Ravimiskeem

Mis on ravimiskeem?

Ravimiskeem on patsiendikeskne lahendus, mis annab nii tervishoiutöötajatele kui ka patsientidele tervikliku ja ajakohase ülevaate patsiendi poolt tarvitatavatest ravimitest. Ravimiskeem koondab kogu ambulatoorsete ravimite korralduse (v.a päevaravi) ühe toote alla ning pakub tuge ravimite väljakirjutamisel ja manustamisel. Tulevikus saab ravimiskeemile lisada olulisi käsimüügiravimeid, toidulisandeid ning ka haiglas kasutatud ravimite kokkuvõtte.

Millist kasu saab ravimiskeemist?

  • Kõik osapooled (patsient, arstid, õed, ämmaemandad, tervishoiuspetsialistid ning tulevikus ka proviisorid ja farmatseudid) näevad viimast kinnitatud ravimiskeemi versiooni
  • Tõstab ravimiohutust
  • Vähendab ravimite dubleerimist
  • Parandab koostööd spetsialistide ja asutuste vahel
  • Hoiab kokku aega ravimite kohta käiva info kogumiseks
  • Aitab patsiendil ja tema lähedastel paremini mõista ravimite tarvitamist

Ühiselt hallatava ravimiskeemi abil tagatakse info selgus ja ka märkimisväärne ajasääst. Koos võimeka otsusetoega, mis arvestab ravimite koostoimeid, suureneb ravimiohutus. Pikemas perspektiivis lisanduvad ravimiskeemile ka haiglas manustatavad ravimid, eriravimid kui ka bioloogilised ja vähiraviks kasutatavad ravimid. Ravimiskeemi täiendatakse kliinilise proviisori tööks vajaliku ravimite kasutamise hindamise (MUR – Medicines Use Review) võimalusega. Patsient pääseb oma ravimiskeemile ligi terviseportaali kaudu.

Kui kaugel on ravimiskeemi lahendus?

04.12.2023 sai tervisejuhtimise töölaua (TJT) kaudu kättesaadavaks retseptiravimite vaade. Ravimiskeemi arendus on käimas ning see jõuab kasutajateni kahes etapis.

  • Esimese etapina luuakse ravimiskeemi põhifunktsionaalsus, mis jõuab kasutajateni 2025. aasta II kvartalis. Retsepti väljakirjutamise õigust omavatel tervishoiutöötajatel on võimalik lisada uusi retseptiravimeid, muuta annustamisskeemi, annulleerida ravimeid, vaadata ravimiskeemi ajalugu ning suunata ravimite kinnitamine teisele tervishoiutöötajale. Pärast esimese ravimiskeemi kinnitamist tekib patsiendile ravimiskeemi vaade terviseportaalis. Nii terviseportaalist kui ka TJT-st on võimalik ravimiskeemi välja printida – printvaade on identne ja ajakohane.
  • Teise etapi tulemusena saab ravimiskeemi lisada käsimüügiravimeid ja toidulisandeid. Samuti saab ravimiskeemi ridu kommenteerida ning TJT kaudu tekivad nende kohta ka teavitused. 

Ravimiskeem on esimene HL7 FHIR andmevahetusstandardil põhinev uue põlvkonna tervise infosüsteemi (upTIS) toode. Selle lahendusega liigub kogu patsiendi ravimite korraldus (digiretsepti koostamine, muutmine ja annulleerimine) ravimiskeemi ja esialgu tervisejuhtimise töölauale. Pärast arenduse valmimist ja üleminekuperioodi saab digiretsepte väljastada üksnes ravimiskeemi kaudu. Samuti liidetakse andmekogud, mille tulemusena liigub retseptikeskus tervise infosüsteemi alla.

Selline näeb välja arstile ravimiskeemi vaade.
Selline on terviseportaali ravimiskeemi prototüüp.
Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil [email protected] või helistage meie infoliinile 669 6630.