Diabeetikute sensorravi kättesaadavus on oluliselt paranenud
Sellest aastast saavad ravikindlustatud, kes põevad esimese tüübi diabeeti, 90% soodustusega glükoosisensoreid ja saatjaid, mis edastavad veresuhkru näidu otse inimese nutitelefoni. Tänavu 9 kuuga on tervisekassa diabeeti põdevate inimeste ravi toetanud enam kui 32 miljoni euro eest.
Kuigi diabeet ei ole ravitav, on seda võimalik tõhusalt kontrolli all hoida tänu ravimitele ja meditsiiniseadmetele, mida tervisekassa inimestel soetada aitab. Näiteks rahastab tervisekassa peale ravimite ka selliseid tarvikuid nagu glükomeetri testribasid, nõelu, lantsette, lisaks 1. tüüpi diabeediga patsientidele sensor- ja pumpravi tarvikuid.
„Erinevaid diabeeditarvikuid on tervisekassa selle aasta 9 kuuga hüvitanud 42 808 inimesele enam kui 6,2 miljoni euro eest,“ kinnitab tervisekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Kärt Veliste. See moodustab üle poole meditsiiniseadmete eelarvest.
Sellel aastal on märkimisväärselt paranenud diabeetikutele veresuhkru kontrolliks vajalike seadmete kättesaadavus. Veliste sõnul on pideva glükoosimonitooringu süsteemid nüüd kättesaadavad kõigile 1. tüüpi diabeediga patsientidele, kelle vastava raviotsuse on teinud endokrinoloog või lastearst. „Selle aasta 9 kuuga kasutab pideva glükoosimonitooringu süsteeme ca 2660 inimest, mida on võrreldes mullu sama perioodiga ligi neli korda rohkem. Sensorravi kulu on kasvanud 1,47 miljoni euro võrra,“ selgitas Veliste.
Sellest aastast rahastab tervisekassa 1.tüüpi diabeediga lastele ka insuliinivaeguse ennetamiseks vere β-ketooni testribasid ning hooldusvahendeid pump- või sensorravi hõlbustamiseks.
Eesti Diabeediliidu juhataja pr. Ulvi Tammer-Jäätese sõnul on diabeetikute abivahendite kättesaadavus aasta-aastalt paranenud. „Loodame jätkuvalt, et diabeetikute abivahendid, nagu pumpravi, muutuvad peagi kättesaadavaks ka täiskasvanutele,“ ütles Tammer-Jäätese.
Eesti Haigekassa nõukogu tegi hiljuti tervise- ja tööministrile ettepaneku, millega soovitakse võimaldada alates 1. jaanuarist soodustusega pumpravi kuni 26-aastaseks saamiseni. See on väga oluline muudatus oma tervise eest hoolivatele noortele, et nad saaksid lapseeas alustatud pumpravi jätkata. Samuti toetab otsus neid 19-25 aastaseid noori, kes kasutavad glükoosimonitooringu süsteeme, kuid nendest üksi jääb veresuhkru kontroll puudulikuks.
„Muudatuse ettepaneku eesmärk on laiendada pumpravi rahastust 1. tüüpi diabeediga noortele, kellel pumpravi aitab tagada veresuhkru kontrolli täiskasvanuellu astumisel. Seeläbi võimaldatakse ka pumpraviks vajalike diabeeditarvikute – infusioonivahendite, reservuaaride, pideva glükoosimonitooringu komplektide ja glükoosisensorite rahastus,“ lisas Veliste.
14. novembril tähistatakse maailma diabeedipäeva. Eesti Diabeediliit tähistab sel päeval ka oma 30. aastapäeva Kadrioru kunstimuuseumis. Tänuüritusel antakse tervisekassale üle auhind, tänutäheks diabeetikute hüvanguks tehtud töö eest.