Terviseminut: miks mehed arsti juures ei taha käia?
Arsti juurde minekut seostatakse tihti haiguse või mõne muu tervisemurega, kuid tegelikult on arstil käimine vajalik, et vältida soovimatuid terviseprobleeme. Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juhataja dr Margus Punab selgitab Terviseminuti loengus, miks mehed arsti juures käia ei taha.
Meestele on kohustuslikku arsti juures käimist kooliprogrammis vähem selgitatud kui naistele. See soodustab meeste seas hirmude teket, mis omakorda võib mõjutada nende enesehinnangut. Näiteks kardetakse, et ollakse tõsiselt haiged või et arst teeb mingisugust valusat testi.
Mehi ohustavad terviseriskidest kõige enam ülekaal, mis soodustab südame- ja veresoonkonna haiguste teket. Eestis on 61 protsenti meestest vanuses 16–64 ülekaalulised ja 21 protsenti rasvunud. 2018. aastal vajas südame- ja veresoonkonna haiguste ravi 126 000 meest, kellest suurem osa olid vanuses 60+.
Punab soovitab meestel esimest korda meestearsti külastada puberteedi lõpul vanuses 16–20. Teine käik võiks jääda mehe kehalise võimekkuse tippu ehk vanusevahemikku 30–45, kus on võimalikke terviseprobleeme kergem tuvastada. Vanuses 50+ tuleks käia regulaarselt eesnäärme kontrollis.
Kümne aastaga on perearsti külastanud meeste arv kasvanud 7 protsenti. Arsti juures käigud sagenevad vanuse suurenedes. Kõige vähem külastavad arsti mehed vanuses 20–39, millest järeldub, et kaebusteta arsti poole ei pöörduta.
Selles vanuses on oluline jälgida vererõhku, kolesteroolitaset ja veresuhkrut. Lisaks sellele, et mehed ei pööra piisavalt tähelepanu tekkinud tervisemuredele, esineb meeste seas ka riskikäitumist rohkem kui naiste seas.
2018. aasta seisuga elavad mehed tervena 74% oma elust
2018. aasta seisuga elavad mehed tervena 74 protsenti oma elust ehk 54,5 aastat, seevastu naised 59 aastat. Regulaarse tervisekontrollis käimisega on võimalik oma seniseid harjumusi ümber kujundada ja tagada parem elukvaliteet ka kõrgemas eas.
Terviseprobleemide ennetamiseks on oluline tegeleda aktiivselt tervisespordiga, jälgida teadlikult oma toitumist ning hoida kodu- ja tööelu tasakaalus. Erinevate tervisemurede tekkimisel peab esimese asjana võtma ühendust oma perearstiga.