Haigekassa toetab kümmet kaugteenuste näidisprojekti meeskonda
Kaugteenuste näidisprojektide konkursi esimese vooru taotlused on komisjoni poolt hinnatud ning haigekassa juhatus otsustas anda 10 000 euro suuruse toetuse kümne projekti meeskonnale, et nad saaksid oma ideid ja projektiplaane järgmise vooru jaoks edasi arendada.
Kaugteenuste arendamise projektijuhi Jaarika Järviste sõnul oli konkurss edukas. „Taotlusi laekus oodatust kindlasti rohkem. Kuna konkursile ootasime tervishoiu teenuse osutajaid, on rõõmustav näha, et nad mõistavad väga hästi, kui palju võimalusi kaugteenuste rakendamine tervishoiule pakub,“ avaldas ta.
Konkursi projektid keskenduvad tervisesüsteemi suurimatele arendusvajadustele: krooniliste haiguste ägenemiste ennetamisele, ravi järjepidevuse parandamisele ja vaimset tervist toetavate teenuste kättesaadavuse parandamisele. Järviste tõi välja ka mõned näited ideedest, mida osalejad ära teha soovivad. Näiteks oli hindamiskomisjoni laual perearstikeskusega kiiresti kontakti saamine, krooniliste haiguste järjepidev jälgimine, vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamine ning kodulähedase terviseabi tagamine.
Konkursile pääsemiseks laekus 35 taotlust, millest läks hindamisele 33. Hindajaks oli laiapõhjaline komisjon, kus lisaks haigekassale ja sotsiaalministeeriumile olid esindatud ka Eesti Nooremarstide Ühendus, Patsientide Liit, Eesti Puuetega Inimeste Koda, teadusasutused ning innovatsiooni- ja tervisesüsteemi eksperdid. Haigekassa juhatuse liige Karl-Henrik Peterson sõnas komisjoni esimehena, et projektidelt võib kindlasti oodata suurt mõju. „Leidus nii ambitsioonikamaid ja keerukamaid kui ka selgemini piiritletud lahendustega ettepanekuid. Kõiki ideid, mis toetust vääriks, pole rahaliste piiride tõttu paraku võimalik toetada. Komisjon jõudis siiski paremuse osas konsensusele ning nüüd ootame meeskondadelt projektide julget edasiarendust,“ sõnas Peterson.
Edasijõudnud kümnel meeskonnal on aega projekti kallal töötada kuni teise vooru taotluse esitamiseni, mille tähtaeg on 1. aprillil. Sealt edasi jaguneb teine voor veel omakorda kaheks etapiks: kuni 9 kuud kestab kaugteenusmudeli ettevalmistamine ning sellele järgneb alates 2022. aasta 1. jaanuarist mudeli kasutuselevõtt. Viimane etapp vältab läbi aasta 12 kuud.
Haigekassa alustas kaugteenuste arendamisega 2020. aasta alguses. Selle eesmärk on parandada ravi kättesaadavust, järjepidevust ja kvaliteeti ning toetada patsienti oma tervise eest hoolitsemisel. Tänaseks rahastab haigekassa kaugteenustena nii kaugvastuvõtte kui ka -teraapiaid.
Kaugteenuste näidisprojektide konkursi eesmärk on kiirendada kaugteenuste kasutuselevõttu tervisesüsteemis. Näidisprojekte rahastatakse haigekassa innovatsioonifondist ja konkursi eelarve on orienteeruvalt üks miljon eurot. Näidisprojektid viiakse ellu aastatel 2021-2022.
Loe lähemalt kaugteenuste näidisprojektide konkursist!