Kuidas Tervisekassa rahastusel iseseisvalt õendusabi pakkuda

Iseseisev õde

Tervishoiukõrgkooli lõpetanud teotahtelised noored õed on avaldanud soovi alustada õendusabi pakkumisega. Iseseisvalt õendusabi pakkumiseks Tervisekassa rahastusel on vaja aga täita rida kriteeriume.

Töökogemus on kõige alus

Eesti Õdede Liit soovitab igal alustaval õendusettevõtjal kõigepealt koguda töökogemust. Selleks et iseseisvalt teenust pakkuda, on seaduse järgi vaja pärast õena kõrghariduse omandamist omada vähemalt kaheaastast töökogemust. Tihti mõeldakse, et kõrgkooli kõrvalt on juba abiõena tööl käidud ja see läheb töökogemusena arvesse. Kogemusena küll, aga iseseisev töö eeldab töökogemust õe, mitte abiõena. Alles õena töötades tajutakse tegelikku vastutust, mis kaasneb iseseisva teenuse osutamisega. Haiglas või perearstikeskuses kinnistatakse vajalikud töövõtted ja oskused. 

Eelnev töökogemus annab põhjaliku arusaamise tervishoiusüsteemist ja -korraldusest ning kinnistab teadmisi õigusaktidest ja oma rollist teenuse jätkusuutlikkuse tagamisel. Vähemalt kaks aastat õena töötamist valmistab ette vastutuseks, mis ootab ettevõtjat, kes peab tagama nii personali olemasolu kui ka teenuse kvaliteedi. Ettevõtja peab arvestama tööõiguse, vastutuskindlustuse ja raamatupidamise nõuetega.

Ettevõtte loomine on kindlasti põnev ja ettevõtlikud õed on väga oodatud. Meeles tuleb aga pidada, et just töökogemus õena tagab loodava õendusettevõtte ja -teenuse kvaliteedi. Õe-ettevõtja tee valivad eelkõige õed, kes on mõni aeg juba tervishoius töötanud, kuid kes tunnevad, et tahavad pakkuda enamat, kui see on olnud senini võimalik, või kes tabavad ära valdkonna/piirkonna, kuhu õe teenus pole veel piisavas mahus jõudnud. 

Ettevõtlus

Vastavalt tervishoiuteenuste korraldamise seaduse paragrahvile 25 võib iseseisvalt õendusabi osutada tegevusloaga äriühing, sihtasutus või füüsilisest isikust ettevõtja. Ettevõtlusega alustamiseks peab tulevane ettevõtjast õendusteenuse osutaja endale selgeks tegema, mis tingimused ja nõuded on ettevõtte juhtimisele ja omanikuks olemisele. Lisaks õendusabi osutamisele tuleb näiteks tagada andmekaitsereeglite järgimine, raamatupidamine, varade ja lao haldus, korrektne jäätmekäitlus jne; tööõigusaktide kohaselt tuleb sõlmida töötajatega lepinguid ning järgida personalitöö reegleid.

Õendusabi osutamiseks on vaja registreerida ettevõte ja seejärel tuleb taotleda tegevusluba. Ettevõtjana õnnestuvad need, kes on innukad ja korrektsed ning kellele meeldib olla n-ö asjaajaja, kuid kes ei unusta eesmärki, miks ettevõtjaks üldse hakati. See, miks soovitakse ettevõtja olla, peab olema väga selge, sest vastasel juhul on läbipõlemine kiire. Iga ettevõtjat võivad tabada ootamatused ning kasuks tuleb hea kriisiolukorras tegutsemise oskus. Oluline on teadvustada juba teele asudes, et iseseisva tegutseja ees on palju väljakutseid ja ettevõtte juhi vastutus on suurem kui palgatöötajal. Näiteks on ettevõtte juhi ülesanne leida ka vajalikud asendused. 

Õdedest ettevõtjaid on meil juba tublisti. Peamine on osata küsida abi ja nõu nendelt, kelle on valdkonnas pikem kogemus. Kindlasti on valmis oma abi pakkuma nii Tervisekassa kui ka Terviseamet, sest nendel on samuti huvi, et head teenusepakkujad ei kaoks, vaid muutuksid tugevamaks. 

