E-konsultatsiooni teenuse KKK
E-konsultatsiooni teenuse abil on perearstil võimalik tervise infosüsteemi (TIS) kaudu konsulteerida eriarstidega oma patsiendi diagnoosi täpsustamiseks ning ravi määramiseks. Perearst konsulteerib eriarstiga ja koostab nõuetekohase digisaatekirja e-konsultatsioonile. Perearst saadab saatekirja tervise infosüsteemi kaudu enda valitud e-konsultatsiooni osutajale. Eriarst tutvub saatekirja sisuga, teeb otsuse ja koostab nõuetekohase saatekirjavastuse, mille saadab infosüsteemi vahendusel perearstile. Vastus peab olema koostatud nelja tööpäeva jooksul alates e-konsultatsiooni saatekirja TIS-i saatmisest. Edaspidine perearsti tegevus sõltub saatekirja vastusest.
E-konsultatsiooni rahastamine ning saatekirja ja vastuse nõuded on kokkulepitud järgmistel erialadel:
- allergoloogia-immunoloogia
- endokrinoloogia
- gastroenteroloogia
- hematoloogia
- kardiolooogia
- neuroloogia
- onkoloogia
- ortopeedia
- otorinolarüngoloogia
- pediaatria
- pulmonoloogia
- reumatoloogia
- uroloogia
- nefroloogia
- psühhiaatria
- sisearst
- günekoloogia
- veresoontekirurgia
- valuravi
- taastusravi
- dermatoveneroloogia
- lastepsühhiaatria
- androloogia
- üldkirurgia
- infektsionist
- meditsiinigeneetika
- neurokirurgia
- suu-näo-ja lõualuukirurgia
- lastekirurgia
Kui perearsti tarkvaras on ressursside värskendamine tehtud, kuvatakse perearstile valitud erialal e-konsultatsiooni pakkuvad tervishoiuteenust osutavad asutused. Selleks peab perearst oma töölaual ressursse uuendama iga tööpäeva alguses.
Teenusega liidestumisel soovitame valida tarkvara, mis võimaldab e-konsultatsiooni teenuse osutamist ja pöörduda selle tootja poole.
Kui perearst jõudis otsusele, et vastuvõtule saabunud patsient vajab e-konsultatsiooni, peab ta hindama, kas patsiendi seisund vastab e-konsultatsioonile suunamise tingimustele. Tingimuste kirjeldused on leitavad siit: „Kindlustatud isikult tasu maksmise kohustuse Eesti Haigekassa poolt üle võtmise kord ja tervishoiuteenuse osutajatele makstava tasu arvutamise metoodika“
Lisad 19–23, 27–29, 31–38, 40, 42–45, 47, 50 ja 52–57.
E-konsultatsiooni saatekiri peab olema täidetud piisavalt põhjalikult, et see annaks eriarstile tervikpildi patsiendi tervisemurest. Selgelt tuleks kirjeldada suunamise põhjus ja e-konsultatsiooni küsimise eesmärk. Vältida tuleks asjakohatuid uuringuid jms infot.
Tervisekassa tasub perearstile AINULT nõuetekohaselt osutatud e-konsultatsiooni ja e-vastuvõtu eest. Kõigil juhtudel peab eriarst koostama saatekirja vastuse ning edastama selle TIS-i nelja tööpäeva jooksul. Vastuseta e-konsultatsioonide eest tasuma ei pea.
Täna peab perearst pärima vastuseid ükshaaval patsiendi haigusloo juurest. Kahjuks hetkel puudub automaatne päring, mis tooks töölauale kõik värsked vastused.
Patsiendi terviseprobleemist lähtuvalt valib perearst soovitud eriala ja teenuse osutaja ASUTUSE, kellelt soovitakse konsultatsiooni saada. Nimeliselt arstile saata ei saa.
Kui perearst võtab otsuse vastu, et vajab teisest arvamust eriarstilt, koostab ta saatekirja e-konsultatsioonile. Kui eriarstiabi osutaja omakorda otsustab, et patsient tuleb kutsuda vastuvõtule, võtab ta patsiendiga ise ühendust ja lepib vastuvõtuaja kokku ning broneerib sobiva aja. Perearst peab veenduma, et patsiendi kontaktandmed on õiged, vajadusel täpsustab neid ja informeerib patsienti (vajadusel eestkostjat, pereliikmeid), et temaga võidakse järgneva nelja tööpäeva jooksul eriarsti vastuvõtuaja kokkuleppimiseks ühendust võtta.
Tervisekassa rahastab teenust tegevusfondi vahenditest. Eriarstiabi osutaja esitab e-konsultatsiooni teenuse osutamise kohta arve perearstile. Perearst omakorda esitab teenuse eest tasumiseks arve EHK-sse. Tervisekassa tasub nõuetekohaselt osutatud e-konsultatsiooni ja e-vastuvõtu eest.
Täiendatav infot saab nii oma Tervisekassa poolselt halduril või Tervisekassa ja tervishoiuteenuse osutaja kodulehelt.
Patsient näeb terviseportaalis e-konsultatsioonile suunamise saatekirju „Kehtivad saatekirjad“ ja vastuseid „Saatekirjade vastused“ rubriigis.