Tervisekassa podcast: Kuidas saada reisil viibides arstiabi?

Saatejuht Sander Rajamäe, Saara Arulaane ja Tiina Toming. Foto: erakogu
Iga reisi jaoks, olgu see Eestis, Euroopas või väljaspool Euroopa Liitu, tasub teha ettevalmistusi. Üks väga oluline tähelepanu vajav teema on see, kuidas saada asukohariigis vajadusel arstiabi. Tervisekassa taskuhäälingu uues osas arutatakse, millised on reisimisega seotud terviseriskid ja kuidas neid ennetada, millist abi saab Euroopa ravikindluskaardi alusel ja miks on tarvis osta ka era reisikindlustus nii Euroopas kui ka kaugemal reisides.
Arsti ja väga aktiivse reisija Saara Arulaane sõnul tasub enne reisi mõelda, kas inimese tervis lubab tal reisida. „Eesti puhul on asi lihtsam, sest vahemaad on lühikesed ja terves riigis kehtib ühtne süsteem. Kui aga reisida mõnesse kaugemasse riiki, peab natukene rohkem oma tervise peale mõtlema ja kui on kahtlusi, tuleks seda arutada oma perearstiga või küsida nõu perearsti nõuandeliinilt,“ ütles Arulaane.
Seda eriti juhul, kui inimesel on mõni krooniline haigus – see ei tähenda, et reisimine on võimatu, kuid sellega kaasneb vajadus teha põhjalikumat eeltööd. Arvestada tuleks sihtkoha kliimaga, aga ka seal pakutavate tervishoiuteenustega. Mõnikord on inimesel vaja reisile kaasa võtta ravimeid ja selleks on oluline üle kontrollida, millised on reeglid ravimite üle piiri viimisel. Selle kontrollimiseks on kõige parem koht Ravimiameti koduleht, kus asub eraldi rubriik „Ravimitega reisimine“. Teatud riikides, nagu Hispaanias, Horvaatias, Kreekas, Leedus, Lätis, Poolas, Portugalis, Soomes ja Tšehhis, on Eesti kindlustatutel võimalik digiretsepti olemasolul osta endale väljakirjutatud ravimeid.
Teine oluline asi, millele reisimise eel tuleks tähelepanu pöörata, on vaktsiinid. „Seda eriti juhul, kui reisitakse Euroopast kaugemale. Meie elame rahulikus ja mõõdukas kliimas, kuid troopilises kliimas on elu hoopis teistsugune ja levivad ka erinevad haigused. Inimene saab esmase kodutöö ära teha, kasutades www.vaktsineeri.ee veebilehte, kus on välja toodud info selle kohta, millised vaktsiinid oleks mõistlik teha, kui plaanid minna konkreetsesse riiki. Teine väga hea veebileht on välisministeeriumi Reisi Targalt, kust on lisaks terviseteemadele võimalik leida ka muud infot, mis puudutab reisimist väljaspoole Eestit,“ selgitas Arulaane.
Euroopa ravikindlustuskaart on kindel kaaslane
Kui inimene plaanib reisida Euroopa Liidu riikides, tasub enne veenduda ka selles, kas tema Euroopa ravikindlustuskaart on kehtiv. Euroopa ravikindlustuskaart (EHIC) on oluline dokument, mis tagab ravikindlustatud inimesele vajamineva arstiabi, kui ta viibib ajutiselt mõnes teises Euroopa riigis. Kaardi ettenäitamisel osutatakse Euroopa Liidu liikmesriikide ravikindlustatutele nii Euroopa Liidus kui ka Ühendkuningriigis, Liechtensteinis, Norras, Islandil ja Šveitsis vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel nendes riikides elavate kindlustatud inimestega.
Tervisekassa Euroopa Liidu teenuste juht Tiina Toming selgitas, et Eesti inimestel on võimalik Euroopa ravikindlustuskaarti tellida riigiportaalist www.eesti.ee või saates digiallkirjastatud taotluse Tervisekassa e-posti aadressile. „Kui aga reis algab enne Euroopa ravikindlustuskaardi kättesaamist või kui inimene viibib mõnes Euroopa Liidu liikmesriigis ja tekib ootamatu vajadus arstiabi järele, kuid Euroopa ravikindlustuskaarti ei ole kaasas, on Tervisekassast võimalik tellida asendussertifikaat. Sarnaselt ravikindlustuskaardile on asendussertifikaati võimalik tellida riigiportaalist või e-posti teel.“
Miks on lisaks vajalik ka erakindlustus?
Toming juhtis tähelepanu ka sellele, et Euroopa ravikindlustuskaart ei pruugi katta kõiki kulutusi, mis võivad vajamineva arstiabiga kaasneda. „Eri riikides on vajamineva arstiabi saamiseks erinevad tingimused ja võimalused, sealhulgas omavastutustasud. Patsiendil tuleb maksta omavastutustasusid (visiiditasu, voodipäevatasu, ravimite omaosalustasu, tõlkekulud) asukohamaa hinnakirja alusel, mis võivad aga ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Lisaks ei kata Euroopa ravikindlustuskaart riikidevahelist transpordikulu ega eraarsti juures tehtud kulutusi,“ selgitas Toming.
Seetõttu on soovitatav sõlmida meditsiiniabi kaitsega reisikindlustusleping nii Euroopas kui ka väljaspool Euroopat Liitu reisides. Sõltuvalt kindlustusleppest katab erakindlustus üldjuhul ka need kulud, mida Tervisekassa ei kata.