Just töökogemus õena on see, mis tagab õendusteenuse kvaliteedi ja teenuse parema korralduse.

Tegevusluba

Tervishoiuteenuse osutamiseks peab igal tervishoiuasutusel olema tegevusluba, mille väljastab ja mille üle teeb järelevalvet Terviseamet. Tegevusloa saamiseks peab teenuseosutajal olema vastava eriala kvalifikatsioon, immuniseerimise tunnistus ning läbitud ka vajalikud täienduskoolitused. Samuti peavad olema täidetud nõuded nii ruumidele, aparatuurile, töövahenditele kui ka ravimitele.

Täpsem info tegevusloa taotlemise ja nõuete kohta asub Terviseameti kodulehel.

Tegevusloa taotlemiseks tuleb veenduda, et kõik vajalikud ettevalmistused on tehtud: teil on olemas nii ruum, vahendid kui ka pädevad õed, kes teenust pakkuma asuvad. Lisaks arvutile peab olema ka tarkvara, mis võimaldab õendusabi nõuetekohaselt dokumenteerida ning edastada epikriise tervise infosüsteemi (TIS). Lisaks on võimalus teatud juhtudel pöörduda Tervisekassa poole sooviga sõlmida teenusleping või siis osaleda osutatava teenuse riigihankel (nt koduõendus).

Tervisekassa leping

Kui ettevõtlikul õel on tehtud ettevõte ja saadud tegevusluba, võib tegevusloal märgitud teenust kohe hakata osutama patsiendile tasulisena. See tähendab, et patsient tasub ise teenuse eest kirjapandud hinnakirja alusel ja ulatuses. Tervisekassa võtab teenuste eest tasumise üle siis, kui teenuse osutaja on saanud Tervisekassa lepingupartneriks. Näiteks riigi poolt rahastatava koduõenduse pakkumiseks korraldab Tervisekassa iga nelja aasta tagant riigihanke, kuhu saab esitada nõuetekohase pakkumise. Järgmine hange toimub juba 2025. aasta alguses.

Lisaks on võimalik koduõendusteenust osutama hakata üld- ja/või erihooldekodus või koostöös mõne tervisekeskusega. Kui ettevõte on hooldekodu või tervisekeskuse koostööpartner, sõlmib Tervisekassa ravi rahastamise lepingu otse koduõendust pakkuva ettevõttega. Tõenduseks on asutuste koostööleping.

Lisaks koduõendusele on õdedel võimalik osutada veel eraldi ambulatoorset õe/eriõe vastuvõtuteenust. Koolitervishoiuteenus on siinkohal hea näide. Kui ettevõte on saavutanud kokkuleppe kas kooli või kohaliku omavalitsusega, kes tagab õendusabi osutamiseks ruumid ja toetab tegevusloa saamist, siis on võimalik pöörduda teenuslepingu saamiseks Tervisekassa poole. 

Praegu Tervisekassa eriõe teenust eraldi ei hangi ja see kuulub eriarstiabi rahastuslepingu sisse. Eriõe teenuse osutamiseks on seega vajalik, et asutusel oleks eriarstiabi tegevusloa alusel leping Tervisekassaga ning lisaks ka iseseisvalt õendusabi osutamise tegevusluba. 

Tervisekassa rahastuse puudumine ei takista tasuliselt (erameditsiiniteenusena) tervishoiuteenuse osutamist, kui kõik nõuded teenuse osutamiseks on täidetud ning tegevusluba saadud. 

Alustava õendusettevõtja ABC

  • Veendu, et oled pärast kõrgkooli lõpetamist õena töötanud vähemalt kaks aastat.

  • Mõtle läbi, kas oled valmis suuremaks vastuseks ja mitmesugusteks ootamatusteks.

  • Registreeri ettevõte.

  • Taotle Terviseametist tegevusluba. Selleks vajad erialast kvalifikatsiooni, immuniseerimise tunnistust ning 120 tunni mahus täienduskoolituste läbimist. Samuti peavad olema täidetud erinevad nõuded nii ruumidele, aparatuurile, töövahenditele kui ka ravimitele.

  • Hangi tarkvara, mis võimaldab õendusabi nõuetekohaselt dokumenteerida ning edastada epikriise tervise infosüsteemi (TISi).