Hambaravi eest on tänavu tasutud 40 miljonit eurot
Selle aasta 9 kuuga on haigekassa tasunud inimeste hambaravi eest üle 40 miljoni euro. Kõige rohkem panustati laste hambahaiguste ennetamisele ja ravile ning täiskasvanute hambaravi hüvitamisele.
Kui lastele on haigekassa lepingupartneri juures hambaravi tasuta, siis haigekassale on kulud suured. 9 kuu jooksul tasus haigekassa üle 18 miljoni euro ligi 126 000 lapse hambahaiguste ennetamise ja ravi eest ning 5 miljonit eurot 17 200 lapse ortodontia teenuse eest. Selle aasta 9 kuuga on hambaarsti juurde jõudnud 51,4 protsenti 3–19-aastastest lastest.
Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juht Külli Friedemann räägib, et haigekassa üheks prioriteediks on hambahaiguste ennetuses laste hõlmatuse suurendamine. „Mida varasemas eas alustada lapse õigete hügieeniharjumustega ja käia regulaarselt hambaarsti juures kontrollis, seda suurema tõenäosusega on meil tulevikus rohkem tervete hammastega lapsi“ sõnas Friedemann.
Täiskasvanute hambaravihüvitist on kasutanud oktoobri seisuga ligi 207 000 inimest rohkem kui 10 miljoni euro eest. Võrreldes eelmise aastaga on hüvitise kasutus kasvanud lausa 21%. Haigekassa hinnangul näitab see selgelt hambaravihüvitise vajalikkust. Hüvitist saab kasutada 328 hambakliinikus üle Eesti. Kõik hambaravi partnerid leiab haigekassa kaardilt.
Suurenenud on ka proteesihüvitise kasutamine. Haigekassa on 9 kuu jooksul tasunud ligi 31 000 inimese proteeside eest 5,5 miljoni eurot. Seda on 6% rohkem kui möödunud aasta samal perioodil.
Sellel aastal laiendas haigekassa tasuta hambaravi füüsilise ja vaimse puudega inimestele, kes ise ei saa oma suuhügieeni eest hoolt kanda. Nende inimeste hambaravi tasub haigekassa kogu ulatuses ehk hambaid saab tasuta ravida kogu elu. 9 kuu jooksul on tasuta hambaravi võimalust kasutanud 54 puudega inimest. „Tänavu on teenuse katsetamise aasta, aga me juba näeme, et hambaarstide huvi ja inimeste vajadus teenuse järgi on suur,“ kinnitas Friedemann. Füüsilise või vaimse puudega inimesele pakuvad tasuta hambaravi hetkel 141 hambakliinikut üle Eesti.
Hambaraviteenuseid kasutanud inimeste arv kasvab iga aastaga. Friedemanni hinnangul näitab aina sagedam hambaarstide külastatavus, et ennetustöö ja hambaravihüvitis on aidanud paljudel pöörduda kontrolli ja alustada vajadusel raviga.