Nõuandeid tuberkuloosiga toime tulemiseks saab patsiendijuhendist
Ehkki tuberkuloos ei ole näiliselt enam nii aktuaalne haigus kui see oli eelmisel või üle-eelmisel sajandil, ei ole see siiski kuskile kadunud. 2017. aastal oli Eestis 146 esmakordset põdejat ning iga 100 000 inimese kohta 13,3 haigestunut. Ekslikult arvatakse, et tuberkuloosi võivad haigestuda vaid halval elujärjel inimesed – tegelikult ohustab see kõiki.
Haigus võib avalduda aastaid hiljem
Tuberkuloos on õhu kaudu leviv nakkushaigus, mida põhjustab bakter Mycobacterium tuberculosis. Haigestuda võib nii kohe pärast nakatumist kui ka mitmeid aastaid hiljem. Organismis olevad eluvõimelised tuberkuloosibakterid hakkavad paljunema kui bakterist nakatunud inimese immuunsüsteem oluliselt nõrgeneb (näiteks HIV-nakkuse või mõne muu haiguse tõttu). Alles siis tekivad tuberkuloosile omased haigussümptomid ning nakatunu võib levitada tuberkuloosibaktereid teistele. Seega mängib tuberkuloosi haigestumise juures olulist rolli inimese organismi üldseisund: haigestumist soodustab vaegtoitumus, vaimne ülepinge, alkoholism, narkomaania, kroonilised haigused, immuunpuudulikkus (sh HIV-nakkus).
Arsti määratud ravi tuleb täita täpselt
Enamasti kahjustab tuberkuloos kopse, kuigi võib avalduda ka teistes elundites. Seetõttu on tuberkuloosi sagedaseim sümptom üle kahe nädala kestev köha, vere sisaldumine rögas ja valu rindkeres. Lisaks võivad esineda ka üldised sümptomid, nagu nõrkus, isu- ja kehakaalu langus, palavik, öine higistamine ja külmavärinad.
Tuberkuloosikahtluse korral tuleb pöörduda pere- või kopsuarsti vastuvõtule.
Tuberkuloos on peaaegu alati ravitav, kuid tervenemiseks tuleb täpselt läbida kogu raviarsti määratud ravikuur. See on äärmiselt oluline, et vältida tuberkuloosibakteri ravimresistentseks kujunemist ehk olukorda, kus bakter ei allu enam ravimite toimele. Ravi alustatakse üldiselt haiglas, kus patsient võtab ravimeid iga päev arsti või õe juuresolekul. Seda nimetatakse otseselt kontrollitavaks raviks (ehk OKR meetodiks). Kui bakter allub ravimitele, paraneb haige enesetunne tavaliselt juba mõne nädalaga. Sageli ei ole haigestunu siis enam ka nakkusohtlik ning võib jätkata ravi kodus. See ei tähenda aga kindlasti ravi osas hooletumaks muutumist. Tuleb meeles pidada, et paljunemisvõimelised tuberkuloositekitajad säilivad organismis veel mõnda aega varjatult, mistõttu tuleb arsti määratud ravi väga hoolikalt jätkata, isegi kui patsient tunneb end juba tervena. Täielik paranemine võtab aega 6–9 kuud. Olenemata ravikindlustuse olemasolust on Eestis kõik tuberkuloosiravimid patsiendile tasuta.
Paranemisele saab ise kaasa aidata
Nagu väga paljude haiguste puhul, on lisaks ravimite võtmisele võimalik oma tervenemisele ise kaasa aidata ka elustiili korrigeerimisega. Loobuda tuleks tervist kahjustavatest teguritest, näiteks võib suitsetamine aeglustada paranemist ja alkoholi tarvitamine põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid. Süüa võib kõiki toite – täisväärtuslik toitumine aitab paranemisele kaasa. Et tuberkuloos on äärmiselt nakkav ja on ohtlik ka ümbritsevatele inimestele, peaks haige nende kaitseks köhima nii, et pea on kõrvale pööratud ning suu on kaetud käe ja pabertaskurätikuga.
Lisaks on haigestunuga kontaktis olnud inimestel soovituslik pöörduda arsti juurde kontrolli. Ka neile on Eestis kõik tuberkuloosiuuringud tasuta, sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Vajadusel määratakse neile ennetuslik ravi.
Kust saada usaldusväärset lisainfot?
Haigestunud inimestele ja nende lähedastele on valdkonna eksperdid koos haigust põdenud inimestega koostatud patsiendijuhend „Kopsu- ja kopsuvälise tuberkuloosi käsitlus“. See on mõeldud just patsiendile ja tema lähedastele paremaks haigusega toimetulekuks. Juhend annab ülevaate tuberkuloosi olemusest, selle diagnoosimiseks vajalikest uuringutest, ravist ning sisaldab ka nõuandeid igapäevaelu korraldamiseks ravi ajal. Juhendist leiab ka tervishoiuasutuste loetelu, kuhu on tuberkuloosi kahtluse korral võimalik tasuta ja ilma perearsti saatekirjata uuringutele minna.
- Patsiendijuhendiga saab tutvuda siin.