Aprillis alustatakse kõhuaordi aneurüsmi varajase avastamise pilootprojektiga

Foto: pildipank
Tänavu alustatakse Eestis esmakordselt kõhuaordi aneurüsmi ehk kõhu tuiksoone laiendi (inglise keeles abdominal aortic aneurysm – AAA) sõeluuringu pilootprojekti, mille eesmärk on haiguse varajane avastamine. Pilootprojektiga alustatakse Eesti kahes suuremas veresoontekirurgia keskuses – SA Tartu Ülikooli Kliinikumis ja SA Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Pilootprojektis on juhuvalimi alusel osalema oodatud 1000 65-aastast meest, kes elavad Tartus, Tartumaal, Tallinnas ja Harjumaal.
Kõhuaordi aneurüsm on südame- ja veresoonkonna haigus, mida iseloomustab kõhuaordi diameetri lokaalne suurenemine 30 mm või enam. Haiguse süvenemisel ja hilinenud kirurgilise ravi korral võib kõhuaort rebeneda, mistõttu on tegu eluohtliku ja väga kõrge suremusega seisundiga. Haiguse riskifaktoriteks on meessugu, suitsetamine, vanus, pärilikkus, kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase veres ja veresoonte lupjumine. 2024. aastal diagnoositi Eestis 120 esmast AAA juhtu.
Tervisekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul on AAA sõeluuringu puhul tegemist eluliselt tähtsa projektiga. „Kõhuaordi aneurüsm on potentsiaalselt eluohtlik haigus, mille korral on suremus kuni 90%. Seetõttu on pikalt ja hoolikalt ette valmistatud sõeluuringu pilootprojekt ülima tähtsusega. Tänaseks on loodud ülesehituselt lihtne, tõhus ja valutu sõeluuringu teekond, millel on väga oluline roll ühe tõsise haiguse ennetamisel,“ rõhutas Parv.
„Sõeluuringu pilootprojekti eesmärk on avastada haigus võimalikult varakult, mil ravi on efektiivsem. Oluline on ka välja tuua, et sõeluuringu edukal rakendumisel väheneb lisaks aordi aneurüsmist tingitud suremusele surmade arv ka teise väga olulisse südame-veresoonkonna haigusesse – südame isheemiatõvesse. See on seletatav uuringus osalejate paranenud teadlikkusega riskifaktoritest, millest paljusid saab inimene ise edukalt mõjutada. Aneurüsmi varajaseks avastamiseks tehakse patsiendile ultraheliuuring kõhuaordist,“ selgitas projekti kliiniline juht, Kliinikumi kirurgiakliiniku veresoontekirurgia osakonnajuht professor Jaak Kals. „Kõhuaordi aneurüsmid tekivad ja arenevad ilma märgatavate sümptomiteta. Küll aga võib olla juba suure aneurüsmi korral tuntav valu kõhu- ja ka seljapiirkonnas ning tuiklev tunne naba lähedal,” täiendas professor Kals.
Kõhuaordi aneurüsmi ennetamiseks on mitmes Euroopa riigis, nagu Rootsis ja Inglismaal, käivitatud rahvastikupõhised sõeluuringuprogrammid. Need programmid võimaldavad diagnoosida aneurüsmi ultraheliuuringu abil, mis on osutunud tõhusaks meetodiks haiguse varasel avastamisel. Kuna enamik kõhuaordi aneurüsme ei põhjusta sümptomeid on aordi aneurüsmi sõeluuring ultraheliga eriti oluline haiguse varajasel avastamisel. „Innovatsioonitoetuse toel katsetame Eestis kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringut. Enne lõpliku otsuse tegemist sõeluuringu laiendamiseks üle Eesti tahame testida, kuidas mehed sellise teenuse vastu võtavad ja millised väljakutsed võivad sõeluuringu käigus tekkida,“ selgitas Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna.
Kõhuaordi laienemise varajane avastamine on oluline samm eluohtliku tüsistuse – aordi rebendi – vältimiseks ning õigeaegse ravi planeerimiseks. Plaanilises korras seisundit opereerides on suremus 10 korda väiksem kui kõhuaordi rebenemisel. Suurna rõhutas, et sõeluuringu kutset ei tohiks mees tähelepanuta jätta. „Paneme inimestele südamele, et kutse saanud mehed pöörduksid ultraheliuuringule ja nõustamisele,“ ütles Suurna ja lisas, et pilootprojekti tulemused aitavad hinnata, kas selliselt korraldatud sõeluuringu laiendamine kogu riigi ulatuses on võimalik ja vajalik, et säästa elusid ja parandada inimeste tervist.
Sõeluuringu läbiviimiseks saadab Tervisekassa juhuvalimi alusel esimesed kutsed sihtrühma kuuluvatele meestele e-maili teel alates aprilli teisest poolest ning korduskutsed sms-ina. Projekt on loodud Tervisekassa, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostöös, et pakkuda tõhusat lahendust ultraheliuuringuga haiguse varajaseks diagnoosimiseks ning tüsistuste ennetamiseks.