Tervisekassa laiendas 2025. aastal rahastatavate ravimite nimekirja

Alates 1. jaanuarist rahastab Tervisekassa uusi haigla- ja retseptiravimeid, mis parandavad ravivõimalusi mitmete raskete ja haruldaste haiguste korral. 2025. aastal kujuneb Tervisekassa haigla- ja retseptiravimite eelarveks ligi 340 miljonit eurot.

Ühe olulise muudatusena lisandus rahastatavate ravimite hulka mitteopereeritava või metastaatilise HER2-positiivse rinnavähi raviks kasutatav ravim Enhertu. See on mõeldud täiskasvanud patsientidele, kes on eelnevalt saanud ühe HER2-vastase ravikuuri. „Eestis on ligemale 30 patsienti, kes ravimit vajavad ja seni on patsientide ravimisel kasutatud alternatiivset ravimit Kadcyla. Soodusnimekirja lisanduv Enhertu pikendab patsientide elumust ja parandab nende elukvaliteeti suuremal määral,“ rääkis Tervisekassa ravimite hüvitamise teenusejuht Getter Hark. Esimesel aastal on ravi maksumus Tervisekassale ligemale 1,2 miljonit eurot.

Teise olulise vähiravimina rahastatakse emakakaelavähi raviks mõeldud ravimit nimega Jemperli, mis aitab aastas kokku 23 patsienti, vähendades surma riski 68% võrreldes keemiaraviga (kolme aasta jooksul tehtud uuringu andmetel). „Samuti on uuel aastal agressiivse lümfoomi raviks olemas ravim Columvi, mis pakub kergendust kokku kaheksale patsiendile. Lisaks eeltoodule lisame tervishoiuteenuste loetellu ravimeid kopsu- ja söögitoruvähi ning müeloidleukeemia raviks. Aastane kogukulu nendele ravimitele on hinnanguliselt kaks miljonit eurot,“ selgitas Hark.

Sellel aastal laienevad ka harvikhaiguste ravivõimalused, tuues märkimisväärset leevendust neile, kelle jaoks senised ravivõimalused olid piiratud. „Hüpofosfataasia on lapseeas avalduv raske geneetiline haigus, mis mõjub laastavalt luudele ja organismi üldisele arengule. Uus ravim Strensiq aitab oluliselt parandada nende laste elukvaliteeti. Samuti lisandub nimekirja ravim Givlaari, mis pakub leevendust maksaporfüüriaga patsientidele. See haruldane haigus võib põhjustada eluohtlikke haigushooge, kuid tänu ravimile saab patsient vältida raskemaid tagajärgi. Lisaks rahastame nüüd ravimit Idefirix neerusiirdamise edukuse suurendamiseks kõrgelt sensibiliseeritud patsientidel ja ravim võimaldab ennetada eluohtlikke äratõukereaktsioone,“ lisas Hark.  Kokku kulub Tervisekassa eelarvest neile kolmele ravimile veidi üle miljoni euro aastas.   

Uuendused kehtivad ka mitmes muus valdkonnas. Näiteks raskete infektsioonide puhul, kus tavalised antibiootikumid enam ei toimi, on uute reservantibiootikumide kättesaadavus kriitilise tähtsusega. „Multiresistentsete mikroobide poolt põhjustatud infektsioonid on kasvav probleem ka Eestis. Sellest aastast lisandunud ravivõimalused mitme nii-öelda viimase valiku antibiootikumi näol annavad arstidele paremad võimalused, kui muud variandid on ammendunud,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla vanemarst, infektsioonitalituse juhataja dr Mait Altmets.

„Samuti võtame kasutusele atropiini silmatilgad, mis aitavad pidurdada lühinägelikkuse progresseerumist. Lühinägevus on oluline riskitegur mitme silmanägemist pöördumatult kahjustava haiguse korral, sh maakuli müoopiline degeneratsioon, võrkkesta irdumine, glaukoom ja katarakt, mis võivad viia pöördumatu nägemislanguse ja isegi pimeduseni. Ravim on oluline meede eriti noorte patsientide puhul, keda on esimesel aastal hinnanguliselt 100. Ravi lisakulu on 160 000 eurot aastas, kuid pikaajaline kasu on märkimisväärne," ütles Tervisekassa spetsialist.

Soodusravimite loetellu lisandus oluline täiendus ka alkaptonuuria raviks. Alkaptonuuria on haruldane, progresseeruv ja pöördumatu geneetiline ainevahetushaigus, mille tõttu kujuneb patsientidel elu jooksul välja krooniline liigesevalu ja -põletik, vähendades oluliselt patsientide elukvaliteeti. Ravimit Orfadin vajab kuni viis patsienti ja kulu Tervisekassale on 35 000 eurot aastas. Samuti lisandub uusi ravivalikuid aktiivse luupusnefriidi, eesnäärmevähi, glaukoomi ja hemofiilia raviks. Need muudatused võimaldavad pakkuda paremat ravi suuremale hulgale patsientidele ja parandada oluliselt nende elukvaliteeti.