Käimas on üle-eestiline täiskasvanute suutervise uuring
2018. aastal viidi haigekassa tellimusel läbi 3-, 6- ja 12-aastaste laste suutervise seisukorra uuring ning eelmisel aastal alustati sarnase uuringuga täiskasvanud elanikkonna hulgas. Uuringu lõplik raport valmib aastaks 2021.
Uuringu eesmärk on kirjeldada Eesti täiskasvanud elanikkonna suutervise seisundit ja harjumusi, et saada ülevaade nende suutervise olukorrast. Hetkel puudub Eestis kogu elanikkonda hõlmav suutervise statistika. Tervise Arengu Instituut tellib iga kahe aasta tagant rahavastiku tervisekäitumise uuringu, kus saadakse andmed ka suutervise käitumisest, kuid mitte objektiivsest suuõõne olukorrast. Haigekassa esmatasandi osakonna juhataja Külli Friedemanni sõnul annab selline uuring võimaluse planeerida täiskasvanute hambaravi- ja proteesihüvitise mahtu lähtuvalt inimeste reaalsest vajadusest ning arendada täiskasvanute hambaravi ennetustegevusi.
Suutervise uuringust oodatakse osa võtma inimesi alates 35. eluaastast. „Oodatud on eelkõige need, kes pole hambaarsti juures käinud aastaid või on seda rahapuudusel edasi lükanud,“ selgitas uuringu juht dr Riina Runnel Tartu Ülikooli hambaarstiteaduste instituudist. Runnel lisas, et kindlasti soovivad nad uuringul näha ka ravikindlustamata inimesi, kes täiskasvanute hambaravihüvitist kasutada ei saa.
Kõikidele uuringus osalejatele tehakse hammaste ja suuõõne tasuta läbivaatus (umbes 15 minutit) ning antakse kaasa kirjalik soovitus edasisest ravivajadusest. Samuti jagatakse uuritavatele soovitusi ja nõuandeid hammaste ja suutervise eest hoolitsemiseks. Raviprotseduure uuringu käigus ei tehta. Kõikidel uuringus osalejatel tuleb täita ka elektrooniline küsimustik suuhügieeni harjumuste ja suutervise kohta. Dr Runneli sõnul võimaldab selline lähenemine analüüsida inimese käitumise ja tagajärje seost.
Uuringusse kaasatakse kõik vanusegrupid alates 35. eluaastast (35–44, 45–54, 55–64, 65–74 ja 75+ aastat) ning kogutud andmete põhjal saadakse ülevaade kõigi vanusegruppide suutervise seisundist.
Uuring on üle-eestiline ning läbivaatused toimuvad kõikides Eesti maakondades ja suuremates keskustes. Kokku kaasatakse uuringusse 4250 uuritavat. Hammaste tasuta läbivaatusele on võimalik osaleda mai lõpuni.
Projekti raames saab oma suutervist kontrollida järgmistes kliinikutes:
SA Tartu Ülikooli Kliinikum, Stomatoloogia kliinik, Tartu
Lõuna-Eesti Kliinik OÜ, Põlva
Lääne-Tallinna Keskhaigla Hambaravikliinik, Tallinn
Läänemere Hambakliinik, Tallinn
Rakvere Hambapolikliinik OÜ, Rakvere
Koskineni Hambaravi OÜ, Haapsalu
Blendent OÜ, Mustla
Kuressaare Hambakliinik, Kuressaare
OÜ Heli Mikk Hambaravi, Kärdla
SA Otepää Tervisekeskus hambaravi, Otepää
AS Valga Haigla, Valga
Uku Hambaravi OÜ, Viljandi
Margarita Puusta Hambaravi OÜ, Rapla
Rae Hambaravi OÜ, Harjumaa, Kuusalu ja Jüri
Jannseni Hambaravi OÜ, Pärnu
Hambaravi Edent OÜ, Jõgeva
Suutervise uuringut teevad haigekassa tellimusel Eesti Hambaarstide Liit ja Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse instituut. Nii täiskasvanute kui ka laste suutervise uuringut on plaanis korrata iga viie aasta tagant.