile kahjulik, tuleks sellele asendus nuputada ja enda käitumist teadlikult treenida. Tean, see on alguses raske. Ise asendasin kohvi joomise õhtuse jalutuskäiguga ja kulus nädalaid, et nii mu aju kui ka keha seda enesestmõistetavana võtma hakkaks! Meie asi ongi ajule ise tervislikke valikuid õpetada. Muidu tulevad haigused kallale.

Selles ajakirjas me enam haigustest ja haigekassast ei räägi. See on üks meie sammudest uue harjumuse ‒ tervise hoidmise ‒ kujundamisel. Räägime tervisekassast, mis peab tähtsaks haiguste ennetust, tervise edendamist ja eluviise, mis meil kõigil kaua ja õnnelikult elada aitaksid. Ajakirjas räägib meie analüütika osakonna juht Kadri Haller-Kikkatalo uuringust, mis näitab, et ligi 80% meie ühisest ravirahast läheb 20% inimeste raviks. Näeme, et enamik haigustest, mis viiendikku haigetest vaevavad, on tegelikult suuresti ära hoitavad või vähemalt kontrollitavad. Ennetada saab neid eelkõige tervisliku toitumise ja elustiiliga. Kontroll on aga meie endi kätes. Alustada võiks näiteks sõeluuringutest, kuhu alates sellest aastast kutsume ka inimesi, kellel riiklik ravikindlustus puudub.

Usume vabadusse ja vastutusse. See pole meie majas ainult sõnakõlks, ütleb ajakirja kaanepildil kevadises pargis jooksev IT-juht Jüri-August Kirch, kes jutustab persooniloos värvikalt lapsepõlvest Lasnamäel ja enda tervislike harjumuste kujunemisest. Niisamuti usume tervisekassas inimeste endi tugevusse, et oma tervist hoida ja vajadusel oma igapäevased harjumused ümber treenida. Võib tunduda ehmatav, et 80% meie ühisest ravirahakotist läheb väikese osa inimeste raviks. Selle põhjus võib aga olla just see, mida me 40% oma päevast ehk just harjumuste kütkes teha tavatseme. Vaatame selle üle!

Heidi Kukk

Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist